GUS: Budownictwo mocno się podnosi!

W pierwszych pięciu miesiącach 2021 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto podał GUS.


Mieszkania oddane do użytkowania

Według wstępnych danych, w okresie styczeń-maj 2021 r. oddano do użytkowania 87,1 tys. mieszkań, tj. o 8,9 proc. więcej niż przed rokiem. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 49,8 tys. mieszkań - o 4,0 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2020 r., natomiast inwestorzy indywidualni - 35,5 tys. mieszkań, tj. o 32,6 proc. więcej. W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 97,9 proc. ogółu nowo oddanych mieszkań.

W pozostałych formach budownictwa, tj. spółdzielczej, komunalnej, społecznej czynszowej i zakładowej, oddano do użytkowania łącznie 1 830 mieszkań (1 359 przed rokiem).

Powierzchnia użytkowa mieszkań oddanych w okresie styczeń-maj 2021 r. wyniosła 8,3 mln m2 , czyli o 17,2 proc. więcej niż przed rokiem, a przeciętna powierzchnia użytkowa 1 mieszkania osiągnęła wartość 95,6 m2

.

Reklama

 
Mieszkania, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym

Od początku roku do końca maja 2021 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 141,4 tys. mieszkań, tj. o 48,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 r.

Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy (91,0 tys., wzrost o 58,3 proc.  r/r) oraz inwestorzy indywidualni (48,7 tys., wzrost o 31,2 proc.).

Łącznie w ramach tych form budownictwa otrzymano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy z projektem budowlanym dla 98,8 proc.  ogółu mieszkań. W pozostałych formach budownictwa odnotowano 1 754 mieszkania, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (863 mieszkań w roku ubiegłym).

Mieszkania, których budowę rozpoczęto

W okresie styczeń-maj 2021 r. rozpoczęto budowę 118,8 tys. mieszkań, tj. o 46,3 proc. więcej niż przed rokiem. Deweloperzy rozpoczęli budowę 72,8 tys. mieszkań (o 64,6 proc. więcej), a inwestorzy indywidualni 43,9 tys. (o 24,0 proc. więcej).

Łącznie udział tych form budownictwa wyniósł 98,2 proc. ogólnej liczby mieszkań. W pozostałych formach budownictwa rozpoczęto budowę 2 109 mieszkań (wobec 1 566 w roku 2020).


Szacuje się, że na koniec maja 2021 r. w budowie pozostawało 860,2 tys. mieszkań, tj. o 4,1 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu roku 2020.


W pierwszych pięciu miesiącach 2021 roku, najwyższe wartości dla mieszkań oddanych do użytkowania, mieszkań których budowę rozpoczęto oraz na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, odnotowano w województwie mazowieckim (odpowiednio 15,8 tys., 19,2 tys. i 24,3 tys. mieszkań). 

Wysokie wartości zanotowano również w województwie wielkopolskim (9,7 tys., 14,4 tys. i 14,7 tys.), dolnośląskim (9,6 tys., 10,7 tys. i 11,7 tys.), małopolskim (8,0 tys., 10,7 tys. i 12,5 tys.) i pomorskim (7,0 tys., 10,6 tys. i 14,0 tys.).

GRZEGORZ OGONEK, SANTANDER

"Jest sporym zaskoczeniem jak łatwo branża budowlana się podnosi. Uwagę zwracają szczególnie odsezonowane odczyty miesięczne, bo wzrosty dynamikach rocznych były powszechnie oczekiwane. Mamy trzecie z rzędu naprawdę solidne miesięczne wzrosty, ostatni raz taką serię i przyspieszenie widzieliśmy na przełomie 2017 i 2018 r.

To oczywiście dobry znak dla gospodarki, uwiarygadniający sygnał, który dostaliśmy z odczytu inwestycji w I kw., które były mocno oparte na zakupach floty i maszyn, a samego 'stawiania murów' było wówczas niewiele.

Teraz widzimy, że produkcja budowlana nadrabia słabą zimę. Narasta więc poczucie, że ożywienie gospodarcze może dobić do 5 proc. w 2021 r., a dzięki kolejnym pozytywnym zaskoczeniom w danych nadal możliwe są kolejne rewizje PKB w górę.

RPP z racji obaw o kolejną falę pandemii odnotowuje, co się dzieje w gospodarce, ale prawdopodobnie dopiero po wakacjach złoży wszystko w całość i określi, czy sygnalizować zmiany w polityce pieniężnej, np. okrajając program QE. Skala tolerancji w Radzie dla mocnych odczytów z gospodarki jest spora".

URSZULA KRYŃSKA, PKO BP:

"Jeśli chodzi o produkcje budowlano-montażową to nie mieliśmy efektu niskiej bazy statystycznej, odczyt jest powyżej oczekiwań i pokazuje, że faktycznie mamy do czynienia z ożywieniem w tej branży, która koniec ubiegłego roku miała gorszy, a teraz wychodzi na plus.

Zakładamy, że budowlanka będzie się odbudowywała, biorąc pod uwagę to, że pik inwestycyjny rusza. Niemniej jednak to też jest branża, w której bardzo wyraźnie mogą zacząć być widoczne ograniczenia podażowe, czyli brak komponentów i ich galopujące ceny. To może trochę hamować dynamikę wzrostów".

.

W czerwcu produkcja budowlana wzrośnie o ok. 8,1 proc. rdr - prognozuje wiceszef MRPiT Robert Tomanek, odnosząc się do danych GUS. Dodał, że spodziewa się poprawy wyników podmiotów zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej oraz wykonujących roboty budowlane specjalistyczne.

Tomanek, odnosząc się do wtorkowych danych GUS, zwrócił uwagę, że w pierwszych pięciu miesiącach 2021 r. oddano do użytkowania 87,1 tys. mieszkań - o 8,9 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub.r. Według szacunków na koniec maja 2021 r. w budowie pozostawało 860,2 tys. mieszkań, czyli więcej o 4,1 proc. rdr - dodał. Jak oczekuje wiceminister, w czerwcu produkcja budowlana wzrośnie o ok. 8,1 proc. rdr.
"Spodziewamy się poprawy wyników podmiotów zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i podmiotów wykonujących roboty budowlane specjalistyczne" - ocenił.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: nieruchomości | GUS | Nieruchomości / Budownictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »