Reklama

Ile kosztuje budowa domu - od stanu surowego do deweloperskiego

Dom w stanie surowym zamkniętym nie nadaje się do zamieszkania, brakuje instalacji elektrycznych i hydraulicznych, posadzek, tynków, elewacji zewnętrznej i ogrzewania oraz klasycznego wykończenia pod klucz. Kalkulatory Budowlane policzyły, jaki będzie koszt tych prac.

Jaki dom wykańczamy?

Reklama

W poprzednim artykule przystąpiliśmy do obliczenia kosztów budowy małego domu jednorodzinnego. Łączna powierzchnia z poddaszem użytkowym to 130 m2. Koszt doprowadzenia nieruchomości do stanu surowego zamkniętego wyniósł nas 114 000 zł. Szczegółowy kosztorys prac poprzedniego etapu można zobaczyć klikając w poniższy link.

http://kb.pl/budowa/pietrowy-bez-piwnicy/kosztorys/21e353b53654c18efafdfe5b7f4cdb17/

Kontynuując wątek poruszony w poprzednim artykule sprawdzimy, jaki będzie łączny koszt wykończenia domu 130 m2 w stanie surowym zamkniętym do stanu deweloperskiego. Kalkulację znów przeprowadzimy w serwisie Kalkulatory Budowlane.

Wykończenie elewacji budynku

Dom posiada już kompletną stolarkę okienną. Naszym zadaniem będzie teraz wykonanie solidnego elewacji zewnętrznej wraz z ociepleniem. Przy budynku z poddaszem użytkowym o pow. 130 m2 łączna powierzchnia elewacji wyniesie około 156 m2. Do jej ocieplenia możemy wykorzystać droższą wełnę mineralną (oferującą lepsze parametry użytkowe) lub nieco tańszy styropian. Ze względów ekonomicznych wybieramy dobrej jakości styropian frezowany o grubości 15 cm.

Na styropian najlepiej nada się tynk akrylowy. Charakteryzuje się dobrą trwałością i stosunkowo atrakcyjną ceną. Łącznie za komplet materiałów zapłacimy około 13 000 zł, natomiast wynagrodzenie ekipy budowlanej wyniesie około 5600 zł. W sumie wykonanie elewacji powierzchni ponad 150 m2 wyniesie nas 18 600 zł.

Ocieplenie dachu i podbitka okapu

Drugi etap wykończenia naszego domu polega na dociepleniu poddasza użytkowego oraz na zamontowaniu podbitki okapu. W zakres prac z związanych z dociepleniem wchodzi wykonanie izolacji z wełny mineralnej (o grubości 25 cm) oraz montaż płyt karton-gips będących jednocześnie sufitem na poddaszu. Ze względu na skosy powierzchnia do ocieplenia będzie większa, niż powierzchnia górnego poziomu naszego domu - około 90 m2. Komplet materiałów do ocieplenia i wykończenia płytami k-g takiej powierzchni wyniesie około 4000 zł, a robocizna kolejne 4500 zł. Łączny koszt docieplenia poddasza o takiej powierzchni nie powinien przekroczyć więc kwoty 8 500 zł.

Standardowo dach w stanie surowym zamkniętym nie jest wyposażony jeszcze w jeden element - podbitkę okapu. Tą wykonuje się zwykle równolegle z elewacją zewnętrzną. Po oszacowaniu kosztów ocieplenia poddasza użytkowego przystępujemy do wycenienia podbitki okapu. Podbitka okapu to powierzchnia dachu znajdująca się poza obrysem budynku. Przy wykonaniu podbitki z sosnowej szalówki drewnianej cena materiałów w przeliczeniu za metr kwadratowy wyniesie od 26 do 38 zł (średnio około 33 zł). Fachowiec za jej montaż weźmie dodatkowo około 35 zł/m2. W sumie za wykonanie podbitki dachowej na powierzchni 20 m2 zapłacimy nieco ponad 1300 zł.

Podsumowanie kosztów prac na zewnątrz oraz docieplania budynku znajdziesz klikając w poniższy link. Tam również możesz zmienić założenia i dostosować dom do własnych potrzeb.

http://kb.pl/budowa/pietrowy-bez-piwnicy/kosztorys/e276847e1c0ce8200bd71d3a456b5c65/

Wykończenie wnętrza

Wykończenie wnętrza do stanu deweloperskiego to najbardziej czasochłonny i kapitałochłonny etap wykończenia domu. W jego ramach musimy wykonać najpierw komplet instalacji wewnętrznych (hydrauliczna, elektryczna, ogrzewanie), posadzki, tynki oraz sufity.

Prace zaczynamy od instalacji wodno-kanalizacyjnych. Koszty zależą od liczby przyłączy oraz od stopnia skomplikowania prac (czyli głównie rozmieszczenia punktów wodno-kanalizacyjnych w budynku). Zakładamy, że instalacje wykonają niezbyt kosztowni fachowcy pracujący na własny rachunek, a stopień skomplikowania usług nie będzie zbyt wysoki. Za montaż 13 takich punktów (2 w kuchni, 2 w toalecie, 8 w łazience i jeden w ogrodzie) zapłacimy około 5200 zł.

W przypadku instalacji elektrycznej koszty również zależeć będą od rozmieszczenia punktów w budynku. Przyjmując, że średni koszt w przeliczeniu za punkt wynosi niecałe 100 zł (materiały + montaż przez elektryka) to za 100 takich punktów zapłacimy około 10 000 zł. Cena uwzględnia już takie elementy jak wyposażona tablica rozdzielcza, gniazdka elektryczne, włączniki światła i bezpieczniki.

Kolejnym wydatkiem związanym z doprowadzeniem domu do stanu deweloperskiego będzie wykonanie centralnego ogrzewania. Całkowita powierzchnia do ogrzania wynosi 130 m2. Zadaniem instalatora będzie rozprowadzenie instalacji oraz montaż odpowiednich grzejników stalowych z głowicami termostatycznymi. Uśredniony koszt takiej usługi (wraz z materiałem) to 90 zł na każdy 1 m2 powierzchni grzewczej. W naszym wypadku koszty nie powinny przekroczyć 11 700 zł.

Kolejnym wydatkiem będzie wyposażenie kotłowni.

Najbardziej popularnymi rozwiązaniami są tu kotły gazowe i kotły na paliwo stałe (na przykład ekogroszek) z automatycznym podajnikiem. Kotły gazowe są zwykle nieco droższe w użytkowaniu, ale również bardziej wygodne. Z tego powodu decydujemy się na kocioł gazowy wraz ze sterownikami, zasobnikiem c.w.u (150l), kominem systemowym i kompletem rur i pomp do kotłowni. W sumie za komplet sprzętu zapłacimy niecałe 16 000 zł, natomiast montaż wszystkich urządzeń przez wykwalifikowanego fachowca pochłonie kolejne 2000 zł.

Następnie musimy obliczyć koszt wykonania posadzek. W naszym domu znajdują się dwie posadzki. Jedna posadowiona na gruncie i wyposażona w dodatkową izolację termiczną (grubość styropianu 15 cm). Druga znajduje się na poddaszu użytkowym (styropian o grubości 5 cm). Całkowity koszt wykonania dwóch, dobrych jakościowo posadzek o powierzchni 65 m2 wyniesie ok. 6 700 zł. W owej cenie zawiera się pełna izolacja przeciwwilgociowa, styropian do termoizolacji, folia oraz szlichta cementowa o grubości 5 cm, jak również wynagrodzenie fachowca wykonującego prace.

Wraz z posadzkami przystępujemy do oszacowania kosztów wykonania tynków. Przed rozpoczęciem wyceny musimy dokładnie policzyć powierzchnię do otynkowania. W przypadku naszego domu będą to wszystkie ściany oraz sufit na parterze (na piętrze zamontowaliśmy płyty k-g przy okazji ocieplania). Zakładamy, że ich łączna powierzchnia wynosi 350 m2, Do wyboru mamy tynki gipsowe oraz cementowo-wapienne. Lepszym rozwiązaniem będę tynki gipsowe, gdyż dobrze położone gwarantują idealnie gładką powierzchnię bez konieczności dodatkowej warstwy masy szpachlowej. Za komplet materiałów do wykonania tynków gipsowych na powierzchni 350 m2 zapłacimy około 5000 zł, natomiast wynagrodzenie dobrego tynkarza wyniesie kolejne 5300 zł. W sumie więc tynki będą nas kosztować grubo ponad 10 000 zł.

Ostatnim kosztem będą parapety. Te wewnętrzne montujemy przy okazji tynkowania ścian, natomiast zewnętrzne podczas wykonywania elewacji. W sumie będziemy potrzebować około 40 mb parapetów - 20 mb tych wewnętrznych i tyle samo zewnętrznych. W środku wykorzystamy parapety PCV kosztujące średnio około 30 zł/mb. Na zewnątrz natomiast zamontujemy parapety aluminiowe w cenie 32 zł/mb. Uwzględniając zróżnicowane koszty montażu za komplet parapetów wraz z montażem zapłacimy ponad 3600 zł.

Podsumowując, za komplet prac związanych z wykończeniem wnętrza naszego domu zapłaciliśmy około 66 000 zł. Szczegółowy kosztorys znajdziesz klikając w poniższy link.

http://kb.pl/budowa/pietrowy-bez-piwnicy/kosztorys/298faf2708a5b0802f358a62b2b1774f/

Koszty całkowite

Podsumowując wszystkie wydatki wykończenie domu od stanu surowego zamkniętego do stanu deweloperskiego kosztowało nas ponad 94 500 zł. W tej cenie wykonaliśmy elewację zewnętrzną, ocieplenie poddasza użytkowego, podbitkę okapu, komplet instalacji wewnętrznych oraz tynki i posadzki. Wyposażyliśmy ponadto kotłownię w podstawowy sprzęt.

Szczegółowy kosztorys prac wraz z możliwością adaptacji pod własne potrzeby można znaleźć klikając w poniższy link.

http://kb.pl/budowa/pietrowy-bez-piwnicy/kosztorys/dbd21bc0a6a59b6221c6126f21310575/

Całkowite koszty budowy domu wzrosły natomiast do kwoty ponad 207 tysięcy złotych. W tej cenie doprowadziliśmy dom od fundamentów aż do stanu deweloperskiego.

Pobierz: Darmowy program do rozliczeń PIT

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »