Ile można zaoszczędzić dzięki termomodernizacji?

Ocieplenie domu jest pierwszym krokiem dla wszystkich, którzy chcą istotnie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Założenie nowego, nawet najbardziej ekonomicznego źródła ogrzewania niewiele pomoże, jeżeli budynek pozostanie nieocieplony.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Ile można zaoszczędzić dzięki termomodernizacji? Eksperci wzięli pod lupę dwa popularne typy domów, zakładając, że ogrzewanie budynków i ciepłej wody użytkowej ma zapewnić domownikom cieplny komfort.

Odpowiednie ocieplenie PRL-owskiego domu "kostka" może zmniejszyć jego zapotrzebowanie na energię nawet o ponad 70 proc., generując w skali roku oszczędności na poziomie niemal 13 tys. złotych - wynika z analizy przykładowego obiektu tego typu zrealizowanej na zlecenie marki Isover. Takich budynków wybudowano w Polsce dziesiątki tysięcy, podobnie jak dwukondygnacyjnych domów z dachami dwuspadowymi, które również wzięli pod lupę autorzy opracowania. Jak twierdzą eksperci, ich termomodernizacja - szczególnie w czasach, kiedy ograniczenie zużycia energii ma zasadnicze znaczenie - to korzyść nie tylko dla pojedynczych gospodarstw domowych, ale również całej gospodarki.

Reklama

Jak wynika z danych GUS, w 2021 roku spośród 6,9 mln budynków mieszkalnych, 6,3 mln stanowiły domy jednorodzinne. Większość z nich została wybudowana jeszcze w ubiegłym wieku.

Dom typu kostka. Ile można zaoszczędzić dzięki termomodernizacji?

Pierwszy z domów to typowa PRL-owska kostka zbudowana w połowie lat 80-tych, zamieszkana przez 4-osobową rodzinę, wyposażona w centralny system grzewczy zasilany z dwufunkcyjnego kotła gazowego. Roczne zapotrzebowanie na energię na ogrzewanie oraz ciepłą wodę (CWU) dla tego typu budynku to - w zależności od materiałów, z których ten budynek zbudowano - od ok. 53000 do ok. 60000 kWh.  Całościowa termomodernizacja takiego domu z wykorzystaniem wełny mineralnej, obejmująca ocieplenie ścian zewnętrznych, dachu, wymianę stolarki zewnętrznej oraz ocieplenie stropu nad piwnicą, pozwala na zmniejszenie tego zapotrzebowania od ok. 68 do ok. 73 proc. Przy obecnych, uśrednionych cenach gazu przekłada się to na roczną oszczędność na poziomie od ok. 10 700 do 12 800 złotych. Wymierne efekty finansowe daje jednak już samo ocieplenie ścian zewnętrznych i dachu, zmniejszając rachunki za ogrzewanie o ok. 7 900 złotych - 10 000 złotych rocznie. Jeśli natomiast zdecydujemy się na ocieplenie ścian zewnętrznych wraz z wymianą stolarki, możemy oszczędzić rocznie między 8 100 a 10 200 złotych. Dzięki termomodernizacji samego dachu obniżymy rachunki do 1500 złotych w skali roku.

Termomodernizacja domu typu stodoła - o ile zmniejszą się rachunki?

Drugi dom to typowy dla terenów wiejskich i podmiejskich budynek niepodpiwniczony, dwukondygnacyjny (parter oraz poddasze) z dachem dwuspadowym krytym dachówką ceramiczną. Obiekt poddany analizie zamieszkany jest przez 3-osobową rodzinę i wyposażony w centralny system grzewczy zasilany z kotła opalanego węglem kamiennym oraz bojler elektryczny na potrzeby przygotowania CWU. Zapotrzebowanie na energię wydatkowaną na ogrzewanie oraz CWU w przypadku takiego budynku waha się od 79000 do 88000 kWh/rok. Tutaj, podobnie jak w przypadku domu typu kostka, największe zmniejszenie zapotrzebowania na energię (od ok. 66 do 70 proc.) można osiągnąć dzięki kompleksowej termomodernizacji obiektu. W związku z tym, że dom ogrzewany jest piecem na węgiel kamienny, przy obecnych cenach przekłada się to na roczne oszczędności na poziomie od około 20 000 do około 23 700 złotych. Dzięki ociepleniu ścian zewnętrznych i dachu wygenerujemy oszczędności na poziomie od około 15 600 złotych do nawet 19 500 złotych, a ocieplając tylko ściany zewnętrzne obniżymy rachunki za ogrzewanie o około 11 600 - 15 400 złotych w skali roku. Dzięki termomodernizacji wełną mineralną samego dachu zaoszczędzimy rocznie około 4 300 złotych - przekonują eksperci Isover, przyjmując skrajne wartości związane z zapotrzebowaniem na ciepło ale także cenami nośników energii.

Bez termomodernizacji nie będzie oszczędności

Choć ocieplenie budynku jednorodzinnego nie jest przedsięwzięciem tanim, warto potraktować je w kategorii inwestycji, zwłaszcza jeśli dom, w którym mieszkamy, jest w dobrym stanie technicznym, a na wykończenie jego wnętrz wydaliśmy niemałe pieniądze. Tym bardziej, że termomodernizację można przeprowadzić etapami, wykorzystując dofinansowania przyznawane w kilku programach realizowanych przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Działają też lokalne programy wspierające termomodernizacje. Kwoty dofinansowań zależą m.in. od rodzaju programu dopłat, wysokości dochodów wnioskodawcy oraz zakresu realizowanego przedsięwzięcia. Warto sięgać te pieniądze, tym bardziej, że jak wynika z raportu "Polskie domy jednorodzinne" opracowanego w 2021 roku przez Polski Alarm Smogowy oraz Instytut Ekonomii Środowiska, wciąż 1/3 budynków jednorodzinnych w Polsce nie posiada żadnego ocieplenia.

Koszty i oszczędności wyliczone w analizie na podstawie:
- cen węgla z dnia 09.11.2022 (uśredniona cena węgla sprzedawanego przez PGG, samorządy i składy węgla) oraz energii elektrycznej z dnia 09.11.2022 (taryfa Tauron G11) oraz zmiennego składnika stawki za usługę dystrybucji energii elektrycznej w grupie taryfowej G11 (taryfa Tauron) dla obszaru gliwickiego + 23 proc. VAT.
- cen gazu z dnia 09.11.2022 (PGNiG Obrót Detaliczny, taryfa W-3.6) oraz opłaty dystrybucyjnej na podstawie taryfy PSG (taryfa W-3.6, obszar poznański).

Zobacz także:

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: termomodernizacja | ocieplenie domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »