Reklama

Ile trwa i kosztuje wykonanie płyty fundamentowej?

W polskim budownictwie jednorodzinnym coraz częściej pojawiają się domy posadowione na płycie fundamentowej. Jest to dość nowoczesne rozwiązanie, które możemy wykorzystać w trudnych warunkach glebowych. Płyta fundamentowa zapewnia równomierne osiadanie budynku, a cena jej wykonania może być dość atrakcyjna. Dlatego w poniższym artykule przybliżymy etapy jej budowy, oszacujemy czas wykonania oraz przybliżony koszt.

Budowa krok po kroku

Budowa płyty fundamentowej jest stosunkowo prosta. Zasadniczo przebiega przez pięć niezmiennych kroków, którymi są:

Krok 1 - usunięcie humusu i wytyczenie fundamentów - płyta może być wykonana jedynie na oczyszczonym oraz wyrównanym podłożu. Przed rozpoczęciem prac trzeba usunąć humus. Jest to górna warstwa gleby, o grubości ok. 30 cm.

Krok 2 - budowa warstwy drenażowo-podkładowej - podbudowę najczęściej wykonuje się z pospółki piaskowej. Jest to materiał łatwy do zagęszczenia przy pomocy zagęszczarki mechanicznej. Alternatywą dla pospółki jest kamień o drobnej granulacji. Największą zaletą kamienia pozostaje niepodciąganie wilgoci oraz zapewnienie pełnej ochrony przed szkodnikami ziemnymi. Niestety podbudowa z kamienia jest przynajmniej o połowę droższa w porównaniu z pospółką piaskową. Dodatkową niedogodnością są także problemy w jej zagęszczeniu. Dlatego niewielu inwestorów decyduje się na to rozwiązanie.

Reklama

Po zagęszczeniu warstwy drenażowo-podkładowej można już wylać podkład z chudego betonu. Jego grubość jest uzależniona od specyfiki płyty i z reguły dochodzi do 10-15 cm.

Krok 3 - zbrojenie i wylanie - na wstępie należy wykonać kompletne zbrojenie. Specyfika zbrojenia powinna być dokładnie opisana w dokumentacji projektowej. Zwróćmy szczególną uwagę na zbrojenie w miejscach, w których mają stanąć ściany nośne. Są to fragmenty fundamentów, które będą przenosiły największe obciążenia. Zbrojenie płyty fundamentowej wykonujemy tu od strony dolnej. Dzięki temu zabezpieczymy konstrukcję przed zginaniem. Nieco inaczej wykonujemy zbrojenie pod ścianami nośnymi. W tym przypadku trzeba zamontować tzw. zbrojenie górne, które przeciwdziała wyporom podłoża.

Na kompletne zbrojenie wylewa się specjalną zaprawę betonową (klasy C 20 lub C 25). Standardowa płyta fundamentowa posiada grubość od 17 do 30 cm. Jej powierzchnia staje się od razu posadzką dolnej kondygnacji budynku. Dlatego wszystkie instalacje podziemne powinny być przez nią odpowiednio przeprowadzone. Płyta fundamentowa może być też wyposażona w ogrzewanie podłogowe. Jednak musi to być przewidziane już na etapie tworzenia projektu budowlanego.

Krok 4 - montaż izolacji termicznej - izolacja termiczna fundamentów jest z reguły wykonywana na górze płyty. Jednak w niektórych przypadkach można ją też wykonać bezpośrednio na podkładzie z chudego betonu (jednak w tym wypadku trzeba zastosować materiały o większej odporności na ściskanie). Do wykonania termoizolacji na górze płyty możemy zastosować styropian typu dach/podłoga (EPS 100 038). Preferowana grubość izolacji termicznej to 12 do 15 cm.

Krok 5 - montaż izolacji przeciwwilgociowej - warto też pamiętać, że każda płyta wymaga wykonania izolacji przeciwwilgociowej. Wyjątkiem są jedynie płyty wylane z wodoszczelnego betonu. Jednak ich budowa pochłania znacznie większe koszty, co sprawia, że niewielu inwestorów decyduje się na tego typu rozwiązanie. Sama izolacja przeciwwilgociowa standardowej płyty jest bardzo prosta do wykonania. Wystarczy wyłożyć wierzch płyty poliestrową folią fundamentową (stosując minimum 15 cm zakładki). Izolację możemy też wykonać z papy termozgrzewalnej lub specjalnych preparatów bitumicznych, które zapewniają pełną szczelność i ochronę przed podciąganiem wilgoci.

A może płyta z ogrzewaniem?

Jej budowa zasadniczo nie różni się zbytnio od montażu płyt bez ogrzewania. W wylewce betonowej trzeba pozostawić stalowe rurki oraz specjalny agregat z grzałkami elektrycznymi. Jeśli decydujemy się na ogrzewanie wodne, zamiast agregatu wystarczy zastosować nagrzewnice wodną. Zadaniem stalowych rur będzie rozprowadzanie ciepła i ogrzewanie płyty. Ta z kolei będzie je akumulowała i powoli oddawała do pomieszczeń mieszkalnych.

Zastosowanie nowoczesnych sterowników sprawia, że ogrzewanie oddaje tyle ciepła, ile jest potrzebne do uzyskania optymalnej temperatury w pomieszczeniach. Warto jednak zaznaczyć, że grzewcza płyta wymaga wykonania kompletnej termoizolacji, ułożonej bezpośrednio na podkładzie z chudego betonu. Grubość samej płyty nie powinna być mniejsza niż 25 cm. Zbrojenie płyty i rodzaj zaprawy betonowej pozostają niezmienne.

Jaki jest koszt?

Koszt płyty może być dość zróżnicowany, zwykle nieco wyższy niż w przypadku tradycyjnych ław fundamentowych. Ostateczna cena inwestycji zależy między innymi od grubości płyty, jakości stali użytej do zbrojenia, zużycia materiałów oraz rodzaju gruntu, na którym planujemy budowę. Dlatego przed rozpoczęciem obliczeń warto dokładnie przejrzeć projekt budowlany. Znajdziemy w nim najważniejsze wytyczne dotyczące specyfikacji technicznej płyty.

Załóżmy, że nasza płyta posiada standardową grubość 20 cm i jest przystosowana pod budowę budynku o powierzchni dolnej kondygnacji nieprzekraczającej 100 m kw. Orientacyjna cena wykonania płyty na stabilnym gruncie to wydatek rzędu 12 000 zł. Jest to kwota zbliżona do kosztów budowy tradycyjnych ław fundamentowych.

Jednak wartość kalkulacji zmienia się w przypadku gruntów podmokłych, charakteryzujących się słabą nośnością. Koszt wykonania może być w tym przypadku nieco większy. Jest to związane z koniecznością wykonania grubszej wylewki betonowej i lepszej jakości izolacji przeciwwilgociowej. Orientacyjna cena wykonania płyty o grubości 30 cm wynosi 16 000 zł. Górna granica cenowa jest trudna do określenia. Jednak w przypadku zastosowania betonu wodoszczelnego koszt może wzrosnąć do ponad 20 000 zł.

Pamiętaj też, że koszt wykonania płyty bardzo mocno zależy od firmy, z którą podpiszesz umowę. Warto zapoznać się z ofertami przynajmniej kilku wykonawców przed podjęciem decyzji. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z internetowych wyszukiwarek firm budowlanych - takich jak ta na Kalkulatorach Budowlanych.

Jak długo powstaje płyta betonowa i ile wynoszą niezbędne przerwy technologiczne?

Przybliżony czas wykonania płyty nie powinien przekroczyć jednego tygodnia. Jeśli prace będą powierzone doświadczonej ekipie, możemy mówić o trzech do czterech dni (z czego większość czasu zajmie zbrojenie płyty fundamentowej, rozłożenie instalacji i wylanie zaprawy betonowej).

Czas wstępnego schnięcia płyty wynosi kilka dni. Jednak wymagana przerwa technologiczna to pełne dwa tygodnie. Jest to czas potrzebny do całkowitego związania zaprawy betonowej i osiągnięcia jej wytrzymałości. Po upływie 14 dni od wylania płyty fundamentowej można już przystąpić do budowy pierwszej kondygnacji budynku. Jednak ostateczna decyzja o terminie rozpoczęcia kolejnych etapów budowlanych zawsze należy do kierownika budowy. W szczególnych przypadkach może on opóźnić rozpoczęcie robót o kilka kolejnych dni.

Widzimy zatem, że płyta powstaje w dość szybkim tempie. Wymagane przerwy technologiczne są tu znacznie krótsze niż w przypadku tradycyjnych ław fundamentowych (ich minimalny czas schnięcia to 4 tygodnie). Dzięki stosunkowo krótkim przerwom technologicznym można dodatkowo przyspieszyć prace budowlane.

Kiedy warto zastosować?

Właściwie nie ma ograniczeń w zastosowaniu płyt. Możemy je budować zarówno na suchych, jak i podmokłych terenach. Warto jednak zaznaczyć, że płyta fundamentowa sprawdzi się szczególnie dobrze na podłożach o słabej nośności. Czyli wszędzie tam, gdzie budowa tradycyjnej ławy byłaby trudna do wykonania i zbyt kosztowna.

Płyty warto też stosować w budynkach odznaczających się niskim zapotrzebowaniem na energię grzewczą. Jest to niezbędny element domów pasywnych i energooszczędnych. Nowoczesne płyty eliminują mostki termiczne od strony podłoża, a jednocześnie zapewniają skuteczną termoizolację budynku. Dlatego niemal każdy projekt budynków pasywnych przewiduje budowę tego typu fundamentów.

Na zakończenie warto też dodać, że płyta nadaje się pod budowę każdego typu budynków. Możemy wykorzystać je przy tradycyjnej technologii murowanej, podczas wznoszenia domów z drewna oraz budynków prefabrykowanych. Możliwości wykorzystania takich fundamentów zależą wyłącznie od wyobraźni projektantów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »