Ile za kąt dla studenta?

Początek nowego roku akademickiego coraz bliżej - co oznacza, że setki tysięcy studentów będą szukać lokum na najbliższych kilka miesięcy. Jakie możliwości stoją przed nimi? Jak zabrać się do poszukiwań? Nasz poradnik może rozwiać nieco wątpliwości.

Zaczyna się właśnie najgorętszy w roku okres na rynku wynajmu mieszkań. Atrakcyjne oferty znikają jak świeże bułeczki. Rosnący popyt na mieszkania, w połączeniu z ich stosunkowo stabilną podażą powodują niejednokrotnie wzrosty cen wynajmu w porównaniu do "spokojniejszych" okresów w roku. Dlatego warto lokum wybrać dobrze, tak żeby nie trzeba było zmieniać go po paru miesiącach, bądź co gorsza w trakcie sesji.

Teoretycznie, wybór jest dość spory: akademiki, stancje, mieszkania studenckie, wynajem mieszkania samodzielny lub wspólnie ze znajomymi, ale wybrać nie jest tak łatwo, a w dodatku czas goni.

Reklama

Akademik

Mieszkanie w akademiku jest najtańszym lokum, jakie znajdują się w ofercie dla studentów - jednak nie są one dostępne dla wszystkich. Głównym kryterium przyznania miejsca w akademiku są zarobki w rodzinie studenta. Również, aby mieć większe szanse na akademik należy jak najwcześniej złożyć podanie na uczelni.

Jeśli dostaniemy odmowną decyzję, nie oznacza to, że już wszystko stracone - należy się wtedy od niej odwołać - często studenci "dla zabezpieczenia" składają podanie o miejsce w akademiku, z którego potem rezygnują. Wtedy mamy szansę dostać w 2 naborze na przełomie września/października. Mieszkanie w akademiku ma swoje plusy i minusy. Do to pierwszych należy bez wątpienia zaliczyć łatwą i szybką integrację z innymi studentami.

Akademiki w obecnych czasach, niewiele przypominają te z opowieści starszego rodzeństwa jeszcze sprzed 10 lat. Coraz więcej akademików może pochwalić się naprawdę wysokim standardem wykończenia - od łazienek przydzielonych do 1-2 pokoi, przyjemnym wykończeniem komfortowymi meblami, po basen, saunę, siłownię, pomieszczenie na rowery, stoły bilardowe, szerokopasmowy Internet w każdym pokoju.

Jednym z głównych minusów akademika jest to, że możesz dostać przydział do mieszkania w pokoju z kompletnie nieznanymi sobie osobami, z którymi niekoniecznie można się od razu dogadać. Innym minusem może być problem ze znalezieniem spokojnego miejsca do nauki. Może nie będzie to stanowiło problemu na początku semestru, ale kiedy zacznie się już sesja i kolokwia, a inni nadal będą się bawić, może to się okazać dużym kłopotem. Jednak w tym przypadku koszty, jakie poniesiesz mieszkając w akademiku, powinny być rekompensatą tych niedogodności. Ceny za akademiki w całej Polsce są w miarę wyrównane. Największe różnice wynikają ze standardu wykończenia akademika i warunków, jakie oferuje swoim mieszkańcom. Średni ceny przedstawiają się następująco:

Pokój 1-osobowy " średnio od 350 do 450 PLN miesięcznie
Pokój 2-osobowy " średnio od 270 do 380 PLN miesięcznie
Pokój 3 " osobowy " średnio od 250 do 350 PLN miesięcznie

Żeby dostać miejsce w akademiku należy się jednak spieszyć, ponieważ na początku września większość miejsc jest już rozdysponowana. Jednak, jeśli złożysz podanie jeszcze teraz, to możesz liczyć że gdy część studentów zrezygnuje z przyznanych im miejsc, Tobie dostanie się jedno z nich.

Stancja

Dość popularną, i jedną z tańszych form mieszkania w trakcie studiów jest wynajem pokoju w mieszkaniu studenckim lub wynajem stancji. Stancje najczęściej prowadzą starsze osoby, które w swoim mieszkaniu wynajmują jeden lub dwa pokoje studentom. Decydując się na takie rozwiązanie musisz pamiętać, że ten typ lokum rządzi się zupełnie innymi prawami. Jeśli Twoi znajomi odwiedzają Cię niemal codziennie i przesiadują do godzin porannych prowadząc zażarte dyskusje, powinieneś zdecydować się na pokój w mieszkaniu studenckim, nie na stancję.

Koszty takiego lokum są nieco wyższe w porównaniu z akademikiem. Najbardziej po kieszeni uderzy nas wynajem stancji w Krakowie i Warszawie - co związane jest zarówno z popularnością tej formy wynajmu, jak i z cenami nieruchomości na tych rynkach.

Koszt wynajmu pokoju w największych polskich miastach  

VII VIII
WROCŁAW 465 473
KRAKÓW 465 531
WARSZAWA 550 596
GDAŃSK 448 498
POZNAŃ 403 438
KATOWICE 358 329

Źródło :Szybko.pl

Z najniższym czynszem mamy do czynienia w Katowicach - średnio 329 PLN, i w Poznaniu - 438 PLN.
Ofert stancji i pokoi w mieszkaniach studenckich najlepiej jest szukać w serwisach internetowych - tam znajdziemy ich najwięcej i najbardziej aktualne, gdyż rotacja ofert na tym rynku jest bardzo duża. Najwięcej takich ofert znajdziemy w serwisach jak na przykład e-stancja.pl, Szybko.pl (2288 ofert), twojastancja.pl (1758 ofert).

Jeśli chodzi o pośrednictwo w wynajmie pokoi lub stancji, to agencje nieruchomości raczej niechętnie się tym zajmują. W tym przypadku lepiej będzie zwrócić się do organizacji studenckiej zajmującej się pośrednictwem w wynajmie pokoi. Działają one na trochę innej zasadzie niż agencje nieruchomości - bezpłatnie lub za opłatą (najczęściej w wysokości ok. 100 - 300 zł) udostępniają kontakty do osób, które zgłosiły im swoje nieruchomości na wynajem. Poza tą opłatą, biuro nie pobiera już żadnych prowizji od ewentualnie podpisanej umowy. Warto jednak rozejrzeć się też samodzielnie, gdyż wiele osób zamieszcza takie oferty prywatnie.

Wynajem mieszkania

Jeśli posiadasz większy budżet na zakwaterowanie, warto rozejrzeć się za wynajmem całego mieszkania. Jako że nielicznych tylko stać na samodzielny wynajem np. kawalerki, najpopularniejszą formą jest wynajem z grupą znajomych, mieszkania 2, 3- pokojowego. Oczywiście w takim mieszkaniu nie będzie mogło mieszkać 6 osób, ale nawet już przy 3, 4 lokatorach koszty wynajęcia takiego mieszkania mogą stanowić ciekawą i całkiem realną alternatywę dla wynajmowania pokoju, bądź miejsca w akademiku.

Podobnie jak w przypadku stancji, najwięcej ogłoszeń o wynajmie mieszkań odnajdziemy w serwisach internetowych - Szybko.pl (4798 aktualnych ogłoszeń), Gratka.pl (7295 ogłoszeń). Jednak w przypadku wynajmu możemy również przejrzeć ogłoszenia w prasie - ta forma robi się jednak coraz mniej popularna, choćby z tego względu, że ogłoszenia szybko tracą aktualność, a są nadal drukowane.

Jeśli szukasz pomocy fachowca przy poszukiwaniu mieszkania do wynajęcia, lub nie masz czasu na przeglądanie ogłoszeń i dzwonienie do właścicieli mieszkań, warto zastanowić się nad zwróceniem się do agencji nieruchomości ze zleceniem znalezienia mieszkania. Obecnie, w gazetach, coraz trudniej trafić na ofertę zamieszczoną bezpośrednio przez właściciela, tak więc poszukując mieszkania do wynajęcia, w naszym budżecie musimy uwzględnić ewentualną prowizję dla agenta. Opłata pobierana jest w momencie finalizowania umowy najmu, i wynosi zazwyczaj połowę wartości miesięcznego czynszu zawartego w umowie (wtedy zarówno najemca, jak i wynajmujący płacą prowizję - suma summarum Agencja dostaje prowizję w wysokości jednego miesięcznego czynszu, którego kwota zawarta jest w umowie).

Wybierając agencję nieruchomości, polecałbym te największe i najbardziej sprawdzone - w nich spotkasz się z najbardziej rzetelną obsługą i z najpewniejszymi ofertami.

Na rynku działają również "niby agencje", które za udostępnienie danych kontaktowych do właściciela nieruchomości pobierają jednorazową opłatę w wysokości kilkuset złotych. Tak naprawdę nie są to agencje nieruchomości, a jedynie firmy na prawach działalności gospodarczej, dlatego mogą pobierać opłaty za udostępnianie danych.

Średnie ceny wynajmu mieszkań w lipcu i sierpniu 2007

WARSZAWA KRAKÓW WROCŁAW GDAŃSK POZNAŃ KATOWICE
1-POKOJOWE 1 173 1 005 1 044 900 896 867
2-POKOJOWE 1 649 1 530 1 658 1 365 1 245 1 131
3-POKOJOWE 2 485 1 806 2 272 1 986 1 697 1 392
4-POKOJOWE 3 745 2 538 2 700 1 962 2 092

Źródło :Szybko.pl

Średnie ceny wynajmu w Polsce są bardzo zróżnicowane. Najwięcej za wynajem mieszkania zapłacimy w Warszawie i we Wrocławiu. Średnie ceny zaczynają się tam od ok. 1 100 PLN miesięcznie za jednopokojowe mieszkanie, kończą natomiast na ok. 2 700 za 4 pokojowe mieszkanie we Wrocławiu, i aż 1000 PLN "dalej" w przypadku Warszawy. Nie należy jednak zapominać, że są to średnie ceny, i jeśli zagłębimy się w ogłoszenia od razu będzie można zauważyć, że mieszkania w Śródmieściach, i tzw. "modnych dzielnicach" są dużo droższe niż w pozostałych. Również standard mieszkania ma tutaj duży wpływ na cenę wynajmu. Miejsce postojowe w hali garażowej będzie nas kosztowało dodatkowo ok. 150 zł miesięcznie. Cenę podbije również wyposażenie mieszkania, to, że znajduje się ono w nowym budynku z monitoringiem i całodobową ochroną.

Na co zwrócić uwagę

Najważniejszą kwestią jest umowa najmu. Jeśli zdecydujesz się na pominięcie agencji w wynajmie mieszkania, należy o niej bezwzględnie pamiętać. Zabezpiecza ona prawa najemcy i właściciela lokalu, określa jasno warunki najmu i użytkowania lokalu. Gotowe wzory umów najmu możemy odnaleźć w Internecie. Pamiętaj, aby w tej umowie zawrzeć wszystkie informacje osobowe, powinna ona również zawierać opis stanu faktycznego/technicznego nieruchomości, jej metraż, czy przynależy do niego garaż lub piwnica. Niesłychanie istotne są dane właściciela - ważne jest, aby to on był osobą, z którą będziemy podpisywać umowę bądź osoba wynajmująca posiadała pisemne, notarialne upoważnienie do reprezentowania właściciela. Możemy się zabezpieczyć prosząc o akt notarialny mieszkania, aby potwierdzić tożsamość właściciela mieszkania.

W umowie musi się również znaleźć dokładnie określona kwota czynszu, terminy płatności, oraz dokładnie opisana kwestia opłat tzw. "licznikowych" oraz kucji za mieszkanie.

Kaucja jest zabezpieczeniem dla właściciela mieszkania na pokrycie ewentualnych szkód wyrządzonych przez lokatorów. Najczęściej równa się ona wysokości czynszu za okres jednego miesiąca, jednak, jeśli mieszkanie ma wysoki standard wykończenia, właściciel może zażądać wyższej kaucji. Jest to oczywiście kwota zwrotna - jeśli po zakończeniu okresu najmu, podczas zdawania mieszkania wszystkie należności będą uregulowane, i właściciel nie stwierdzi żadnych szkód, otrzymamy z powrotem całą kaucję.

Jeśli wynajmujemy takie mieszkanie w kilka osób, bardzo ważne jest, aby wszystkie zostały wymienione w umowie jako najemcy, i wszystkie podpisały umowę najmu - to uchroni nas np. przed koniecznością płacenia za szkody, które wyrządził ktoś inny.

Oprócz umowy powinniśmy podpisać również "protokół zdawczo-odbiorczy" mieszkania. Zostanie w nim spisane wyposażenie, oraz stan techniczny mieszkania, wraz ze wszystkimi licznikami. Właśnie głownie na podstawie tego protokołu będziemy mogli na koniec najmu otrzymać z powrotem całą kaucję.

Oprócz kwestii formalnych zwróć również uwagę na dojazd na uczelnie, do pracy, czy też to centrum miasta. Nawet, jeśli mieszkanie ma bardzo atrakcyjną cenę, ale dojazd na zajęcia będzie Ci zajmował 1,5 godziny w jedną stronę, należy bardzo poważnie zastanowić się nad takim mieszkaniem.

Jak szukać mieszkania w Internecie

Najlepszym miejscem na poszukiwania mieszkania bądź stancji do wynajęcia są internetowe serwisy nieruchomości. Znajdziesz tam najświeższe oferty i dużo lepiej opisane niż np. w dziale "Nieruchomości" w ogłoszenia drobnych gazety codziennej. Obecnie wszystkie główne serwisy nieruchomości, takie jak np. Szybko.pl umożliwiają wprowadzenie bardzo dokładnego opisu nieruchomości, dodanie zdjęć dzięki którym bez potrzeby oglądania mieszkania, możesz wstępnie zdecydować czy jesteś nim zainteresowany czy też nie. Jeśli sprowadzasz się dopiero do obcego miasta na studia, lub do nowej pracy i nie znasz jeszcze dobrze jego planu, pomocna może okazać się funkcja lokalizacji nieruchomości, wyszukiwarki miejsc i ulic na mapach i zdjęciach satelitarnych serwisu Google Earth, z którym współpracę jako pierwszy podjął serwis Szybko.pl. Dzięki tej funkcji szybko zorientujesz się w której części miasta leży mieszkanie które Cię interesuje, i jak daleko będziesz miał na uczelnię.

Poszukiwania mieszkania można rozpocząć już za pomocą przeglądarki internetowej, np. Google.pl. Ogłoszenia zamieszczanie w serwisie internetowym są indeksowane przez tą wyszukiwarkę, dzięki czemu po wpisaniu do niej frazy, np. "mieszkanie do wynajęcia Poznań Śródmieście" i wśród wyników wyszukiwania odnajdziemy ogłoszenia o wynajmie mieszań.

Jeśli chodzi natomiast o wyszukiwanie bezpośrednio już w serwisie, to jest ono niezwykle proste. Wystarczy wybrać dział jaki nas interesuje, wprowadzić kryteria (zakres ceny jaka chcemy płacić miesięcznie, dzielnice, rodzaj nieruchomości - mieszkanie, dom, stancja).

W serwisie Szybko.pl masz szanse odnaleźć najbardziej aktualne ogłoszenia zarówno wynajmu jak i sprzedaży mieszkań. Zawdzięczamy to naszemu systemowi przypomnień o aktualności ogłoszenia. Ogłoszeniodawca po 21 dniach od zamieszczenia ogłoszenia dostaje maila z zapytaniem o aktualność oferty - jeśli go zignoruje, ogłoszenie zostanie automatycznie usunięte. Ogłoszeniodawca może je również sam usunąć, bądź przedłużyć jego ważność, jeśli jest nadal aktualne. Dzięki temu nie znajdziesz u nas ogłoszeń o wynajmie mieszkania pochodzących nawet z 2001 roku.

Ilość ogłoszeń wynajmu w 4 głównych serwisach nieruchomości

oferty.net domiporta.pl gratka.pl Szybko.pl
wynajem mieszkań 2442 3454 7295 4798
stancje/pokoje 89 b.d. b.d. 2269
Razem ogłoszeń o wynajmie 2532 3454 7295 7067

Serwis Szybko.pl posiada również rozbudowane działy dodatkowe dla osób które poszukują pokoju lub mieszkania do wynajęcia, poszukują współlokatora do mieszkania, bądź pokoju. Większa ilość baz wcale nie oznacza, że będziesz musiał spędzać więcej czasu w serwisie przeglądając ogłoszenia. Dzięki funkcji "Powiadamianie mailem" po ustawieniu kryteriów, codziennie na Twoją skrzynkę będą przychodziły maile z najnowszymi ogłoszeniami z działów, które Cię interesują. Nie będziesz więc musiał codziennie rano kupować gazety żeby przejrzeć ogłoszenia - serwis wyśle je do Ciebie sam!

Michał Wilczyński

szybko.pl
Dowiedz się więcej na temat: stancje | pokój | nieruchomości | Akademik | wynajem mieszkania | serwis | wynajem | mieszkanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »