Inspiracje na aranżację niedrogiej kuchni

Kuchnia to pomieszczenie, które przyciąga niepowtarzalnym, magicznym klimatem oraz zapachem przyrządzanych potraw. Tu spotykają się domownicy, jedzą posiłki, rozmawiają. Jak urządzić kuchnię idealną, a przy tym nie zbankrutować? Oto inspiracje i pomysły, które pomogą w aranżacji tego tak ważnego przecież pomieszczenia.

Jak się zabrać do zaplanowania kuchni?

Kluczem do urządzenia niedrogiej kuchni jest odpowiednie przygotowanie się do jej urządzania. Ładną i niedrogą kuchnię możemy stworzyć poprzez wybranie gotowego projektu i znalezienie niedrogich podwykonawców. Gotowe projekty pomogą nam zdecydować, jaki styl najlepiej pasuje do naszego mieszkania i pomogą zweryfikować nasze wyobrażenie o wyglądzie tego tak ważnego pomieszczenia. Nie mając w głowie wybranego projektu czy pomysłu na aranżację przestrzeni, narażamy się na urządzanie kuchni metodą prób i błędów, co może spowodować, że stracimy niepotrzebnie czas i pieniądze.

Reklama

Przeglądając propozycje aranżacji, można dostać zawrotu głowy. Wybór jest ogromny. Można wybierać i przebierać w niezliczonej ilości wzorów płytek, szafek, blatów. Meble mogą być tradycyjne, nowoczesne lub awangardowe. Nie jest łatwo wyobrazić sobie, czy dany kolor ścian będzie dobrze wyglądał przy meblach, które nam się podobają, albo czy po wstawieniu szafek zmieści się stół z krzesłami, czy też trzeba będzie zadowolić się blatem i wysokimi stołkami. Dlatego dobrze jest mieć gotowy projekt, a w głowie pomysł jak ma wyglądać nasza kuchnia.

Solidne przygotowanie się do aranżowania kuchni pozwoli uniknąć poprawek i przykrych niespodzianek. Dobrze jest najpierw stworzyć projekt lub zainspirować się gotowym, znalezionym w katalogu czy w internecie. Warto również dokładnie policzyć, ile nasza kuchnia będzie kosztowała. Najłatwiej zrobić na kalkulatorze kosztów remontu kuchni. Dzięki niemu unikniemy nie tylko przykrych niespodzianek wizualnych, ale również finansowych.

Propozycje, które możemy zobaczyć na przykład w internecie, pozwolą również na rozplanowanie funkcjonalnych stref kuchni. Strefy przygotowywania, przechowywania, a także gotowania muszą się komponować ze sobą w taki sposób, aby było nam wygodnie gotować, rozpakowywać zakupy czy zmywać. Dobrze jest pamiętać o podstawowych zasadach ergonomicznego układu przestrzeni.

Jedna z zasad mówi, że przestrzeń między zlewozmywakiem, lodówką oraz kuchenką powinna tworzyć trójkąt. Takie rozplanowanie poszczególnych, funkcyjnych części kuchni poprawi komfort jej użytkowania i sprawi, że każda czynność wykonywana w kuchni stanie się łatwiejsza i przyjemniejsza.

Tradycyjnie, jasno i bezpiecznie

Kuchnia tradycyjna to przeważnie drewniana podłoga, białe lub drewniane fronty szafek, blaty, a także liczne szuflady. W takiej kuchni możemy poczuć się swobodnie i ciepło. Drewno, biel, beż to kolory które się nie nudzą i pięknie łączą się z innymi dodatkami. Do tego tradycyjne sprzęty AGD oraz dodatki w postaci tradycyjnych baterii i oświetlenia. Płytki na ścianie to również kolejny wyznacznik wystroju kuchni tradycyjnej, jaką znamy od lat.

Klimat swojskości tworzą również tkaniny - firanki, zasłonki. To wszystko ma swój urok i jest ponadczasowe. Jedynym warunkiem jest to, aby kuchnia w stylu tradycyjnym wpasowywała się w całość mieszkania, nie była oderwana stylistycznie od innych pomieszczeń. Zwolennicy tego stylu przekonują, że sięganie do sprawdzonych aranżacji nawiązujących do kultury, tradycji danego regionu zawsze będzie modne, a klasyczne meble nigdy się nie znudzą. Idąc tym tropem, można śmiało stwierdzić, że projekty, w których użyte zostały takie materiały jak drewno, kamień, są idealne do wnętrza, które zostanie z nami na lata.

Współczesne meble w tradycyjnym stylu cechują się solidnością, w ich tworzeniu używa się najnowszych technologii, które gwarantują niezawodność oraz komfort użytkowania. Odpowiedni wybór mebli, dodatku oraz koloru ścian sprawia, że kuchnia w stylu tradycyjnym jest wygodna, przytulna i ciepła. Tutaj każdy czuje się bezpiecznie.

Kuchnia, w której rządzi kolor

W kuchni można również postawić na kolor. Wyrazisty, odcinający się od reszty wystroju kolor może stanowić wspaniały motyw aranżacyjny. W zależności od tego, jakie są nasze upodobania, to kolor może obejmować całą ścianę, kolorem mogą wyróżniać się meble, ale również tylko wybrane przez nas elementy. W wersji maksimum, czyli w przypadku umieszczenia koloru na dużych przestrzeniach, musimy liczyć się z tym, że dany kolor będzie nam towarzyszył codziennie w dużej intensywności, warto więc wybrać go z głową, aby nie męczył oka i szybko nam się nie znudził.

Równie dobrze prezentuje się kuchnia w stonowanych barwach, gdzie intensywny kolor umieszczamy tylko na wybranych, niewielkich powierzchniach, takich jak ściana nad kuchenką, wnętrze półek, czy też na meblach takich jak krzesła. Stanowi to doskonały motyw dekoracyjny. Biały, beżowy czy brązowy kolor przełamany żywą barwą jest bardzo modny. Można dodać do aranżacji przeróżne kolorowe dodatki, takie jak misy na owoce, podkładki pod talerze, czy sztućce z kolorowym uchwytem.

Biała kuchnia

Biały to kolor bardzo uniwersalny, rozświetla przestrzeń i sprawia, że czujemy się w niej naprawdę dobrze. To idealny kolor dla małych wnętrz, które chcielibyśmy optycznie powiększyć. Często pojawiają się obawy, że biała kuchnia jest trudniejsza w utrzymaniu niż ta z ciemniejszymi meblami i wykończeniami. Nic bardziej mylnego. Czasem to właśnie na ciemnych meblach widoczne są bardziej smugi czy kropelki wody.

Biel to również wspaniałe tło do wielu aranżacji. Aby stworzyć elegancką przestrzeń, można do białych frontów oraz ścian dodać drewniane blaty, podłogi czy stół. W białej kuchni doskonale będzie prezentowała się także ściana z nietypowym wykończeniem, np. w kolorze czarnym, pokryta betonem czy cegłą.

Kuchnia na wysoki połysk

Wciąż modne i pożądane jest wykończenie kuchni na wysoki połysk. Taki efekt osiąga się, montując w kuchni szafki z połyskującymi frontami oraz podłogi z szlifowanych płytek lub kamienia. Taka kuchnia zachwyca swoją elegancją i daje poczucie luksusu. Błyszczące fronty szafek można wybrać w wielu kolorach, np. zielonym czy czerwonym, chociaż najczęściej spotyka się czystą biel.

W takiej kuchni z połyskiem można zamiast płytek zastosować szklane tafle na ścianie nad zlewem czy kuchenką. Będą one prezentowały się bardzo efektownie i z pewnością przyciągną wzrok gości. Do tego koniecznie jest oświetlenie zaaranżowane w taki sposób, aby eksponowało połysk i sprawiało, że nasze meble lśnią jeszcze mocniej.

Pobierz: darmowy program do rozliczeń PIT 2015

Sekret urządzenia niedrogiej kuchni

Niedroga kuchnia może być kuchnią naszych marzeń. Wystarczy tylko wybrać takie materiały, które będą służyły nam długie lata. Potrzebny nam będzie również gotowy projekt lub pomysł na kuchnię, a także solidne przygotowanie, na które składa się szczegółowe rozplanowanie prac i wydatków.

Trzeba uważnie dobrać dobre jakościowo materiały. Solidne wykonanie ścian i mebli zagwarantuje nam to, że nie będziemy musieli co chwilę czegoś wymieniać, poprawiać, dokupywać. Kuchnia to również kuchnia uniwersalna, w której wystarczy niewiele, aby zmienić wystrój, który nam się znudzi.

Ważną rzeczą w projektowaniu niedrogiej kuchni jest również wybór energooszczędnego sprzętu, który pozwoli zoptymalizować zużycie wody i energii elektrycznej. To kolejna inwestycja, która nam się zwróci i będzie dobrym wyborem na przyszłość. Na rynku dostępne są wszelkiego rodzaju kuchenki, zmywarki czy lodówki, w których zastosowanie najnowszych technologii pozwala na oszczędzanie i zmianę naszej kuchni na niedrogą, również w codziennym użytkowaniu.

Jak urządzić pomieszczenie wygodne, praktyczne i atrakcyjne dla oka, nie rujnując przy tym swojego portfela? Wystarczy mieć pomysł i dobrze zaplanować pracę oraz poświęcić czas na znalezienie niedrogich podwykonawców. Gdy nie mamy pomysłu, można zainspirować się gotowymi aranżacjami, które pozwolą na wybranie czegoś dla siebie. Nie trzeba wielkich nakładów finansowych, aby osiągnąć wymarzony efekt.

Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: kuchnie | urządzanie domu | aranżacja | meble kuchenne | kuchnia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »