Reklama

Inteligentne nieruchomości - czyli udomowione technologie

Smartfonem robimy zakupy na drugim końcu świata, samochód podpowiada jak ominąć korki, a podczas sprawdzania wieści z życia nielubianych znajomych, zegarek mierzy puls. Komputery zawładnęły naszym życiem i coraz śmielej wdzierają się do biur, mieszkań, telewizorów, a nawet lodówek. To dopiero początek...

Nowoczesne technologie w budownictwie przynoszą wymierne korzyści. Deweloperzy prześcigają się w rozwiązaniach, które sprawiają, że buduje się szybciej i taniej. W efekcie do odbiorcy trafia mieszkanie nowocześniejsze, tańsze i lepsze jakościowo. Gdy do tych ,,czterech ścian" dodamy garść elektroniki i oprogramowania, powstaje lokal, który ,,inteligentnie" ułatwi nasze życie, a przynajmniej spróbuje uczynić je bardziej wygodnym.

Mieszkanie na miarę XXI wieku

Wyobraź sobie, że zamiast budzika, skutecznie stawia cię na nogi telewizor z porannym, niezależnym, programem informacyjnym, rolety rozsuwają się, zapraszając światło dnia do pokoju, a ekspres czeka już z gorącą kawą.

Reklama

Po wymagającym dniu w pracy otwierasz mieszkanie bez użycia klucza. Od progu wita cię zapach dietetycznej kolacji, a z właśnie rozpalonego kominka, bije przyjemne ciepło. Na koniec twój pies - robot w zębach przynosi kapcie... To wszystko (nad psem trwają prace) zapewnia HMS.

House Management System - czyli HMS to zestaw sprzętu i oprogramowania, który zarządza wybranymi funkcjami w obrębie mieszkania. System konfiguruje się pod konkretnego użytkownika, który następnie za pomocą kontrolera (może nim być smartfon) zarządza poszczególnymi instalacjami w pomieszczeniu. Najpopularniejszymi funkcjami, które obsługuje HMS są: sterowanie klimatyzacją, ogrzewaniem, oświetleniem, roletami czy systemem alarmowym. HMS ma jednak o wiele więcej możliwości i przeznaczeń. Wszystko zależy oczywiście od tego, które strefy naszego mieszkania podłączymy. Możemy na przykład zaprogramować funkcje, które przy zmianie pogody automatycznie zamykają lub otwierają okna, a o odpowiedniej godzinie włączają klimatyzację, ekspres do kawy czy piekarnik. Ilość zastosowań systemu HMS rośnie wykładniczo, a ograniczenia tkwią tylko w naszej wyobraźni i oczywiście w kieszeni.

Koszty systemów HMS dla pojedynczego apartamentu zaczynają się od kilku, a sięgają nawet kilkuset tysięcy złotych. Na szczęście coraz więcej firm deweloperskich zaczyna dostrzegać potencjał ,,inteligentnych" mieszkań i wdraża systemy w swoich inwestycjach, co zmniejsza jednostkowy koszt. Takie systemy pojawiają już się w apartamentach w całej Polsce, nie są to jednak mieszkania dla przeciętnego Kowalskiego. Deweloperzy dzięki HMS podnoszą rangę i prestiż inwestycji, a to oczywiście odbija się na cenie. Warto jednak zauważyć, że na korzyść HMS przemawiają również oszczędności na kosztach eksploatacyjnych wynikające z mniejszego zużycia energii. Ekolodzy biją brawo i proszą o więcej.

Nowoczesne biurowce i apartamentowce

Jeśli HMS dla przeciętnych mieszkań jest nadal przyszłością, to w nowoczesnych apartamentowcach i biurowcach systemy tego typu pojawiają się coraz częściej.

Za obsługę dużych powierzchni odpowiedzialny jest system BMS (Building Management System). Dzięki temu systemowi operator monitoruje cały obiekt, zarządza podłączonymi instalacjami, a w zależności od typu, może również nadzorować inne systemy. Dzięki systemowi BMS można kontrolować takie strefy jak: temperatura, wilgotność czy wentylacja budynku. BMS ingeruje również w system zabezpieczeń, klimatyzację, zasilanie, sieci teleinformatyczne oraz oświetlenie.

BMS jest zatem mózgiem całego budynku, a gdy dołączymy do niego jeszcze moduł zgłoszeń usterek od najemców, to otrzymujemy bardzo potężne narzędzie i duże możliwości działania. W czasach intensywnego rozwoju rynku biurowców deweloperzy kładą duży nacisk na takie udogodnienia, ponieważ wyróżniają dany obiekt na tle konkurencji i zmniejszają koszty późniejszej obsługi.

Podane przykłady systemów IT w branży nieruchomości są zapowiedzią czegoś znacznie większego. W świetle zaangażowania gigantów, pokroju Apple, we wsparcie technologii IoT (Internet of Things) możemy być pewni, że rewolucja technologiczna w naszych domach i biurach jest dopiero przed nami.

Przemysław Karczewski

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »