Jak ekologicznie ogrzewać osiedla

Nowoczesne instalacje solarne korzystając ze słońca - bezpłatnego źródła energii wytwarzają ciepło, nie emitując przy tym żadnych spalin ani toksyn do atmosfery. Pozyskaną energię słoneczną można wykorzystać do ogrzewania wody lub jako dodatkowe wsparcie dla systemu centralnego ogrzewania.

- Ciepło ze słońca, to pieniądze w kieszeni wspólnoty mieszkaniowej. Oszczędne i ekologiczne ogrzewanie osiedla możliwe jest dzięki odnawialnym źródłom energii. To właśnie dzięki nim można ciąć koszty i obniżyć emisję szkodliwych substancji. Dlatego coraz częściej do ogrzewania budynków, a nawet całych osiedli stosuje się instalacje solarne i pompy ciepła - mówi Marcin Sodo z Nawigator Nieruchomości, firmy zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami. W ten sposób można ogrzać dom, ale również ekologicznie ogrzewać osiedla. Energię w formie ciepła można uzyskać z promieni słonecznych i ciepła ziemi. Dobrze wykorzystanie tego potencjału, to tanie źródła energii, które chronią środowisko.

Reklama

Słońce dostarczy ciepło

Sama zasada działania zestawu solarnego jest bardzo prosta. Kolektory słoneczne umieszczone na dachu budynku pochłaniając promieniowanie słoneczne ogrzewają ciecz, którą są wypełnione. Przewody rurowe doprowadzają energię do pojemnika ciepłej wody użytkowej. Sterowana elektronicznie pompa w stacji solarnej przetłacza czynnik ciepła. W Polsce najbardziej popularne są płaskie kolektory słoneczne. Ogrzewanie solarne ma największą wydajność wiosną i jesienią. Dzięki zestawom solarnym można zaoszczędzić do 70 proc. energii wykorzystywanej do podgrzania wody oraz do 30 proc. energii koniecznej do ogrzania budynku.

- Zielone instalacje montowane na osiedlach mieszkaniowych to głównie instalacje kolektorów słonecznych do ogrzewania ciepłej wody. Mechanizm pracy takiego układu polega na przetwarzaniu promieni słonecznych w energię cieplną. Zestawy słoneczne nie tylko przynoszą korzyści ekologiczne ale również ekonomiczne. W bardzo dużym stopniu praca kolektorów pozwali na uniezależnienie się od dostawcy energii konwencjonalnej oraz przyniesie sporą oszczędność dla mieszkańców za ogrzewanie ciepłej wody - mówi Emilia Majchrzak-Gieblewicz z Heliosin, firmy produkującej kolektory słoneczne.

Bezpłatne ciepło z ziemi

Pompa ciepła pobiera energię cieplną ze źródła i przenosi ją do budynku. Pomimo że do zasilania pomp używa się energii elektrycznej, to jej zużycie jest o wiele mniejsze niż do ogrzania pomieszczenia. Źródłem ciepła może być zarówno powietrze jak i woda gruntowa, która jest o wiele bardziej efektywna. Pompa ciepła to ekologiczne rozwiązanie, jednak koszt zakupu i instalacji takich urządzeń jest bardzo wysoki, a instalacja wymaga głębokich odwiertów. Pompa ciepła ma podobną zasadę działania do chłodziarki, ale zamiast chłodzić, grzeje.

Biomasa

Innym sposobem ekologicznego ogrzewania osiedla jest spalanie surowców odnawialnych w nowoczesnych kotłach, które wytwarzają śladowe ilości zanieczyszczeń emitowanych do środowiska. Eksperci polecają kotły ze spalaniem dolnym, które zużywają mniej paliwa i są bardziej efektywne. Ogrzewanie takim sposobem jest opłacalne, bowiem biomasa to zazwyczaj tani materiał odpadowy. Biomasą mogą być odpady organiczne takie jak słoma, makulatura, odpady z cukrowni, siano oraz ziarna zbóż, wierzba energetyczna, miskant itp.

Węgiel ekologiczny

Jest to ekonomiczny i ekologiczny sposób ogrzewania, o ile węgiel spalany jest w nowoczesnych, specjalnych niskoemisyjnych kotłach retortowych. Materiałem jest węgiel ekologiczny lub eko groszek, charakteryzujący się wysoką kalorycznością i niską zawartością popiołów i siarki.

To tylko nieliczne możliwe sposoby pozwalające na ekologiczne ogrzewanie osiedli i domów. Częściej znajdziemy baterię słoneczną na dachu prywatnego domu, a rzadziej można je zobaczyć na osiedlach.

Wspólnoty mieszkaniowe nie są świadome, ile mogłyby zaoszczędzić na ogrzewaniu pomieszczeń w ten sposób. Energie odnawialne nie tylko nie zanieczyszczają środowiska, ale pozwalają na oszczędności w długim okresie czasu. W momencie, gdy ceny oleju opałowego, opału i gazu rosną siejąc spustoszenie w kieszeni, to ekologiczne ogrzewanie jest najlepszym wyjściem. Warto dodać, że im koszt założenia danej technologii jest tańszy, tym jej późniejsze koszty eksploatacji są coraz wyższe.

Tę zasadę potwierdzają ostatnie lata. Chcąc zaoszczędzić, trzeba najpierw zainwestować. I to spore sumy. Jednak każdy może ubiegać się o różne dotacje i pożyczki z funduszy środowiskowych. Dzięki nim można zmodernizować nawet stary system ogrzewania, wymieniając go na ekologiczny i energooszczędny.

Warto dodać także, że pozornie nieistotna wymiana okien, czy ocieplenie domu ma ogromne znaczenie i może w znacznym stopniu obniżyć koszty ogrzewania, a w połączeniu ze sprawniejszym systemem grzewczym roczne oszczędności mogą być już znaczące.

- - - - -

Miskant

Miskant (Miscanthus) - rodzaj roślin z rodziny wiechlinowatych do którego należy ponad 20 gatunków wieloletnich traw pochodzących z tropikalnych regionów Afryki i południowej Azji (jeden z gatunków - miskant chiński - rośnie także na północnych terenach wschodniej Azji). Gatunkiem typowym jest Miscanthus capensis.

Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Zajrzyj tutaj

Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: pompa | ogrzewani | Phoenix Suns | ogrzewania | ogrzewanie | ekologia | osiedla | wody | węgiel | ciepło
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »