Reklama

Jak niedrogo wykończyć łazienkę w domu jednorodzinnym?

W poprzedniej części artykułu obliczyliśmy, że budowa domu z poddaszem o powierzchni użytkowej 160 m kw. do stanu deweloperskiego to wydatek około 250 tysięcy złotych. Stan deweloperski jest jednak jak nowe mieszkanie kupione od dewelopera - posadzki, ściany, kaloryfery, okna już niby są, ale jednak cały dom trzeba wykończyć pod klucz. Dlatego w kolejnych artykułach zastanowimy się nad kosztami wykończenia kolejnych pomieszczeń do stanu nadającego się do natychmiastowego wprowadzenia. Na pierwszy ogień pójdzie łazienka, której wykończenie oszacowaliśmy na kalkulatorze kosztów remontu łazienki.

Łazienka wcale nie musi być droga

Koszt kompletnego wykończenia i wyposażenia łazienki będzie zależał w ogromnym stopniu od rodzaju wybieranych materiałów i produktów wykończeniowych. Różnice pomiędzy najtańszymi i najdroższymi produktami (a przez najdroższe nie rozumiemy wcale złotych klamek wysadzanych diamentami) mogą sięgać nawet kilku tysięcy procent.

Na przykład baterię do umywalki możemy kupić za 40, 140, jak również za 440 zł i ta ostatnia cena wcale nie musi być wygórowana. Nie mniej na potrzeby tego kosztorysu przyjęliśmy, że stosujemy produkty ze średniej półki cenowej, podejmując próbę zakupu dobrych jakościowo produktów po przystępnych cenach.

Reklama

Przyjęliśmy, że w naszym domu znajduje się jedna duża łazienka (14 m kw.) i dodatkowo niewielki WC na parterze (3 m kw.). Łazienka będzie kompletnie wyposażona (wanna, prysznic, bidet itd.), natomiast w WC znajdziemy tylko WC i umywalkę.

Łączny koszt wykończenia łazienki i WC wyniósł nas 17 100 zł. Kompletny kosztorys można znaleźć pod tym linkiem. Większość produktów wybieraliśmy w średnim przedziale cenowym, jednak kilkukrotnie zdecydowaliśmy się zarówno na tańsze, jak i na droższe produkty. Osiągnięty efekt prezentuje przeciętną polską łazienkę w nowym budownictwie, na którą stać zdecydowaną większość społeczeństwa.

Wykonanie ścian, podłogi i sufitu

Po doprowadzeniu domu do stanu deweloperskiego mamy wykonaną posadzkę, tynki i dodatkowo rozprowadzoną po łazience instalację wodno-kanalizacyjną oraz elektryczną. W związku z tym pierwszym krokiem do urządzenia idealnej łazienki będzie wykończenie podłóg, ścian i sufitów. Podłogi i ściany wykończymy więc w całości płytkami ceramicznymi, a sufit pomalujemy odporną na wilgoć farbą lateksową.

Łączna powierzchnia podłóg w łazience i WC to 17 m kw. Aby mieć pewność, że na skutek docinania nie zabraknie nam płytek, kupujemy 20 m kw. płytek podłogowych. Ceny najtańszych płytek na promocjach w dużych marketach budowlanych zaczynają się już od 15 zł/m kw. Jednak my wybieramy średniej jakości płytki za 41,50 zł/m kw. Oczywiście można znaleźć również płytki, które kosztują grubo ponad 100 zł, ale na nasze potrzeby płytki za 41,50 zł będą wystarczające. Za 20 m kw. zapłacimy dokładnie 830 zł.

Glazurę będziemy potrzebować również na ściany. Zakładając, że nasze pomieszczenia mają wysokość 2,8 m, łączna powierzchnia ścian po odjęciu otworów drzwiowych i okiennych wyniesie około 55 m kw. Dla bezpieczeństwa zakupimy więc 62 m kw. płytek. Cena ich zakupu wyniesie kolejne 2500 zł.

Do położenia płytek niezbędna będzie nam również chemia budowlana. Na ścianach i podłogach będziemy mieć łącznie 72 m kw. płytek, do wyłożenia których niezbędne będzie około 320 kg kleju (520 zł) , 26 kg fugi (340 zł) i 6 kg preparatu gruntującego (niecałe 40 zł). W sumie cała chemia do płytek wyniesie nas około 900 zł.

Osobną pozycją jest koszt ułożenia płytek. Próba samodzielnego układania glazury przez kompletnego nowicjusza jest najczęściej skazana na niepowodzenie. Nie warto uczyć się fachu na własnej łazience, gdyż krzywo ułożone płytki będą kuły w oczy przez wiele lat. Standardowo za układanie płytek fachowcy biorą od 35 do 80 zł/m kw. Najczęściej spotykana cena to okolice 50 zł/m kw. - zwłaszcza w dużych miastach. W tej cenie można znaleźć już niezłej klasy fachowca. W sumie więc za ułożenie płytek na powierzchni 72 m kw. zapłacimy okrągłe 3600 zł.

Po wykończeniu podłogi i ścian możemy przejść do malowania sufitów. W tym wypadku mamy dwa sufity o łącznej powierzchni 17 m kw. Do malowania należy skorzystać z odpornej na wilgoć farby lateksowej - będziemy potrzebować około 5 litrów farby, aby trzykrotnie pokryć nią nasz sufit. Cena takiej farby to ok. 24 zł/litr, więc zapłacimy nieco ponad 120 zł za 5 litrową puszkę. Do tego 60 zł za zestaw narzędzi malarskich i w ramach oszczędności malowanie możemy przeprowadzić samodzielnie.

Kliknij i zobacz powiększoną tabelę

Biały montaż w łazience

Nasza łazienka ma jak na polskie domy całkiem spore rozmiary - 14 m kw. Dlatego planujemy w niej zmieścić komplet potrzebnych urządzeń sanitarnych - umywalkę, toaletę, wannę, prysznic oraz bidet.

W przypadku umywalki najpopularniejszymi modelami są umywalki podwieszane oraz podszafkowe. Te drugie są zdecydowanie bardziej praktyczne, ale zwykle wyglądają gorzej niż te podwieszane. Naprawdę dobrej jakości umywalka podszafkowa to wydatek około 580 zł. Możemy się oczywiście zdecydować na tańsze egzemplarze. Na promocjach trafimy nawet na produkty za niecałe 150 zł, ale można się spodziewać, że ich jakość będzie pozostawiała wiele do życzenia. Do umywalki trzeba ponadto kupić baterię - najtańsze modele znajdziemy już za 30 zł, jednak przyzwoitą baterię kupimy za około 100 zł więcej. Warto dodać, że modele najwyższej jakości kosztują nawet 500 zł.

Do łazienki i WC potrzebujemy w sumie dwóch umywalek. Doliczając koszt ich montażu przez fachowca (70 zł za sztukę przy realizacji większego zlecenia) dwie umywalki będą nas kosztowały w sumie 1560 zł.

Drugą pozycją z kategorii sanitariat będzie zakup wanny. W ostatnich latach na rynku pojawiło się całe mnóstwo tanich, często tandetnie wykonanych wanien z hydromasażem. Najtańsze modele możemy nabyć już za niecałe 1500 zł, ale jakość takich produktów prawie na pewno będzie bardzo niska. Za przyzwoitej jakości model przyjdzie nam zapłacić 2500-3000 zł.

Nas jednak będzie interesowała tradycyjna wanna o długości około 170 cm. Dobrej jakości wannę akrylową kupimy za około 450 zł. Oczywiście można się również zdecydować na stalową, emaliowaną wannę za 230 zł, ale zdecydowanie nie będzie to rozwiązanie na lata. Do wanny niezbędna będzie też obudowa. Tradycyjnie wannę obudowywało się płytkami ceramicznymi, jednak w ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się plastikowe panele, które możemy zamontować samodzielnie w niecałą minutę. Dobrej jakości panel do wanny akrylowej to wydatek około 300 zł.

Osobną pozycją kosztorysu jest bateria do wanny. Najtańsze modele ze słuchawką natryskową nabędziemy już za kilkadziesiąt złotych, ale dobrej jakości bateria będzie nas kosztowała minimum 230 zł. Najdroższe, wysokiej jakości modele będą natomiast kosztowały grubo ponad 500 zł.

Do łącznego kosztu wanny należy doliczyć jeszcze jej montaż przez fachowca - zapłacimy za to jakieś 125 zł. W sumie więc zakup i montaż wanny wyniósł nas 1110 zł.

Zakup kabiny prysznicowej niesie podobny dylemat jak przy wannie. Na rynku mamy sporo bardzo tanich kabin prysznicowych z hydromasażem, a często też radiem i innymi "wodotryskami". Ich ceny zaczynają się już od 700 zł, ale za przyzwoitej jakości kabinę przyszłoby nam zapłacić minimum 1500-2000 zł.

Dlatego też zdecydujemy się na porządną, tradycyjną kabinę z wysokiej jakości akrylowym brodzikiem i porządną kabiną ze szkła hartowanego. Koszt zestawu to niecały 1000 zł. Doliczając do tego cenę baterii (150 zł za porządny model) oraz 230 zł za montaż (montaż kabiny jest niestety dość skomplikowany), uzyskujemy łączną cenę kompletnej kabiny prysznicowej z montażem na poziomie 1350 zł.

W przypadku toalety wybór jest prostszy. Mamy do wyboru tańsze toalety typu kompakt z zewnętrznym zbiornikiem (ceny już od 200 zł), albo droższe, ale bardziej eleganckie toalety podwieszane z zabudowanym zbiornikiem. W tym wypadku estetyka weźmie górę i zdecydujemy się na elegancką podwieszaną toaletę z zabudowanym zbiornikiem. Za komplet materiałów (miska toaletowa, stelaż, zbiornik, komplet rur, deska klozetowa) zapłacimy niecałe 600 zł. Nietani będzie też montaż - w dużym mieście minimum 200 zł, w mniejszym niecałe 50 zł mniej. Do mniejszego pomieszczenia (WC) wybierzemy natomiast zwykły kompakt, którego koszt z montażem wyniesie około 470 zł. W sumie dwie toalety kosztowały nas mniej niż 1300 zł, co wydaje się dobrą ceną.

Ostatnim punktem sanitariatu będzie bidet. Za dobrej jakości bidet z baterią, stelażem oraz montażem zapłacimy około 1000 zł. W uzasadnionych sytuacjach (zwłaszcza przy odpowiednim wyprofilowaniu rur) można by zrezygnować ze stelaża, oszczędzając około 330 zł. Jednak nie polecamy takiego rozwiązania, bidet na stelażu będzie się trzymał dużo bardziej stabilnie.

Podsumowując, komplet urządzeń sanitarnych w średniej klasie cenowej wraz z ich montażem przez fachowców kosztował nas nieco ponad 6300 zł. W tej cenie otrzymaliśmy wannę, kabinę prysznicową, umywalkę i bidet. Szczegółowy kosztorys do tego momentu można znaleźć pod tym linkiem.

Akcesoria i wyposażenie

Łazienka z wykończonymi ścianami i zamontowanymi urządzeniami sanitarnymi praktycznie nadaje się do użytku. Warto jednak zadbać jeszcze o kilka elementów wyposażenia, dzięki którym łazienka będzie mogła najlepiej spełniać wszystkie swoje role.

Na początek warto się zastanowić nad zakupem potrzebnych szafek. Do niewielkiego WC wystarczy nam wysoki, wiszący słupek umieszczony w rogu pomieszczenia. Najtańsze modele można kupić już za 160 zł, ale zdecydujemy się na produkt dobrej jakości za około 450 zł.

Do dużej łazienki będziemy potrzebować natomiast jednej, dwudrzwiowej szafki wiszącej i drugiej, identycznej, ale stojącej. Koszt średniej jakości szafek to w sumie około 530 zł. Do mebli można doliczyć jeszcze kosz na pranie - jakieś 70 zł za dobrej jakości kosz.

W naszej łazience niezbędna będzie jeszcze pralka. Najtańsze modele można nabyć już za niecałe 800 zł. Jednak zakup dobrej jakości pralki, która będzie mogła służyć nam przez wiele lat, to wydatek przynajmniej 1100 zł, a często nawet ponad 2000 zł.

Ostatnim, ale niezbędnym elementem wyposażenia łazienki, będą oczywiście drzwi wejściowe. Średniej jakości model wraz z ościeżnicą i montażem przez fachowca to wydatek około 630 zł.

W sumie zakup szafek, pralki i drzwi wejściowych kosztował nas kolejne 2700 zł.

Czy zapłaciliśmy dużo?

Łączny koszt wykończenia łazienki ze stanu deweloperskiego kosztował nas ponad 17 tysięcy złotych. Szczegółowy kosztorys można znaleźć w serwisie Kalkulatory Budowlane.

Pojawia się naturalne pytanie - czy jest to dużo, czy może mało. Każda z tych odpowiedzi jest prawidłowa. Dla wrażliwych cenowo inwestorów kwota 17 tysięcy złotych może się wydać wysoka. Oni mogą jednak większość prac wykonać samodzielnie, a oszczędzając dodatkowo na materiałach, koszt może spaść nawet o połowę. Z drugiej strony wykonanie łazienki przy asyście profesjonalnej firmy i przy użyciu najlepszych, ale i najdroższych produktów mogłoby podnieść koszty przedsięwzięcia spokojnie do 30-35 tysięcy złotych. Jak mówi popularne powiedzenie - dla każdego znajdzie się coś miłego.

W kolejnej części tej serii zastanowimy się, jaki będzie koszt wykończenia pod klucz i wyposażenia kolejnego pomieszczenia - następnym razem będzie to kuchnia.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »