Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Czasami zdarzają się sytuacje, że nie jesteśmy w stanie spłacić hipoteki lub po prostu chcemy zakupić inną nieruchomość. W takim przypadku jedyną możliwością może okazać się sprzedaż mieszkania obciążonego hipoteką. Jak wygląda sprzedaż mieszkania z kredytem?

Czy mieszkanie z kredytem można sprzedać?

W przypadku zakupu mieszkania na kredyt jego właścicielem nie jest bank, ale kredytobiorca, który może dowolnie nim dysponować. W związku z tym, mieszkanie obciążone kredytem hipotecznym może zostać jak najbardziej sprzedane i nie jest do tego wymagana zgoda banku.

Niemniej jednak sprzedaż nieruchomości z kredytem hipotecznym wiąże się z wieloma formalnościami, w tym również koniecznością uzyskania kilku zaświadczeń z banku, dlatego też o transakcji sprzedaży mieszkania na kredyt należy poinformować bank odpowiednio wcześnie.

Reklama

Jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży mieszkania z kredytem?

Aby sprzedać mieszkanie obciążone hipoteką, trzeba dopełnić szereg formalności. W pierwszej kolejności należy poinformować bank o planowanej sprzedaży i pobrać z banku zaświadczenie o zgodzie na jednorazową spłatę kredytu wraz z wysokością zadłużenia oraz odsetkami. Na dokumencie widnieć będzie także numer kredytu oraz rachunku bankowego, na który kupujący powinien wpłacić pieniądze.

Zaświadczenie to będzie szczególnie potrzebne, w przypadku gdy kupujący stara się o kredyt hipoteczny. Wówczas będzie ono podstawą do podpisania umowy przedwstępnej o sprzedaży nieruchomości.

Na tym etapie bank powinien również poinformować sprzedającego o ewentualnej dodatkowej opłacie za wcześniejszą spłatę zobowiązania. Taka opłata może maksymalnie wynieść 3 proc. prowizji.

Do sprzedaży nieruchomości obciążonej hipoteką potrzebna będzie także promesa, czyli dokument, w którym bank zobowiązuje się, że po spłacie kredytu wyda zgodę na wykreślenie zobowiązania z hipoteki. Promesa jest dodatkowo gwarancją dla kupującego, ponieważ daje mu informacje, że po spłacie pozostałej kwoty kredytu, bank nie będzie miał praw do nieruchomości, natomiast wpis o zadłużeniu zostanie wykreślony z księgi wieczystej. Warto jednocześnie pamiętać, że promesa ważna jest 30 dni od dnia jej wydania.

Pozostałe dokumenty, które będą niezbędne do sprzedaży mieszkania z hipoteką, to:

●      numer księgi wieczystej,

●      tytuł prawny nabycia nieruchomości,

●      zaświadczenie potwierdzające brak osób zameldowanych w mieszkaniu,

●      zaświadczenie o braku zaległości w opłatach, które można uzyskać ze spółdzielni oraz od dostawców mediów.

Jak wygląda sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym?

Po uzyskaniu wszystkich w/w dokumentów i ewentualnym podpisaniu umowy przedwstępnej przychodzi moment zawarcia faktycznej umowy, czyli aktu notarialnego. Wówczas notariusz wystąpi do sądu o wprowadzenie zmian w księgach wieczystych. Po podpisaniu aktu notarialnego i aktu przeniesienia własności zgodnie z umową, część środków finansowych zostanie przekazana bankowi, a pozostała część wpłynie na konto sprzedającego.

Po dokonaniu transakcji sprzedający musi wystąpić do banku o pisemne zaświadczenie o uregulowaniu zadłużenia, a następnie złożyć wniosek do sądu rejonowego działu ksiąg wieczystych o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej.

Sprzedaż mieszkania z kredytem a podatek

Sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2 proc. wartości nieruchomości. Obowiązek zapłaty podatku leży natomiast po stronie kupującego, a nie sprzedającego.

Warto również pamiętać, że sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat podatkowych od momentu jego zakupu będzie skutkować koniecznością zapłaty 19-proc. podatku dochodowego. Podstawą opodatkowania jest w takim przypadku różnica między ceną sprzedaży a ceną zakupu. Podatku nie trzeba zapłacić, jeśli środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości na kredyt zostaną przeznaczone na własny cel mieszkaniowy.

Co z ubezpieczeniem w przypadku sprzedaży mieszkania z kredytem?

W momencie gdy nieruchomość zostaje sprzedana, firma ubezpieczeniowa decyduje, czy ubezpieczenie zostanie przepisane na nowego właściciela, czy też umowa ma zostać rozwiązana. W przypadku gdy ubezpieczyciel zdecyduje o rozwiązaniu umowy, właściciel otrzymuje zwrot niewykorzystanej składki.

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem? Krok po kroku

Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie procedury sprzedaży mieszkania z kredytem:

  1. Wystaw mieszkanie na sprzedaż i znajdź kupca,
  2. Udaj się do banku i uzyskaj zaświadczenie o aktualnym stanie zadłużenia wraz z promesą,
  3. Podpisz umowę przedwstępną z kupującym, jeśli on również stara się o kredyt hipoteczny lub od razu podpisz akt notarialny, jeżeli kupujący samodzielnie pokrywa koszt zakupu mieszkania,
  4. Poczekaj, aż pieniądze trafią do banku oraz na twoje konto,
  5. Po potwierdzeniu transakcji uzyskaj z banku dokument potwierdzający zwolnienie z hipoteki,
  6. Złóż do sądu rejonowego do działu ksiąg wieczystych wniosek o wykreślenie z hipoteki.

WG

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »