Jak ułatwić sobie przeprowadzkę?

Mało jest w życiu wydarzeń tak męczących jak przeprowadzka. To niełatwe zadanie można sobie jednak ułatwić, odpowiednio się przygotowując.

Jakie kroki podjąć, by oszczędzić sobie stresu i wysiłku? Podpowiadają eksperci serwisu ogłoszeniowego Homla.pl.

Najlepszym sposobem na ułatwienie sobie przeprowadzki jest rozpoczęcie przygotowań z dużym wyprzedzeniem. Jak dużym? Nawet dwumiesięcznym.

Zacznij przygotowania jak najwcześniej

Na dwa miesiące przed "dniem zero" nie można jeszcze pakować pudeł, warto jednak zająć się zadaniami, o których często przypominamy sobie dopiero w ostatniej chwili. Chodzi przede wszystkim o formalności związane ze zmianą adresu, czyli powiadomienie pracodawcy, banku, urzędu skarbowego, ubezpieczyciela i tym podobnych osób oraz instytucji. Rodzice muszą też rozpocząć procedury związane ze zmianą szkoły przez dziecko. Jeśli zajmiemy się tym wszystkim odpowiednio wcześnie, te zadania nie spadną nam na głowę tuż przed przeprowadzką.

Reklama

Szczególnie istotne jest zajęcie się kwestią mediów. Dotychczasowych dostawców wody, prądu i gazu trzeba powiadomić o planach rozwiązania umowy, a umowy z nowymi dostawcami - podpisać. Jeśli w nowym mieszkaniu czy domu mamy wybór między kilkoma dostawcami, jest to moment na porównanie ofert i wybór najkorzystniejszej. Pamiętajmy również, że jeśli potrzebujemy urlopu na czas przeprowadzki, w wielu firmach trzeba zacząć się o niego starać ze sporym wyprzedzeniem.

Pomyśl, co możesz spakować

Kolejny ważny moment to czas na miesiąc przed datą wyprowadzki. Wiele osób zapomina o tym, że na tym etapie można już spakować całkiem sporo rzeczy. Zawartość szaf, zastawa stołowa czy meble będą nam jeszcze potrzebne do codziennego funkcjonowania, ale można już zająć się zawartością piwnicy, komórki lokatorskiej czy schowka pod schodami. W tych miejscach lubią gromadzić się graty, warto więc dokonać ostrej selekcji i wyrzucić wszystko, co niepotrzebne. Pozostałe przedmioty przygotowujemy do transportu, pakując do miękko wyściełanych pudeł lub zabezpieczając sznurkiem czy taśmą. W ten sposób na miesiąc przed możemy spakować m.in. sprzęt sportowy, książki, rzadko noszone ubrania i rozmaite pamiątki.

Na miesiąc przed "dniem zero" warto też pomyśleć o zgromadzeniu odpowiedniej ilości materiałów do pakowania. Brak kartonów czy taśmy klejącej w ostatniej chwili przed wyprowadzką to tylko dodatkowy stres, więc już teraz oszacujmy, ile czego będziemy potrzebować. Eksperci Homla.pl podpowiadają, że dwupokojowe mieszkanie wymaga przeciętnie ok. 20 sporych pudeł oraz 20-25 dużych worków foliowych. Te szacunkowe wyliczenia trzeba oczywiście odnieść do tego, ile rzeczy posiadamy. Miłośnicy chomikowania będą potrzebować znacznie więcej materiałów!

Przeprowadzka - samodzielnie czy z firmą?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usług fachowców od przeprowadzek. Jeśli zdecydujemy się na taki ułatwiający życie wydatek, na miesiąc przed wielkim dniem powinniśmy mieć już zarezerwowany termin u wybranej firmy przeprowadzkowej. Pamiętajmy, żeby upewnić się, czy wszystkie nasze meble i pakunki zmieszczą się w pojeździe oraz czy firma pobiera dodatkową opłatę za obiekty wielkogabarytowe. Na dwa tygodnie przed wskazanym terminem warto jeszcze raz skontaktować się z firmą i potwierdzić wszystkie ustalenia.

Jeśli wolimy przeprowadzać się na własną rękę, na kilka tygodni przed "dniem zero" trzeba wykonać przegląd samochodu i dokonać niezbędnych napraw. To również moment na zarezerwowanie przyczepy, jeżeli chcemy ją wypożyczyć. Dobrze też zawczasu ustalić optymalną trasę dojazdową i sprawdzić, czy w upatrzonym przez nas dniu nie są planowane jakieś utrudnienia w ruchu. Zastanówmy się także, jak zmieścić w samochodzie wszystko, co planujemy przewieźć.

Pakuj się z głową

Na tydzień-dwa przed przeprowadzką rozpoczynamy właściwe pakowanie. Warto jednak robić to z głową. Najważniejsze jest bardzo wyraźne oznakowanie wszystkich pudeł i pilnowanie, by nasze rzeczy trafiały we właściwe miejsca. Pomieszanie zastawy stołowej z ubraniami przysporzy nam tylko bólu głowy podczas wypakowywania. Warto sporządzić szczegółową listę przedmiotów do spakowania i wykreślać z niej stopniowo kolejne pozycje - w chaosie przeprowadzki nawet dobrze zorganizowane osoby łatwo mogą coś przeoczyć. Dobrym pomysłem jest pakowanie po jednym pomieszczeniu naraz. Bieganie od pudła do pudła po całym mieszkaniu tylko zwiększa szansę, że coś zgubimy albo uszkodzimy.

Przy pakowaniu dobrze jest pamiętać o podstawowych sztuczkach pozwalających zaoszczędzić miejsce. Koszulki, bluzki i bieliznę lepiej zwijać w rulonik niż składać, a drobne części garderoby, np. rękawiczki, można włożyć do kieszeni zimowej kurtki czy płaszcza. Dobrze nie zapominać też o wadze poszczególnych obiektów. Jeśli chcemy uniknąć bólu pleców, ciężkie książki czy sprzęt elektroniczny lepiej rozdzielić na kilka kartonów. Warto też pamiętać, by na tym etapie wykonać kopie zapasowe ważnych danych (zawartość dysków twardych, dokumentacja medyczna, umowy i inne dokumenty). Jeśli podczas przeprowadzki coś się uszkodzi lub zniszczy - a zdarza się to niestety zaskakująco często - nie zostaniemy na lodzie.

Ostatnie dni przed przeprowadzką? Pamiętaj o lodówce, skontroluj wszystko i... odpocznij

Na kilka dni przed wyprowadzką wszystko powinniśmy już mieć dopięte na ostatni guzik. To czas na ostatni kontrolny spacer po mieszkaniu i upewnienie się, że o niczym nie zapomnieliśmy. Jeśli rozłożyliśmy sobie zadania w czasie, powinniśmy mieć przed sobą już tylko ostatni etap właściwego pakowania. Postarajmy się zrobić jak najwięcej przed ostatnim dniem, żeby w tym najbardziej stresującym momencie nie mieć zbyt dużo na głowie.

Wiele osób zapomina na tym etapie o... zawartości lodówki. Aby uniknąć wyrzucania w ostatniej chwili produktów, których nie mamy jak wygodnie zabrać, spróbujmy zużyć zapasy w ostatnim tygodniu przed "dniem zero". Unikajmy też większych zakupów spożywczych - te zrobimy już na nowym miejscu. Zastanówmy się też, jak przewieziemy produkty takie jak olej czy oliwa. Jednocześnie trzeba pamiętać o kupieniu szybkich przekąsek i napojów na dzień przeprowadzki. Dźwiganie pudeł o pustym żołądku to bardzo zły pomysł!

W przeddzień przeprowadzki warto z kolei zebrać jak najwięcej sił. Poświęćmy czas na leniuchowanie, wykonując tylko najpotrzebniejsze zadania. Warto np. pójść na spacer czy obejrzeć relaksujący film, a wieczorem wcześnie się położyć. Im bardziej będziemy wypoczęci, tym lepiej przebiegnie wielki dzień. Jeśli będziemy pamiętać o własnym komforcie, sam przewóz rzeczy przebiegnie błyskawicznie, a my w spokoju rozpoczniemy wypakowywanie pudeł w nowym domu.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2017

Homla.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »