Reklama

Jakich nieruchomości szukają Polacy?

Ze statystyk serwisu otoDom.pl wynika, że Polacy w Warszawie najchętniej szukają domów w Wawrze, a mieszkań na Mokotowie. W Krakowie dużym zainteresowaniem nadal cieszą się Podgórze i Krowodrza, w Szczecinie - Pogodno, Wrocławiu - Krzyki, a w Poznaniu - Centrum i Grunwald. Poniżej przedstawiamy zestawienie najchętniej wyszukiwanych przez użytkowników serwisu otoDom.pl miejsc do zamieszkania w pięciu miastach w Polsce. Statystyki dotyczą okresu od lutego do lipca 2010 r.

Warszawa

Użytkownicy serwisu otoDom.pl najczęściej wyszukiwali domów w Wawrze i Białołęce. Ta pierwsza dzielnica oferuje mieszkańcom ciszę i dużo zieleni, a średnia cena metra kwadratowego wynosi 5416 zł/m kw. - Dużym zainteresowaniem rzeczywiście cieszą się nieruchomości przy całej tzw. linii otwockiej - mówi Danuta Grelewicz-Pogórska z biura nieruchomości AD.DRĄGOWSKI. Tu decyduje atrakcyjność terenów i łatwość komunikacji z Warszawą, głównie dzięki kolejce podmiejskiej.

Z kolei, przez ostatnie pół roku, najczęściej w serwisie otoDom.pl wyszukiwano mieszkań na Mokotowie i w Śródmieściu. - Mokotów ma bardzo rozbudowaną infrastrukturę i pewien urok, a nawet prestiż - dodaje Danuta Grelewicz-Pogórska.

Reklama

Kraków

Jeżeli Kraków to tylko Podgórze i Krowodrza - wynika z analiz przedstawionych przez otoDom.pl. W obrębie tych dzielnic wybudowano ostatnio wiele nowych apartamentowców. W Podgórzu średnia cena nieruchomości z rynku wtórnego sięga 5049 zł za m/kw., a na Krowodrzy 6662 zł/m kw. Najdroższą dzielnicą pozostaje Stare Miasto, gdzie mieszkanie z rynku wtórnego kupimy za 7720 zł/m kw.

- Efektem powodzi jest ostatnio spadek zainteresowania ze strony kupujących - popularnymi do tej pory - rejonami Podgórza - mówi Konrad Koniarz z biura nieruchomości Grupa B12 Nieruchomości. - Z kolei Krowodrza cieszy się niezmienną popularnością. Oczywiście wiedzie prym tzw. stara część - wybierana przez studentów, z dobrą komunikacją i terenami rekreacyjnymi.

Szczecin

Statystyki otoDom.pl wskazują, że najpopularniejszą dzielnicą Szczecina jest Pogodno. Użytkownicy sprzedaży serwisu poszukują także mieszkań na Niebuszewie, a domków na Gumieńcach i Bezrzeczu. Średnia cena mieszkań na Pogodnie z rynku wtórnego to 5218 zł/m kw., a domu - 4517 zł/m kw.

- Na Pogodnie - od lat prestiżowej lokalizacji - powodzeniem cieszą się mieszkania w nowych apartamentowcach, a także wolnostojące domy "z duszą" - mówi Daniel Polis z biura nieruchomości Inwestor Nieruchomości. Na zainteresowanie zawsze mogą liczyć Gumieńce. Decyduje o tym dobra komunikacja z resztą miasta oraz duża gama dostępnych usług handlowych. Tutaj znajdziemy mieszkanie z rynku wtórnego za 4665 zł/m kw., a nowy dom za 5524 zł/m kw.

Poznań

Stare Miasto stolicy Wielkopolski wcale nie kusi niskimi cenami - tutaj kupimy mieszkanie z rynku wtórnego za 6561 zł/m kw. Nie odstrasza to jednak Poznaniaków, którzy najchętniej wyszukują nieruchomości właśnie w tej okolicy. Dużą popularnością, według serwisu otoDom.pl, cieszą się również okolice Nowego Miasta i Grunwald. W tej ostatniej dzielnicy znajdziemy domy z rynku wtórnego za blisko 5 tys. zł/m kw. - Myślę, że obecnie klienci wybierają na zakup domu również obrzeża Poznania, a powodem oczywiście jest cena gruntu - mówi Jacek Melcer z biura nieruchomości Handom. Co do zakupu mieszkań, wydaje się, że Piątkowo góruje nad innymi dzielnicami; dobrze sprzedają się mieszkania w Centrum czy Winogradach, a nawet na Ratajach.

Wrocław

Użytkownicy otoDom.pl we Wrocławiu najchętniej szukają mieszkań w Krzykach, Śródmieściu i Fabrycznej. - Dzielnice te charakteryzują się najwyższą podażą na rynku pierwotnym i wtórnym pod względem ilości oferowanych mieszkań i tam też najwięcej poczyniono nowych inwestycji - wyjaśnia Paweł Idziekowski z biura nieruchomości House Trader Nieruchomości.

Krzyki to w większości nowe budownictwo, ciekawe osiedla, nowe rozwiązania architektoniczne, modernizowana i budowana infrastruktura drogowa. Według statystyk z serwisu otoDom.pl, kupimy tam mieszkanie za 6398 zł/m kw., a w Śródmieściu za średnio 6561 zł/m kw.

Fabryczna, Psie Pole i Krzyki to najchętniej wyszukiwane przez użytkowników serwisu otoDom.pl miejsca jeżeli chodzi o zabudowę jednorodzinną, jak dom wolnostojący, szereg czy bliźniak.

- Determinujące znaczenie ma tutaj cena gruntu, która w części północnej oraz zachodniej Wrocławia jest relatywnie mniejsza niż na południu - dodaje Paweł Idziekowski.

Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Zajrzyj tutaj

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »