Jesteś właścicielem nieruchomości leśnej? Możesz mieć problem z jej korzystną sprzedażą

Nowa regulacja zawarta w Ustawie o lasach może stanowić problem dla właścicieli nieruchomości położonych choćby częściowo na terenach leśnych. Jest ryzyko, że - jeśli Lasy Państwowe postanowią skorzystać z prawa pierwokupu - nie będą oni mogli sprzedać działki za taką cenę, jakiej oczekują.

"W przypadku chęci zbycia takiej nieruchomości, zarówno w formie umowy sprzedaży, jak i za pomocą jednostronnego oświadczenia woli, obowiązkiem notariusza będzie zapytanie nadleśniczego, czy Lasy Państwowe zdecydują się na skorzystanie z prawa pierwokupu" - mówi serwisowi infoWire.pl dr Artur Muranowicz, radca prawny z kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni.

Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, sprzedający może spodziewać się znacznego wydłużenia czasu transakcji.

W Ustawie znalazł się zapis o tym, że Lasom Państwowym przysługuje ocena wartości rynkowej nieruchomości.

Reklama

Jeżeli skorzystają one z prawa pierwokupu i ustalona przez nie kwota będzie niższa niż ta proponowana przez sprzedającego, nie będzie mógł on zbyć nieruchomości za cenę, której oczekiwał i którą zawarł w umowie.

"Sprzedający, który nie zgodzi się na cenę Lasów Państwowych, ma dwa wyjścia - albo odstąpi od transakcji, albo sporządzi własny operat szacunkowy i w trybie sądowym wystąpi o ustalenie wartości nieruchomości na podstawie tych dwóch wycen. Będzie się to wiązać z dodatkowymi kosztami oraz znacznym wydłużeniem czasu sprzedaży" - informuje ekspert.

Zmiany uderzą przede wszystkim we właścicieli ziem położonych na obrzeżach dużych miast, gdzie spora część terenów to nieruchomości leśne.

infoWire.pl
Dowiedz się więcej na temat: ustawa o lasach | nieruchomości | leśne | Lasy Państwowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »