Reklama

Już niedługo koszty utrzymania nieruchomości mogą wzrosnąć

Pomimo spadku ogólnego wskaźnika inflacji, koszty utrzymania nieruchomości rosną z podobną dynamiką co przed miesiącem - wynika z danych GUS. Już w sierpniu możliwy jest jednak wzrost tej pozycji na skutek podwyżek opłat za wywóz śmieci.

Po 13 miesiącach odczytów o coraz wolniejszym wzroście kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania, dane GUS przyniosły stabilizację. W maju koszty te były o 1,1 proc. wyższe niż w analogicznym okresie przed rokiem. Jeszcze w maju 2012 roku roczny wzrost w tym zakresie wynosił aż 6,6 proc. (r/r), czyli był sześciokrotnie bardziej dynamiczny niż dziś. Aktualny, skromny wzrost kosztów utrzymania domu zawdzięczamy rzadko spotykanemu zjawisku taniejących nośników energii. Trzeba pamiętać, że to one odpowiadają za ponad połowę kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości w Polsce.

Reklama

Najszybciej drożeje rekreacja i kultura

Choć koszty utrzymania mieszkania wzrosły symbolicznie, to i tak drożeją one szybciej niż inflacja. Główny wskaźnik pokazujący zmiany cen dóbr i usług wyniósł w maju 0,5 proc. (r/r). To wyraźnie mniej niż spodziewali się ekonomiści (0,7 proc.) oraz mniej niż przed miesiącem (0,8 proc.) czy przed rokiem (3,6 proc.).

Z grona głównych kategorii dóbr i usług branych pod uwagę przy szacowaniu inflacji najmocniej drożeją obecnie rekreacja i kultura (wzrost w maju o 3,8 proc. r/r). Na drugim miejscu znalazła się edukacja (2,6 proc. r/r).Taniały natomiast łączność (9,7 proc. r/r), odzież i obuwie (4,8 proc. r/r) oraz transport (4,2 proc. r/r). Warto przypomnieć, że przez wiele miesięcy - do października ubiegłego roku -czynnikiem wspierającym wzrost inflacji był transport, ponieważ jego ceny rosły najszybciej w gronie głównych czynników składających się na odczyt tego wskaźnika.

Coraz więcej płacimy za wodę

W maju koszty utrzymania mieszkania wzrosły o 0,1 proc. względem miesiąca poprzedniego. W gronie dóbr i usług, które składają się na koszty utrzymania mieszkania widać jednak zarówno zmiany w górę, jak i w dół. I tak w maju więcej niż w kwietniu płacono za usługi kanalizacyjne (o 1 proc.), wodę (0,6 proc.), energię cieplną (o 0,2 proc.), najem i środki do prania i czyszczenia (po 0,1 proc.). Spadły natomiast ceny opału (o 0,4 proc.) oraz mebli i elementów meblarskich(o 0,1 proc.).

...a za miesiąc zapłacimy więcej za śmieci

Warto podkreślić, że już niedługo, bo w lipcu powinno dojść do wzrostu kosztów utrzymania nieruchomości. Będzie to konsekwencja wejścia w życie tzw. "ustawy śmieciowej", która nakłada na gminy obowiązek organizacji odbioru śmieci. Dąży ona do objęcia obowiązkiem wnoszenia opłaty śmieciowej przez wszystkich mieszkańców gminy, co ma spowodować, że znikną nielegalne wysypiska. Konieczność sprostania unijnym wymogom odzyskiwania surowców wtórnych powoduje jednak, że opłaty będą wyższe niż dotychczas. Z badania wykonanego przez Home Broker wynika, że dwuosobowa rodzina mieszkająca w bloku będzie musiała od przyszłego miesiąca zapłacić od 18 do nawet 38 złotych miesięcznie za wywóz śmieci, a czteroosobowa rodzina, która mieszka w domu jednorodzinnym zapłaci od 28 do 100 zł miesięcznie. Najczęściej będzie to więc wyższa stawka niż dotychczasowa. Jeśli bowiem oszacować na podstawie danych GUS aktualny koszt wywozu śmieci w przeliczeniu na jednego obywatela, to byłoby to średnio jedynie 8 - 9 zł miesięcznie.

To jednak nie wszystko. Dziś Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych(BIEC) opublikowało też wskaźnik przyszłej inflacji. Prognozuje on z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem zmiany odczytów inflacji. Co ciekawe od czterech miesięcy ten wyprzedzający wskaźnik inflacji wskazuje, że ceny mogą niedługo zacząć rosnąć z większą dynamiką. Z prognozy tej wynika, że najniższy odczyt wskaźnika inflacji powinien przypadać na okres letni, a odwrócenie tej tendencji powinno przyjść jesienią.

Stabilny wzrost kosztów

Na utrzymanie mieszkania, podobnie jak w przypadku koszyka inflacji, składają się koszty eksploatacyjne, energii i wody. Na podstawie tempa wzrostu cen można szacować, że dziś na utrzymanie mieszkania czteroosobowa rodzina wydaje 881,6 zł, czyli więcej niż w marcu (880,7 zł). W ciągu ostatnich 12 miesięcy koszt utrzymania modelowej rodziny podniósł się o 9,6 zł. To wzrost identyczny jak przed miesiącem i jednocześnie najniższy w historii badania. Zgodnie z danymi GUS Polacy przeznaczają na mieszkanieprawie21 proc. swoich dochodów rozporządzalnych. Co więcej, z kwoty tej ponad połowa przeznaczana jest na nośniki energii.

Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »