Kiedy dostaniemy wynagrodzenie, a kiedy odszkodowanie za urządzenie przesyłowe na naszej działce?
Właściciel działki, na której dojdzie do posadowienia urządzenia przesyłowego, może ubiegać się o wynagrodzenie. Nie musi w tym celu wykazywać szkody. Takie dowodzenie jest potrzebne dopiero w przypadku żądania odszkodowania.
Możliwe jest uzyskanie wynagrodzenia za instalację jak za dzierżawę. Należy jednak pamiętać, że wynagrodzenie to co innego, niż odszkodowanie. - To pierwsze należy się już za sam fakt posadowienia instalacji przesyłowej na obcej działce - twierdzą specjaliści z Saveinvest Sp. z o.o.
Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT
Brak jest w polskim prawie jednoznacznej wytycznej dyktującej wysokość wynagrodzenia. Dlatego podstawę obliczania wynagrodzenia stanowią stawki czynszu najmu i dzierżawy w okolicy przemnożone przez obszar (zmieniający się) strefy ochronnej. Przykładowo, gdy uszczuplenie praw właściciela na działce wyniosło 60 proc., przyznaje się 60 proc. potencjalnego czynszu.
Kryterium czynszu dzierżawnego jest, zdaniem specjalistów, adekwatnym sposobem dla określenia wynagrodzenia za posadowienie instalacji, o którym mówią przepisy o służebności przesyłu. Zawiera on element zarobkowy, a tym samym właściciele mają prawa do czerpania korzyści ze swojej własności. W razie ustanowienia służebności przesyłu należy się wynagrodzenie za ewentualny okres przed ustanowieniem takiej służebności, oraz po jej ustanowieniu. Natomiast strefa ochronna (kontrolowana) wiąże przede wszystkim operatora sieci w zakresie budowy instalacji i jego obowiązkiem jest uzyskanie odpowiedniej zgody właściciela gruntu.
Strefa ogranicza także, w jakimś stopniu, właściciela gruntu - gdy nie jest w stanie zrobić tego, co umieszczone zostało w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Za takie ograniczenia należy mu się wynagrodzenie, które uwzględnia obniżenie wartości lub użyteczności gruntu obciążonego urządzeniem przesyłowym.
Z kolei o ubieganiu się o odszkodowanie przez właściciela decydują: elementy techniczne instalacji, zakres jej ingerencji uniemożliwiający właścicielowi swobodne korzystanie z działki - czyli dolegliwość jej posadowienia - oraz realnie poniesione w związku z tym szkody. Cytując fragment decyzji Sądu Najwyższego: "gdyby na skutek ustanowienia służebności przesyłu i posadowienia instalacji właściciel poniósł także szkodę, może wystąpić o odszkodowanie".