KNF przyjęła Rekomendację J dotyczącą danych o nieruchomościach
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) przyjęła we wtorek skierowaną do banków Rekomendację J dotyczącą zasad gromadzenia i przetwarzania przez banki danych o nieruchomościach. Chodzi m.in. o jednolite standardy gromadzenia danych o nieruchomościach.
Zgodnie z Rekomendacja J banki będą stosować jednolite standardy gromadzenia, przetwarzania i udostępniania w wiarygodnych bazach danych o rynku nieruchomości. Rekomendacja zakłada też opisanie zbioru cech identyfikujących nieruchomości, które należy gromadzić w bazie, a także stosowanie statystycznych modeli oceny ryzyka zmiany wartości zabezpieczeń na nieruchomościach w przypadku banków "istotnie zaangażowanych" w tak zabezpieczone kredyty.
Banki istotnie zaangażowane, to według KNF banki, w których udział portfela kredytów zabezpieczonych hipotecznie przekracza 2 proc. wartości takich kredytów całego sektora bankowego.
Postanowieniami Rekomendacji J mają być objęte banki, w których udział kredytów zabezpieczonych hipotecznie we własnych portfelach kredytowych przekracza 10 proc.
"Ze względu na znaczny rozwój rynku nieruchomości, wzrost udziału kredytów zabezpieczonych hipotecznie w portfelach banków oraz charakter ryzyka generowanego przez tego rodzaju ekspozycje kredytowe, zarządzanie ryzykiem wynikającym z zaangażowania w kredyty zabezpieczone na nieruchomościach nabiera szczególnego znaczenia. Rekomendacja zawiera rozwiązania, które przyczynią się do poprawienia standardów rynkowych w tym zakresie" - czytamy w komunikacie KNF.
Zalecenia wejdą w życie z dniem 1 października 2013 r., z wyjątkiem rekomendacji 11 i 12, które będą obowiązywać od dnia 1 kwietnia 2014 r.
Rekomendacje 11 i 12 dotyczą stosowania modeli statystycznych opartych o dane pochodzące z wiarygodnych zewnętrznych (międzybankowych) lub z wewnętrznych baz danych w celu dokonania właściwej oceny ryzyka zmiany wartości zabezpieczeń na nieruchomościach.
KOMENTARZ INTERIA.PL
Niewykluczone, że tą drogą rząd przygotowuje się do wprowadzenia kolejnego podatku nakładanego na obywateli - katastru. Chciałbym być jednak złym prorokiem...
Krzysztof Mrówka
Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze