Reklama

Koszt budowy domu energooszczędnego

Budowa domu energooszczędnego to nie tylko chwilowa moda, ale także sposób na ograniczenie kosztów użytkowania budynku. Jeszcze kilka lat temu różnice cenowe pomiędzy domem energooszczędnym a tradycyjnym wynosiły około 40 proc. Jednak z każdym rokiem owa różnica maleje. Zobaczmy więc, jak wygląda relacja pomiędzy kosztami domów energooszczędnych i tradycyjnych?

Wstępne założenia

Budowa domu energooszczędnego może mieć bardzo zróżnicowane koszty. Wszystko zależy od kubatury, rodzaju użytych materiałów, a także od specyfiki dachu. W naszych wyliczeniach określimy koszty wybudowania typowego domu parterowego z poddaszem użytkowym o powierzchni zabudowy 115 m2. Dach będzie miał klasyczną, dwuspadową postać i zostanie wyposażony w jedną lukarnę.

Przed rozpoczęciem prac budowlanych

Według aktualnych norm zapotrzebowanie na ciepło w domach energooszczędnych nie może przekraczać 45 kWh/m2. Aby uzyskać taki wynik, musimy zadbać nie tylko o odpowiednie ulokowanie budynku, ale także o odpowiedni projekt, sprawdzonych fachowców i dobrej jakości materiały termoizolacyjne.

Reklama

Pierwszym wydatkiem będzie zakup projektu budowlanego. Koszt gotowego projektu domu o niskim zużyciu energii nie różni się od kosztów, które trzeba poświęcić na zakup gotowego projektu domu tradycyjnego. Duża konkurencja na rynku sprawiła, że średnia cena dobrej jakości projektu to około 3000 zł. Co ciekawe, w takiej cenie nabędziemy już gotowy projekt domu energooszczędnego zawierający dokładny projekt systemu rekuperacji. Musimy jednak pamiętać, że wszystkie modyfikacje w gotowym projekcie będą dość drogie. Dlatego niektórzy inwestorzy od razu decydują się na zakup projektu indywidualnego. Średni koszt zakupu w przypadku domów energooszczędnych waha się pomiędzy 5000, a nawet 20 000 zł.

Warto wspomnieć przy tym, że wiele firm oferuje projekt domu gratis, jeżeli zdecydujemy się na ich wykonawstwo. Często te oferty dotyczą domów prefabrykowanych - szkieletowych. Taki dom można swobodnie wznieść nawet w ciągu dwóch tygodni (nie licząc wylania płyty fundamentowej, która musi mieć kilka tygodni na wyschnięcie). Ceny takich domów posiadających parametry energooszczędne są bardzo zbliżone do cen domów tradycyjnych.

W 2015 roku nastąpiła nowelizacja ustawy Prawo budowlane (Dz.U. z 2013 r. poz. 1409 z późn. zm). W związku z tym inwestor nie musi uzyskiwać pozwolenia na budowę. Zrezygnowano również z konieczności uzyskania warunków zabudowy i przyłączenia mediów. Inwestor musi jedynie zgłosić zamiar budowy do odpowiedniego organu władzy państwowej i przedłożyć projekt budowlany. Dzięki temu nie poniesiemy na tym etapie żadnych dodatkowych kosztów inwestycyjnych.

Stan zerowy

Prace budowlane rozpoczynamy od wykonania fundamentów. Na wstępie musimy oczyścić teren budowy i wytyczyć lokalizację naszego budynku. Następnie rozpoczynamy prace nad fundamentami. W Polsce najczęściej wykonuje się tradycyjne ławy fundamentowe (koszt ok. 130 zł/m2). Niestety tego typu rozwiązanie sprawia duże trudności w izolacji termicznej naszego domu. Dlatego w projektach domów energooszczędnych najczęściej wykorzystuje się płyty fundamentowe, których montaż jest stosunkowo prosty. Na przygotowanym podłożu tworzymy warstwę drenażowo - podkładową, a następnie wykonujemy płytę fundamentową.

Ważnym etapem prac jest też stworzenie szczelnej izolacji termicznej i przeciwwilgociowej. Aby uzyskać dobry efekt termoizolacyjny, warto zastosować styropian z polistyrenu ekstrudowanego (XPS). Produkt jest nieco droższy niż styropian EPS, jednak zapewnia skuteczniejszą ochronę przeciwwilgociową i posiada lepsze właściwości termoizolacyjne.

Pamiętajmy, że najlepsze efekty termoizolacyjne osiągniemy poprzez wykonanie dobrej izolacji podłogi na gruncie, a także zewnętrznej i wewnętrznej izolacji ścian fundamentowych. W ten sposób ograniczamy możliwość wystąpienia mostków termicznych. Niektórzy inwestorzy nadal rezygnują z wewnętrznej izolacji ścian fundamentowych (ze względu na nieco niższe koszty), jednak takie działanie może znacznie zwiększyć zapotrzebowanie energetyczne budynku.

Orientacyjny koszt wykonania płyty fundamentowej oraz dobrej jakościowo izolacji termicznej (z obu stron ścian fundamentowych) to wydatek rzędu 180 zł/m2. Zakładamy tu zakup materiałów z górnej półki cenowej oraz zatrudnienie sprawdzonych fachowców.

Koszty budowy fundamentów, ścian fundamentowych oraz wykonania kompletnej izolacji termicznej i przeciwwilgociowej wyniosły:

- domy tradycyjne - 14 950 zł,

- domy energooszczędne - 20 700 zł.

Stan surowy otwarty

Na tym etapie prac powstają ściany nośne, ściany działowe, strop, więźba dachowa, komin oraz pokrycie dachu. Poszczególne wydatki inwestycyjne wyglądają następująco.

Ściany nośne - zakładamy, że na każdy m2 powierzchni użytkowej domu przypada 1,45 m2 ścian nośnych. W naszym przypadku będzie to 297,25 m2. Do wykonania ścian nośnych użyjemy pustaków ceramicznych Porotherm P+W 25 (obecnie jest to najczęściej wykorzystywany materiał budowlany). Do prac zatrudniamy wyspecjalizowaną ekipę ze średniej półki. Łączny koszt wykonania ścian nośnych wyniesie ok. 26 350 zł. W tym etapie koszt budowy domu energooszczędnego jest taki sam, jak koszty budowy domu tradycyjnego.

Ściany działowe - zakładamy, że na każdy m2 powierzchni użytkowej domu przypada 0,7 m2 ścian działowych. Zatem łączna powierzchnia ścian działowych w naszym budynku to 143,5 m2. Do prac wynajmiemy sprawdzoną, niedrogą ekipę i użyjemy pustaków ceramicznych Porotherm P+W 11,5. Orientacyjne ceny domów energooszczędnych na tym etapie prac oscylują wokół 8660 zł.

Kominy - chcąc obliczyć, ile różni się budowa domu energooszczędnego od tradycyjnego musimy wziąć także pod uwagę różnice w kosztach budowy kominów. W domu tradycyjnym stosujemy wentylację grawitacyjną, dlatego musimy zamontować przynajmniej 6 kominów wentylacyjnych (średni koszt to 2480 zł z wykończeniem). W domu energooszczędnym montujemy rekuperację, dlatego kominy wentylacyjne nie są potrzebne. Jedynym wydatkiem będzie wykonanie komina dymowego, który podniesie nasze koszty inwestycyjne o dodatkowe 4069 zł (wraz z wykończeniem).

Strop - w domu parterowym z poddaszem użytkowym przeważnie wykonujemy stropy z prefabrykatów teriva. Ich wielkość jest równa powierzchni użytkowej poddasza (w naszym domu wynosi 90 m2). Zakładamy zakup materiałów ze średniej półki cenowej i wynajęcie niedrogiej ekipy. Przy takich założeniach koszty prac będą sięgały 31 600 zł. Warto przy tym zaznaczyć, że ceny stropu będą takie same w przypadku domu tradycyjnego.

Konstrukcja dachu - powierzchnia naszego dachu wynosi 135 m2. W pierwszej kolejności określimy koszt wykonania więźby. Warto zainwestować w dobrą jakościowo więźbę, wykonaną z impregnowanego drewna dębowego. Średni koszt zakupu oraz montażu powinien zamknąć się w kwocie 10 931 zł. Po zamontowaniu więźby trzeba wykonać dobre jakościowo poszycie. Wybieramy papę na deskowaniu, która zapewni najlepszą ochronę przeciwwilgociową. Cena materiałów i montażu nie powinna przekroczyć kwoty 7555 zł. Na koniec trzeba jeszcze wykonać pokrycie dachowe oraz lukarnę. W domach tradycyjnych jako poszycie może nam posłużyć ekonomiczna blacho dachówka (koszt ok. 11 550 zł). Pamiętajmy jednak, że nie jest to materiał o właściwościach termoizolacyjnych. Dlatego domy energooszczędne pokrywa się najczęściej dachówką ceramiczną. Za materiały ze średniej półki cenowej i sprawdzonych fachowców zapłacimy w tym wypadku ok. 14 300 zł. Koszt lukarny w obu przypadkach będzie taki sam i wyniesie ok. 1500 zł.

Koszty doprowadzenia nieruchomości do stanu surowego otwartego wyniosły:

- domy tradycyjne - 107 690 zł,

- domy o niskim zapotrzebowaniu na energię - 107 960 zł.

Porównując wydatki na dom tradycyjny i energooszczędny widzimy, że wykonanie stanu surowego otwartego generuje niemal identyczne wydatki. Zwiększone koszty pokrycia dachowego w domu energooszczędnym zostały zrekompensowane przez brak konieczności wykonania kominów wentylacyjnych.

Stan surowy zamknięty

Na tym etapie prac wstawiamy okna, parapety oraz drzwi zewnętrzne. Przyjmujemy, że na każdy 1 m2 powierzchni użytkowej domu przypada ok. 0,25 m2 powierzchni okien. Pamiętajmy, że domy energooszczędne muszą być wyposażone w okna o przenikalności ciepła poniżej 0,8 W/m2. Szyba takich okien składa się z trzech tafli oddzielonych ramką dystansową. Wolna przestrzeń zostaje wypełniona gazami szlachetnymi, które zapewniają większe właściwości termoizolacyjne. Niestety tego typu okna są dość drogie. Średni koszt 1m2 energooszczędnego, sześciokomorowego okna z PCV to ok. 600 zł. W naszym domu musimy zamontować 41 m2 okien, co daje nam kwotę 24 600 zł. W domach tradycyjnych moglibyśmy zamontować standardowe okna, których łączny koszt zakupu i montażu zamknąłby się w kwocie 16 000 zł.

Chcąc określić różnice dla domu tradycyjnego i energooszczędnego musimy też określić koszt zakupu i montażu drzwi wewnętrznych. W domu energooszczędnym trzeba zainwestować w grube drzwi (najlepiej stalowe), które charakteryzują się wysoką szczelnością. Za produkt z górnej półki zapłacimy ok. 2560 zł (cena z montażem). Tymczasem w domu energooszczędnym wystarczą drzwi standardowe, które będą o ok. 500 zł tańsze.

Ostatnim wydatkiem będzie wstawienie parapetów zewnętrznych i wewnętrznych (o łącznej powierzchni 61,50 mb). We wnętrzu umieścimy parapety z PCV, a na zewnątrz dobre jakościowo parapety z aluminium. Koszt zakupu i montażu powinien zamknąć się w kwocie 5500 zł.

O ile droższe będą więc domy energooszczędne? Ceny prac doprowadzających budowlę do stanu surowego zamkniętego wynoszą:

- domy tradycyjne -24 060 zł,

- domy energooszczędne - 32 660 zł.

Instalacje

Analizując powyższe kalkulacje można byłoby przypuszczać, że budowa obu rodzajów domów nie różni się wiele od siebie. Jednak największe dysproporcje w kosztach inwestycyjnych następują dopiero na etapie wykonania instalacji. Ten etap naszych obliczeń podzielimy na dwie części:

Instalacje standardowe, czyli takie, które montujemy w każdym domu jednorodzinnym:

- elektryka - w typowym domu jednorodzinnym o powierzchni zabudowy 115 m2 znajdzie się ok. 150 punktów instalacji elektrycznej. Za wynajęcie sprawdzonego fachowca, który użyje materiałów ze średniej półki cenowej zapłacimy ok. 14 230 zł.

- instalacja wodno-kanalizacyjna - zakładamy, że w domu znajduje się 17 punktów instalacyjnych. Uśredniona cena wykonania jednego podejścia to ok. 403 zł (wraz z materiałem). Zatem całość zamknie się w kwocie 6 851 zł.

- ogrzewanie - na koszt budowy domu energooszczędnego składa się zakup wydajnej pompy ciepła. W domu jednorodzinnym o powierzchni zabudowy 115 m2 warto zamontować urządzenie o mocy 8,5 kW. Za pompę ciepła z wewnętrznym zasobnikiem, kolektorem pionowym oraz kompletnym osprzętem zapłacimy ok. 42 000 zł. W przypadku domu tradycyjnego, ceny instalacji grzewczej byłyby nieco niższe. Za kompletną instalacje CO, kocioł gazowy oraz osprzęt dodatkowy zapłacilibyśmy ok. 36 300 zł.

Instalacje dodatkowe, czyli takie, które są niezbędne lub rekomendowane do montażu w domach energooszczędnych. W naszym domu jednorodzinnym zamontujemy:

- system rekuperacji - to inaczej wentylacja mechaniczno-nawiewowa z odzyskiwaniem ciepła. Potrafi znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie domu na energię cieplną, a jej montaż w domu energooszczędnym jest niezbędny ze względu na wymogi prawne. Uśredniony koszt całego systemu (zawierającego certyfikowany rekuperator z wymiennikiem krzyżowym oraz kompletny osprzęt) wynosi 25 000 zł.

- ogniwa fotowoltaiczne - w naszym domu energooszczędnym zamontujemy polikrystaliczne ogniwa słoneczne o mocy 3 kWp. W skład całej instalacji wejdzie 12 kolektorów słonecznych, inwerter oraz osprzęt dodatkowy. Ogniwa będą pracowały w systemie on grid. Za dobrą jakościowo, certyfikowaną instalację zapłacimy łącznie ok. 26 500 zł.

Całkowity koszt wykonania instalacji zamknął się w kwocie:

- domy tradycyjne - 57 381 zł;

- domy energooszczędne - 114 581 zł.

Ocieplenie budynku

Obliczając koszty musimy pamiętać o kosztach ocieplenia poddasza użytkowego oraz elewacji zewnętrznej. Koszty tego typu prac będą większe niż w przypadku domów tradycyjnych. Różnice wynikają z konieczności zastosowania lepszych jakościowo materiałów (np. styropianu o bardzo niskim współczynniku lambda) oraz z zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników. Pamiętajmy, że skuteczne ocieplenie wykonamy jedynie wtedy, gdy wyeliminujemy wszystkie ewentualne mostki termiczne. Nawet niewielki mostek może znacznie zwiększyć zapotrzebowanie energetyczne naszego budynku. Koszty profesjonalnego ocieplenia kształtują się następująco:

Elewacja zewnętrzna - przyjmujemy, że całkowita powierzchnia naszej elewacji zewnętrznej wynosi 225 m2. Do prac wykorzystamy styropian grafitowy grubości 20 cm, prace wykonamy metodą lekką mokrą, a na elewacje nałożymy standardowy tynk akrylowy. Do prac wynajmiemy sprawdzonych fachowców, którzy dadzą nam gwarancję wysokiej jakości. Całkowity koszt tego etapu prac powinien zamknąć się w kwocie 35 000 zł. W domu tradycyjnym wystarczyłoby zastosowanie styropianu ze średniej półki cenowej i zatrudnienie niedrogiej ekipy. Koszt wyniósłby w tym wypadku ok. 27 000 zł.

Ocieplenie poddasza - całkowita powierzchnia do docieplenia wynosi 126 m2. Do prac w domu energooszczędnym używamy najlepszej jakościowo wełny mineralnej oraz wynajmujemy sprawdzonych fachowców. Koszt nie powinien przekroczyć 18 500 zł. Z kolei cena docieplenia poddasza w domu tradycyjnym (materiały i robocizna ze średniej półki) to wydatek rzędu 11 800 zł.

Sumaryczne ceny ocieplenia wynoszą:

- domy tradycyjne - 38 800 zł,

- domy energooszczędne - 53 500 zł.

Podsumowanie

Chcąc obliczyć różnice w wydatkach na budowę domu tradycyjnego i energooszczędnego wzięliśmy pod uwagę wszystkie najważniejsze koszty budowlane. Ceny przedstawiały wartości brutto. Łączna kwota wydatków to:

- domy energooszczędne - 329 401 zł.

- domy tradycyjne - 242 881 zł.

Różnica cenowa pomiędzy budynkami o tych samych rozmiarach jest dość duża i wynosi ponad 86 000 zł. Sama budowa domu i jego ocieplenie nie tworzyły zbyt dużego zróżnicowania kosztów. Jednak dom energooszczędny musi być wyposażony w instalacje dodatkowe, które nadal stanowią dość duży wydatek, a na większość z nich nie przysługuje nam żadne dofinansowanie ze środków publicznych.

Analizując powyższe kalkulacje zwróćmy uwagę na to, że wyliczenia nie zawierają kosztów wykończenia i wyposażenia pomieszczeń. Na tego typu wydatki trzeba będzie przeznaczyć kolejne 100 000 zł.

Warto jednak wspomnieć, że decydując się na przykład na prefabrykowany dom szkieletowy i rezygnując z kilku elementów technicznych (na przykład pompa ciepła) możemy obniżyć koszty budowy domu energooszczędnego do ceny zwykłego domu murowanego. Domami prefabrykowanymi zajmuje się obecnie kilka firm na polskim rynku oferujących naprawdę konkurencyjne warunki finansowe, nierzadko koszt budowy domu energooszczędnego jest podobny lub nawet niższy niż domu w tradycyjnej technologii. Do tego budowa trwa nie więcej niż 2 miesiące. Jeżeli chciałbyś otrzymać ofertę na budowę takiego domu, wypełnij ten formularz.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »