Koszty i korzyści z budowy domu energooszczędnego

Najprościej rzecz ujmując, dom energooszczędny to taki budynek, który będzie miał jak najniższe zapotrzebowanie na energię. Czyli w praktyce koszt jego utrzymania okaże się być znacznie mniejszy, aniżeli w przypadku domów tradycyjnych.

Brzmi pięknie, ale podnoszonym przez wiele osób problemem jest koszt wybudowania takiego domu? Owszem, obecnie dostępne są rozmaite dotacje, jednakże nawet po odjęciu tych kwot, realny wydatek wciąż stanowi spore obciążenie dla kieszeni prywatnego inwestora.

Budynki o zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię

Główną cechą domu energooszczędnego jest fakt, że długo zachowuje ciepło, ale także pobiera je z alternatywnych źródeł energii, jak słońce, woda czy ziemia. Wydaje się być niemal samowystarczalny. W takim domu roczne zapotrzebowanie na energię wynosi od 30 do 60 kWh/(m2), a w budynku tradycyjnym od 90 do 120 kWh/(m2). Zapotrzebowanie na energię domu pasywnego jest jeszcze najniższe i wynosi tylko 15 kWh/(m2).

Reklama

Budowa domu o podwyższonych parametrach izolacyjnych już niedługo nie będzie wyłącznie indywidualną decyzją inwestora, ale także koniecznością. Według Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, do 2021 roku wszystkie nowo powstałe budynki mają się charakteryzować niemal zerowym zużyciem energii.

Charakterystyka budynku

Niskie zapotrzebowanie na energię w budynku energooszczędnym wynika nie tylko ze świetnej jakości materiałów, ale również z pewnych cech charakterystycznych. Są to między innymi:

- zwarta bryła,

- okna usytuowane głównie od strony południowej,

- promieniowanie słoneczne stanowi 40 proc. wykorzystanej energii cieplnej,

- zamontowana instalacja wentylacyjna z odzyskiem ciepła,

- brak konwencjonalnej instalacji grzewczej,

- wysokie parametry izolacyjne przegród zewnętrznych,

- wykorzystanie każdego rodzaju energii pochodzącej z gruntu, z powietrza, słońca, ciepła mieszkańców, kolektorów słonecznych, ciepła z powietrza wentylacyjnego, z elektrycznych urządzeń,

- maksymalne ograniczenie strat ciepła,

- nieprzepuszczalność i całkowita szczelność wszelkich materiałów użytych do budowy domu,

- zastosowanie gruntownego wymiennika cieplnego,

- drzwi otwierane do środka, a nie na zewnątrz,

- rezygnacja ze zbyt dużych powierzchni szklanych, które wymuszają zwiększenie zapotrzebowania grzewczego, a w okresie letnim - chłodzenia,

- zachowanie odpowiedniej równowagi kolorystycznej budynku: jasne kolory powierzchni szybko chłodzą budynek nie przyjmując promieni słonecznych, a ciemne kolory sprawiają, że budynek szybko się nagrzewa pochłaniając energię słoneczną, ale wolniej ją oddając.

Dotacje do domów o obniżonym zapotrzebowaniu na energię

Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zainicjował projekt dopłat do inwestycji realizowanych w określonych standardach energetycznych. Możliwe jest więc uzyskanie dofinansowania, które częściowo sfinansuje koszty inwestycji. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać w tym miejscu.

O dofinansowanie mogą się ubiegać osoby fizyczne, które posiadają dom na własność lub współwłasność. Przewidywaną łączną sumę dopłat ustala się na 300 mln złotych, a okres wdrażania programu na lata 2013-2022.

Oznacza to, że programem NFOSiGW może być objętych 12 tys. domów jednorodzinnych.

Jak zaznaczają organizatorzy projektu, program "Poprawa efektywności energetycznej" przyniesie korzyści dla gospodarstw domowych w postaci:

- dopłaty do kredytu pokrywającej część wyższych kosztów inwestycyjnych oraz koszty weryfikacji projektu budowlanego i potwierdzenia osiągniętego standardu,

- niższych kosztów eksploatacji budynku,

- podniesienia wartości budynku.

Koszt budowy budynku z elementów prefabrykowanych

Dom energooszczędny wybudowany z prefabrykatów to gwarancja wysokiej szczelności i niskiego zapotrzebowania na energię cieplną w ciągu roku. Dom wykonany z certyfikowanego drewna szybciej się nagrzewa i dłużej zachowuje swe ciepło. Przestrzeń między belkami wypełniania jest wełną mineralną. Poza tym, jest to także bardzo skuteczna izolacja termiczna zapewniająca komfort mieszkańcom.

Ściany, strop oraz więźba dachowa to elementy prefabrykowane, które produkowane są na hali produkcyjnej, a następnie w formie stałych elementów dostarczane na plac budowy i tam montowane. Domy energooszczędne składa się z wcześniej dopasowanych już elementów, niczym domku z kart. Takie rozwiązanie na pewno przyczynia się do skrócenia czasu trwania budowy, a także gwarantuje najlepsze wykonanie i oczekiwaną szczelność budynku. Przede wszystkim budowa odbywa się szybko, a gotowy dom może powstać nawet w kilka dni. Oczywiście budowa musi się odbywać na odpowiednio przygotowanym podłożu - w praktyce oznacza to, że należy wcześniej wylać fundament, co rozciąga czas budowy domu energooszczędnego prefabrykowanego do minimum miesiąca.

Budowa z prefabrykatów ma jeszcze jedną ważną zaletę. Pozwala ona uniknąć powstawania mostków termicznych, a więc miejsc, gdzie ciepło wydostaje się na zewnątrz (co prowadzi do obniżenia szczelności, a więc zwiększenia zapotrzebowania na energię cieplną). Konstrukcje powstają w fabryce na poziomych stołach, co zapewnia szczególne dopasowanie wszystkich elementów z dokładnością do jednego milimetra.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest staranna i solidna praca wykonawców na miejscu budowy. Wykonanie takiego domu według metody prefabrykowanej należy powierzyć fachowej ekipie profesjonalistów, którzy zrobią to szczelnie, precyzyjnie i zgodnie z techniczną wiedzą. Solidna firma wykonawcza ograniczy możliwe wystąpienie mostków termicznych do zera. Pamiętajmy, że elementy konstrukcyjne domów energooszczędnych są na tyle drogie, że nie warto powierzać ich niesprawdzonym ekipom budowlanym, które nigdy nie wykonywały podobnych inwestycji.

Jeżeli chciałbyś otrzymać ofertę na budowę domu energooszczędnego, skorzystaj z formularza, otrzymasz dedykowaną dla siebie ofertę.

Materiały

Polskie przepisy zakładają, że współczynnik przegród zewnętrznych powinien wynosić poniżej 0,25 W/m2K, a budownictwo energooszczędne zaleca zmniejszyć tę wartość do min. 0,20 W/m2K. Im mniej, tym lepiej, ale także drożej.

Okna

Wybór odpowiedniej jakości okien, a nawet rolet ma ogromny wpływ na szczelność domu. Najpierw należy określić ile okien zamontujemy w domu oraz w jakim miejscu się pojawią. Jeśli będą się znajdować od strony południowej, wówczas dodatkowo ogrzeją dom promieniami słońca. Najlepsze okna stosowane w budownictwie pasywnym to okna o współczynniku przenikania ciepła równym Uw≤0,8 [W/m2K]. Współczynnik ten określa ilość ciepła przenikającego w ciągu sekundy przez 1 m2 powierzchni przegrody (np. bramy lub okna), przy różnicy temperatur powietrza po obu stronach przegrody wynoszącej 1°C. Im niższa wartość współczynnika, tym lepszy poziom izolacji. Jeśli nie ma możliwości wymiany okien, to dobrym pomysłem będzie zakup rolet, które pomogą obniżyć koszty ogrzewania nawet o 30 proc.

Rolety są często bardzo efektywnym izolatorem. Między oknem, a zamkniętą roletą powstaje "poduszka powietrzna", która znacznie obniża poziom wymiany ciepła między otoczeniem domu, a jego wnętrzem, co sprawia, że dom dłużej utrzymuje swe ciepło i wolniej je traci. Rolety pomagają zniwelować mostki termiczne na obwodzie okna.

Podobnie ważna je także brama garażowa. Odpowiednie jej dopasowanie oraz montaż zdecydowanie uchroni przed niekontrolowaną ucieczką ciepła.

Wentylacja mechaniczna

Dom energooszczędny charakteryzuje się także wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego - czyli z rekuperatorem. Kominy wentylacyjne nie muszą być już więc montowane w takim domu, a dzięki gruntowemu wymiennikowi ciepła uzyskujemy przyjemny chłód, bez konieczności instalowania klimatyzacji.

Szczelność budynku

Podstawową cechą domu energooszczędnego jest jego szczelność. Infiltracja powietrza sprawia, że niepotrzebnie tracimy ciepło, co może doprowadzić do wykraplania wilgoci i całej masy szkód budowlanych, pojawiania się pleśni i grzybów.

Oto podstawowe błędy, które przyczyniają się do powstawania, tzw. mostków termicznych:

- nieodpowiednie połączenia kominów z konstrukcją dachową, na skutek niepoprawnie zamontowanej folii,

- nieprecyzyjne połączenia okien, drzwi zewnętrznych ze ścianami,

- niepoprawne zabezpieczenie ścianach kolankowych i dystansowych,

Dla wykonania weryfikacji izolacji stosuje się badanie termowizyjne, które pozwala określić każdą nieszczelność domu. Podnosi to koszt budowy domu energooszczędnego, ale w zamian gwarantuje niższe koszty jego późniejszego użytkowania.

Roczne koszty (netto) ogrzewania domu gazem ziemnym wysokometanowym, obliczone na podstawie wskaźnika zapotrzebowania na ciepło Euco. Jako urządzenie grzewcze przyjęto kondensacyjny kocioł gazowy o sprawności 100 proc. Stawki za gaz określono jako średnie naliczane przez zakłady gazownicze w III kw. 2013 roku. 1m? gazu kosztuje 2,45zł netto (24,50 gr netto 1kWh).

Ile kosztuje budowa takiego domu?

1.Przykładowy projekt domu o powierzchni użytkowej 71,63 m2

Szacunkowe koszty realizacji domu do stanu developerskiego od: 156 200 zł

Szacunkowe roczne koszty ogrzewania domu: 854,62 zł

2. Przykładowy projekt domu o powierzchni użytkowej 123,23 m2

Szacunkowe koszty realizacji domu do stanu developerskiego od: 274 800 zł

Szacunkowe roczne koszty ogrzewania domu: 662,10 zł

3. Dom o powierzchni użytkowej 218,73 m2

Szacunkowe koszty realizacji domu do stanu developerskiego od: 560 400 zł

Szacunkowe roczne koszty ogrzewania domu: 1 366,26 zł

Wartość energooszczędnego budynku w przypadku ewentualnej sprzedaży

Wartość domu o doskonałych parametrach izolacyjnych wciąż rośnie, co także należy wziąć pod uwagę tym bardziej, że domy budujemy zwykle na długie lata i dla wielu pokoleń. Jeśli dziś zainwestujemy, to w przyszłości jego mieszkańcy będą ponosić mniejsze koszty eksploatacji.

Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 24.06.2013 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wskazuje na limity zapotrzebowania domów na energię pierwotną (EP). Systematyczne obniżane są maksymalne wartości wskaźnika EP dla ogrzewania domu, wentylacji i przygotowania ciepłej wody. Od 1 stycznia 2017 dla domu jednorodzinnego limit ten wyniesie 95 kWh/m2 rok, a od roku 2021 - już tylko 70 kWh/m2 rok.

Jeśli więc zawczasu przygotujemy dom do obowiązujących standardów to jego wartość będzie tylko rosła. Może warto jest o tym pamiętać przygotowując się do budowy domu. Tym bardziej, że jeśli już dziś zaczniemy ubiegać się o dofinansowania takiej inwestycji, to będziemy mieć większego szanse pozyskania dotacji.

Kalkulatory budowlane
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »