"Kredyt 2 proc." dostali nie tylko Polacy. Wśród obcokrajowców dominowali Ukraińcy

Obywatele Ukrainy, Białorusi i Indii to grupa obcokrajowców, którzy najchętniej sięgali po finansowanie zakupu pierwszego mieszkania czy domu w ramach "Bezpiecznego kredytu 2 proc." - wynika z danych przekazanych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Łączna wartość udzielonych tego typu kredytów obcokrajowcom oraz gospodarstwom domowym, w skład których jeden z kredytobiorców jest obcokrajowcem, wyniosła niemal 1,3 mld zł.

Rządowe wsparcie w zakresie kupna pierwszego mieszkania czy domu dotyczy nie tylko Polaków. O "Bezpieczny kredyt 2 proc." mogli ubiegać się także obcokrajowcy, podobnie jak jest to możliwe w przypadku rodzinnego kredytu mieszkaniowego w ramach programu "Mieszkanie bez wkładu własnego". Właśnie poznaliśmy szczegółowe dane na temat udzielonego jak dotąd wsparcia cudzoziemcom.

Najwięcej chętnych na kredyt jest z Ukrainy

Jak wynika z danych przekazanych przez ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana w odpowiedzi na poselską interpelację, do stycznia br. udzielono łącznie 1706 rodzinnych kredytów mieszkaniowych w ramach programu  "Mieszkanie bez wkładu własnego", z czego niemal 18 proc. dotyczy innych narodowości.

Reklama

"Z informacji przesłanych przez banki biorące udział w programie, otrzymanych z BGK, w ramach udzielonych rodzinnych kredytów mieszkaniowych, zgodnie z którymi, liczba umów o rodzinny kredyt mieszkaniowy zawartych przez obcokrajowców wynosi 306 (przy udzielonych 1706 kredytach), w tym umowy kredytowe zawarte przez co najmniej jednego z obcokrajowców oraz umowy zawarte wspólnie przez osoby o różnych narodowościach (np. Polska i Białoruś, Białoruś i Białoruś czy Białoruś i Wielka Brytania)" - poinformował Hetman.

Z otrzymanych od BGK danych można wyodrębnić wiele narodowości kredytobiorców, z czego większość - 284 - to Ukraińcy. Łączna liczba udzielonych kredytów dotyczy obcokrajowców oraz gospodarstw domowych, w skład których jeden z kredytobiorców jest obcokrajowcem, a drugi jest innej narodowości, niż ten pierwszy. 

Ponad miliard złotych kredytu 2 proc. dla obcokrajowców

Z kolei w przypadku "Bezpiecznego kredytu 2 proc." tego rodzaju finansowania do stycznia br. udzielono 64 089 gospodarstwom domowym. W tym przypadku odsetek dotyczący obcokrajowców wynosi 4,7 proc. - takich sytuacji było 3044. Również w największym stopniu dotyczyło to Ukraińców (2215), na drugim miejscu uplasowali się obywatele Białorusi (492) oraz Indii (46).

"Zgodnie z danymi przekazanymi przez BGK kwota udzielonych bezpiecznych kredytów 2% obcokrajowcom oraz gospodarstwom domowym, w skład których jeden z kredytobiorców jest obcokrajowcem, a drugi np. Polakiem, wynosi 1 293 158 959,42 zł, w tym 274 896 729,60 zł to kwota kredytu udzielonego parom, gdzie tylko jedno z nich to obcokrajowiec. Natomiast kwota udzielonych gwarancji BGK wynosi 64 138 098,59 zł. Jednocześnie w kontekście całościowego wsparcia kredytobiorców, którzy zawarli umowę o udzielenie bezpiecznego kredytu 2% (według stanu na 31 grudnia 2023 r.) udzielono 59 060 bezpiecznych kredytów 2% na łączną kwotę 24 016 896 560,41 zł" - poinformował szef MRiT.

Dodał, że w przypadku rodzinnych kredytów mieszkaniowych obcokrajowcy otrzymali wsparcie na kwotę 137,4 mln zł.

Minister potwierdził, że "o kredyt z rządowym wsparciem mogą się ubiegać ci cudzoziemcy, którzy większość dochodu uzyskują w złotych, a tym samym płacą podatki w Polsce". Zaznaczył jednocześnie, że na podstawie przepisów banki "nie są zobowiązane do weryfikacji faktu posiadania nieruchomości mieszkalnej poza granicami RP przez kredytobiorcę". Podkreślił, że ustawa "nie wskazuje na ograniczenia w ubieganiu się o bezpieczny kredyt 2 proc. czy rodzinny kredyt mieszkaniowy w tym zakresie". 


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »