Kredyt na 2 proc. Sejm dał zielone światło

Sejm przyjął projekt ustawy wprowadzającej tzw. Bezpieczny kredyt na 2 proc. Zgodnie z założeniem, nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 lipca. Teraz nad przepisami będzie debatować Senat.

Za przyjęciem projektu ustawy głosowało 386 posłów. Przeciwnych było 48 osób. Od głosu wstrzymało się 15 uprawnionych do jego oddania. 

Nie będzie kredytu na 0 proc.

Dwie z przyjętych poprawek są redakcyjne, trzecia rozszerza katalog uprawnionych do wzięcia bezpiecznego kredytu o osoby, które dostały nieruchomość w drodze dziedziczenia lub darowizny i zbyły ją przed osiągnięciem pełnoletności.

Odrzucono poprawki opozycji, w tym propozycje Koalicji Obywatelskiej, by kredyt 2 proc. zamienić na kredyt 0 proc. oraz by zamrozić raty kredytów mieszkaniowych na poziomie z grudnia 2021 r. Nie poparto też poprawek Koalicji Polskiej-PSL m.in. by rodziny wielodzietne mogły zaciągnąć większą kwotę "bezpiecznego kredytu" oraz by BGK udzielał gwarantowanej dopłaty kredytobiorcy w wysokości 100 tys. zł do zakupu domu lub lokalu mieszkalnego.

Reklama

Dopłaty do rat kredytowych przez 10 lat

Projekt autorstwa Ministerstwa Rozwoju i Technologii ma wprowadzić dopłaty do rat kredytowych przez 10 lat oraz konto mieszkaniowe na preferencyjnych warunkach. To maksymalnie 500 tys. zł dla singli, a dla małżeństw lub rodziców 600 tys. zł, przy maksymalnym wkładzie własnym do 200 tys. zł. Nie będzie ustawowych limitów cen metra kwadratowego.

Program "Pierwsze Mieszkanie" składa się z dwóch filarów. Jednym jest "bezpieczny kredyt" (system dopłat do kredytu na zakup pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego bądź jego budowę), a drugim konto mieszkaniowe (czyli pomoc w oszczędzaniu na zakup mieszkania). Oba instrumenty mają wspomóc osoby do 45. roku życia, które są już gotowe kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny albo planują to w przyszłości.

- Przepisy przewidują, że rozliczenie dopłat z bankami będzie odbywać się po zakończeniu każdego kwartału, a za 2023 r. łącznie III i IV kw. w styczniu i lutym 2024 r. - wyjaśnił minister rozwoju Waldemar Buda.

"Pierwsze mieszkanie" ma ułatwić dostęp do kredytów hipotecznych

"Pierwsze Mieszkanie" ma być - w opinii rządu - skuteczną odpowiedzią na problem wysokiego progu dostępu do kredytów hipotecznych. 

- Chodzi o wymagania banków, co do zdolności kredytowej oraz wysokości wkładu własnego. Dla wielu osób jest to bariera trudna do pokonania. Bezpieczny Kredyt 2 proc., ale i decyzja KNF o obniżeniu bufora (2,5 pkt proc.) dla kredytów ze stałą stopą znacząco zwiększy zdolność kredytową. Eksperci rynkowi mówią, że nawet o 50-70 proc. Dla części osób będzie to oznaczało możliwość kupna większego mieszkania, dla innych w ogóle otwarcie możliwości starania się o taki kredyt - tłumaczył szef MRiT.

Zdaniem pomysłodawców, program "Pierwsze Mieszkanie" został stworzony z myślą o osobach ze średnimi zarobkami.

- Pamiętajmy, że trzeba mieć zdolność kredytową, ale obniżenie oprocentowania powoduje, że dużo większa grupa osób będzie mogła skorzystać z ofert banków. Dla osób o niższych dochodach mamy inne programy, jak choćby rządowy program wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego - tłumaczy szef resortu rozwoju i technologii.

Bezpieczne kredyty będą udzielane przez banki, które zawrą w tej sprawie umowę z BGK. Będą mogły być udzielane do 31 grudnia 2027 r.

Przepisy dotyczące kredytu z dopłatą i konta mieszkaniowego mają wejść w życie 1 lipca br.

Kredyt na 2 proc. Ekspresowe tempo uchwalania przepisów

Ustawa wprowadzająca tzw. "Kredyt 2 proc." jest uchwalana w Sejmie w błyskawicznym tempie. Duże zmieszanie oraz liczne pytania posłów dotyczyły niskiej zapisanej kwoty przeznaczonej na program w 2023 roku. Minister rozwoju tłumaczy, że pokryje to pula na 2024 rok, choć nie wynika to jasno i wprost z zapisów projektu. 

Choć dopłaty do rat pomogą tylko pewnej grupie, a nie wszystkim usiłującym dostać kredyt, to pośpiech w uchwaleniu przepisów jest bardzo duży. Według projektu, ustawa, którą na tym posiedzeniu zajął się Sejm, zacznie obowiązywać już od 1 lipca. Na bardzo krótki okres vacatio legis zwracało uwagę sejmowe biuro legislacyjne.

Według zapowiedzi Ministerstwa Rozwoju i Technologii z programu Pierwsze Mieszkanie skorzysta około 30-40 tys. osób rocznie.

Zobacz również:

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: kredyt 2 proc. | nieruchomości | mieszkanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »