Łazienka na poddaszu - inspiracje, pomysły i koszty
Łazienka na poddaszu może zostać urządzona ze smakiem oraz w niemal dowolnej stylizacji. Jednak aranżacja łazienki ze względu na skosy i wysokość ścianek kolankowych może nastręczać pewnych trudności. Pomysłów możemy szukać, inspirując się zarówno stylami nowoczesnymi, jak i klasycznymi. Jednak projekt łazienki w danej estetyce musi uwzględniać jej ograniczenia oraz uwypuklać zalety. Podpowiadamy, jak urządzić łazienkę na poddaszu.
Każda łazienka, również ta na poddaszu powinna być komfortowa i funkcjonalna. Remont łazienki na poddaszu i urządzenie jej w wybranym stylu na pewno nie należy do najłatwiejszych. Projekt łazienki zakładający rozmieszczenie armatury, sprzętów i mebli niezbędnych w tym pomieszczeniu powinien brać pod uwagę zagospodarowanie miejsca pod skosami. Bardzo duże znaczenie dla rozplanowania poszczególnych elementów ma wysokość ścianki kolankowej.
Projekt łazienki powinien mieć na względzie rozwiązania wykorzystujące nietypowe aranżacje pod skosami i przy ściance kolankowej. Niektóre elementy zabudowy, takie jak szafki na kosmetyki czy specjalnie dostosowane kabiny prysznicowe, można zamówić na wymiar. Jest to dużo droższa opcja niż zakup gotowych sprzętów, jednak często najlepsza.
Projekt łazienki musi uwzględniać wysokość ścianki kolankowej. Jeśli ścianka jest bardzo niska, ma tylko kilkadziesiąt centymetrów, warto wykorzystać tą przestrzeń do montażu schowków i szafek na wymiar. Przy ściance kolankowej o wysokości jednego metra można pokusić się o montaż wanny narożnej.
Sedes, bidet lub umywalkę można ustawić przy wysokości co najmniej 140 centymetrów. Przy tej wysokości dobrze zdadzą egzamin również półki wiszące.
Pamiętajmy jednak, że aby nad umywalką mogło zawisnąć lustro, ściana powinna mieć przynajmniej około 200 centymetrów. Przy tej wysokości można dowolnie kompilować elementy wyposażenia. Oczywiście im ściana lub ścianka kolankowa wyższa, tym większe możliwości aranżacyjne.
Pamiętajmy, że łazienka powinna być urządzona w taki sposób, aby można było bez przeszkód korzystać ze wszystkich sprzętów. Projekt łazienki powinien uwzględniać okna. Zarówno duża, jak i mała łazienka zyska na naturalnym świetle. Wnętrze będzie wizualnie bardziej przestronne, a dodatkowo zaoszczędzimy na energii elektrycznej.
Remont łazienki to zawsze duże przedsięwzięcie. Również aranżacja łazienki na poddaszu to nie lada wyzwanie. Jak urządzić łazienkę w zgodzie z obowiązującymi trendami, aby była nie tylko estetyczna, ale i komfortowa? Wygodne korzystanie z przestrzeni łazienkowej powinno stać na pierwszym miejscu. Wcale nie oznacza to rezygnacji z oryginalnego lub nowoczesnego stylu wnętrzarskiego.
Trendy aranżacyjne łazienek zmieniają się dynamicznie. Jednak istnieje spory katalog stylów do pewnego stopnia ponadczasowych, które pasują do większości wnętrz, również do łazienek na poddaszu. Najbardziej aktualne pomysły i trendy aranżacyjne możesz zawsze znaleźć w tych materiałach o łazienkach.
Łazienka na poddaszu może zostać urządzona w stylu nowoczesnym. Aranżacja łazienki w tym stylu zakłada dość duży minimalizm. Nowoczesna łazienka najlepiej prezentuje się przy wykorzystaniu dwóch kontrastowych kolorów. Mogą to być biel i czerń, chrom i biel, jak również ciemnografitowy w połączeniu ze złamaną bielą.
Nowoczesna łazienka to także odpowiednie oświetlenie i odpowiednie rozplanowanie luster. Styl nowoczesny ma dużo wspólnego ze stylem high-tech oraz minimalistycznym. Dominują geometryczne kształty i prostota. Niewielka łazienka na poddaszu jest wprost stworzona do tego stylu.
Odpowiedzią na to pytanie może być również styl retro. Łazienka retro łączy w sobie nowoczesność i czas miniony. Pożądana jest więc stylizowana ceramika oraz wanna wolnostojąca na ozdobnych nóżkach. Łazienka retro może również być pełna kontrastów, ozdoby retro na tle betonu architektonicznego, lub surowe wykończenie w połączeniu z dekoracyjną armaturą.
Wbrew obiegowym opiniom łazienka retro nie musi być urządzana w odcieniach awokado, różu czy pomarańczy. Dozwolone i mile widziane są różne kombinacje kolorystyczne. Łazienka retro może być urządzona w bieli, a także z wykorzystaniem różnych odcieni szarości. Łazienka na poddaszu w stylu retro to doskonały pomysł na łazienkę dla tych, którzy lubią eklektyczne wnętrza. Pod skosami można ustawić niewielką wannę wolnostojącą, pamiętając o tym, aby nie znajdowała się zbyt blisko ścianki kolankowej, szczególnie jeśli jest ona niska. W sklepach dostępne są wanny w stylu retro ze zdobionymi nóżkami, oraz w komplecie ze stylizowanymi bateriami. Niektórzy producenci oferują możliwość doboru koloru oraz detali ozdobnych wanny na zamówienie.
Mała łazienka może na pierwszy rzut oka wydawać się nieustawna. Odpowiedni projekt łazienki i dobór wzorniczy w obrębie stylu może spowodować wielką przemianę. Może się wydawać, że inspiracje łazienkowe, które są do obejrzenia w katalogach czy w internecie, są szyte na miarę dużych przestrzeni.
Jednak inspiracje łazienkowe to również umiejętne dysponowanie przestrzenią. Często pomysł na łazienkę na poddaszu może zostać wprowadzony w czyn bez uszczerbku na jej funkcjonalności.
Remont łazienki nie jest tani. Koszty będą zależeć od tego, czy zaczynamy od zera, czy też tylko i wyłącznie zmieniamy wystrój. Przyjmując wersję wyśrodkowaną, spróbujemy zdefiniować koszty związane z wykończeniem podłogi, ścian, montażu okien oraz wyposażenia łazienki.
Dużym wydatkiem będą okna dachowe obrotowe. Cena dwóch okien z wodoodporną ramą to koszt około 2500 złotych. Do tego należy jeszcze doliczyć koszt robocizny - kilkaset złotych.
Za materiały wykończeniowe zapłacimy do kilku tysięcy złotych w zależności od ich rodzaju. Oczywiste, że samo malowanie jest tańsze niż położenie płytek czy montaż betonu architektonicznego.
Kolejnym kosztem będą elementy wyposażenia łazienki. Ich ceny w dużej mierze będą zależały od stylu, w jakim będziemy urządzać łazienkę. Łazienka retro będzie wymagała stylizowanej wanny wolnostojącej. Wanna wykonana z akrylu to koszt od 2 tys. złotych wzwyż.
Kolejnym wydatkiem będą spersonalizowane meble na wymiar. Ceny od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. W ofercie firm między innymi szuflady, szafki z przeszkleniami, zabudowa pod umywalki oraz wiele innych propozycji. Wiele firm oferuje atrakcyjne rabaty przy większych zamówieniach.
Nie istnieją dokładne cenniki mebli łazienkowych na wymiar, wycena odbywa się indywidualnie. Na cenę wpływ mają między innymi rodzaj zastosowanego materiału, ilość, oraz wymiary. Zasadniczo producenci mebli na wymiar każdorazowo oferują montaż swoich wyrobów u klienta. Stosunkowo najdroższe są sprzęty i meble na wymiar, które mają zostać zamontowane pod skosami. Łazienka retro ze stylizowanymi meblami będzie droższa niż nowoczesna łazienka, którą będzie charakteryzował minimalizm.
Inspiracje łazienkowe w różnych stylach nie zawsze będą praktycznym rozwiązaniem. Mała łazienka, a szczególnie mikrołazienka, będzie wymagała prostoty aranżacyjnej. Przy doborze mebli i armatury, należy się kierować przede wszystkim metrażem pomieszczenia.
Całościowe koszty, w zależności od zakresu prac i stylu, w jakim chcemy urządzić łazienkę, mogą zamknąć się kwotą 10 tys. złotych, ale mogą być również trzy razy wyższe. Aranżacja wymaga skrupulatnego projektu. Można skorzystać w tym zakresie z profesjonalnego doradztwa. Koszty te można też samodzielnie obliczyć na kalkulatorze remontowym dla łazienki.