Reklama

Liczba rozpoczętych budów mieszkań we wrześniu spadła o 1,7 proc. rdr

Liczba rozpoczętych budów mieszkań we wrześniu 2010 roku spadła o 1,7 proc. rdr i wyniosła 15.111 - podał w poniedziałek GUS.

W ciągu miesiąca liczba rozpoczętych budów spadła o 0,6 proc. Od początku roku rozpoczęto budowę 127.717 mieszkań, o 16,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2009 roku.

Reklama

- - - - -

Liczba mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia we wrześniu wyniosła 17.235 i w ujęciu rocznym wzrosła o 2,4 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 5,6 proc. - podał w poniedziałek GUS.

Od początku roku wydano 132.276 pozwoleń, o 4,5 proc. mniej rdr.

- - - - -

Liczba oddanych do użytku mieszkań we wrześniu wyniosła 12.129 i wzrosła rdr o 4,1 proc. oraz wzrosła mdm o 11,1 proc. - podał w poniedziałek GUS.

Od początku roku oddano 97.039 mieszkań, o 15,5 proc. mniej rdr.

- - - - -

Jaskółka ożywienia przed IV kwartałem - KOMENTARZ HOME BROKER

We wrześniu oddano w Polsce do użytkowania 12,1 tys. mieszkań. Jest to pierwszy wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania od pół roku. W przypadku deweloperów wzrost tej liczby sięgnął blisko 10 proc. r/r i 28 proc. m/m. Dane te mogą napawać optymizmem przed IV kwartałem, który powinien charakteryzować się znacznym wzrostem liczby mieszkań oddawanych do użytkowania.

We wrześniu liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, wyniosła 15,1 tys. sztuk, czyli nieznacznie mniej niż rok temu. Od początku roku rozpoczęto budowę o 16 proc. większej liczby mieszkań niż w analogicznym okresie przed rokiem. Dane te sugerują, że stabilizuje się obserwowane od przełomu 2009 i 2010 roku ożywienie na rynku mieszkaniowym.

Mniej indywidualnych inwestycji

Wrześniowe ograniczenie liczby rozpoczynanych budów jest wynikiem spadku o 7 proc. liczby mieszkań budowanych przez inwestorów indywidualnych. Zarówno w przypadku deweloperów jak i spółdzielni widoczna jest bowiem pozytywna dynamika. Wynosi ona odpowiednio 8,8 proc. i 28,9 proc. Ponadto warto zauważyć, że od stycznia br. deweloperzy rozpoczęli budowę o 60 proc. większej liczby mieszkań, co pokazuje jak pozytywne przewidywania odnośnie przyszłości panują wśród członków tej grupy inwestorów. Duża podaż na rynku pierwotnym ma także pozytywne skutki dla nabywców w postaci obniżek cen ofertowych. Jest ona szczególnie widoczna w Warszawie i Krakowie, gdzie średnia cena ofertowa mieszkań na tynku pierwotnym jest niższa niż na wtórnym.

Czwarty raz z rzędu więcej pozwoleń

We wrześniu liczba wydanych pozwoleń na budowę była o 2,4 proc. większa niż rok wcześniej, w przypadku deweloperów wzrost ten osiągnął natomiast poziom aż 33,1 proc. W sumie wydanych zostało pozwoleń na 17,2 tys. lokali. Jest to o 20 proc. więcej niż średnia dla ostatnich 12 miesięcy.

Ponadto we wrześniu czwarty raz z rzędu liczba wydanych pozwoleń na budowę była większa od liczby rozpoczynanych budów. Powiększa to potencjał rynku do szybszego zaspokojenia potrzeb popytu. Inwestorzy, którzy posiadają prawomocne pozwolenie na budowę, nie muszą bowiem czekać na wydanie decyzji administracyjnej, aby przystąpić do realizacji inwestycji.

Rośnie liczba oddawanych mieszkań

Wrzesień był pierwszym od 6 miesięcy, w którym wzrosła liczba mieszkań oddawanych do użytkowania. W dziewiątym miesiącu oddano 12,1 tys. lokali, czyli o 4 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześnie. W dalszym jedna ciągu biorąc pod uwagę wyniki za trzy kwartały liczba mieszkań oddanych do użytkowania była o 15 proc. niższa przed rokiem. W następnych miesiącach można spodziewać się polepszenia w tym obszarze. Czwarty kwartał jest bowiem okresem sezonowego wzrostu liczby oddawanych mieszkań. Na ten okres powinny przypaść terminy oddania inwestycji rozpoczętych w połowie zeszłego roku, kiedy w tym obszarze widoczne było ożywienie.

Bartosz Turek, HOME BROKER

Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Przejrzyj oferty w serwisie Nieruchomości INTERIA.PL

Dowiedz się więcej na temat: RDR | proca | GUS | budowa mieszkań | liczb | Mieszkanie+ | mieszkanie | W.E.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »