Lofty, czyli przestrzeń jest w cenie

Jak podaje Słownik Języka Polskiego loft to mieszkanie lub pracowania artystyczna w pomieszczeniu zaadaptowanym z dawnej hali fabrycznej. Tłumacząc dosłownie z języka angielskiego loft to poddasze, strych.

Moda na lofty dotarła do Polski kilka lat temu. W Stanach Zjednoczonych takie rozwiązanie było popularne już w latach 60 XX w. Na początku wnętrza zakładów przemysłowych ludzie zamieszkiwali lub wykorzystywali na swoje pracownie głównie ze względu na oszczędności. Wtedy jeszcze były to tanie przestrzenie i nikomu przez myśl nie przeszło, aby zamieszkać w dawnej fabryce z innego powodu niż finansowy.

Dopiero z czasem lofty stały się modne. Zaczęto je przerabiać na biura. W przestrzeni industrialnej zaczęły powstawać także ekskluzywne apartamenty.

Reklama

Obecnie lofty przyciągają przede wszystkim przestrzenią. Docenią je zwłaszcza osoby, które potrzebują swobody. Wysokie sufity oraz brak ścianek działowych to wręcz nieograniczone możliwości przy urządzaniu wnętrza. Dzięki temu możemy uzyskać całkowicie niepowtarzalne wnętrze. Bez problemy możemy także dobudować antresolę. Tzw. open space świetnie nadaje się również na biura. Dzięki ogromnym oknom przestrzeń w środku jest dobrze oświetlona naturalnym światłem. Wpływa to korzystnie na wygląd wnętrza oraz jest nieocenione, kiedy w lokalu swoją pracownię ma np. fotograf, architekt czy malarz.

Oczywiście takie nieruchomości nie są wolne od wad. Ich głównym minusem są budynki, w których się mieszczą. Stare zakłady przemysłowe to często stara instalacja elektryczna i wodociągowa, które mogą wymagać kosztownych remontów. Nie zachęcają też koszty eksploatacji. Ogrzanie tak dużej przestrzeni nie należy do najłatwiejszych i jest kosztowne. Jak mówi Agata Polińska z serwisu Otodom.pl alternatywą mogą być tzw. lofty typu soft, czyli nowo powstające budynki mieszkalne inspirowane starym budownictwem przemysłowym.

Lofty to obecnie synonim prestiżu. A za prestiżem idą ceny. Kiedyś przystosowane z myślą o najbiedniejszych, teraz zarezerwowane dla osób z większą gotówką. Poniżej przedstawiono przykładowe oferty sprzedaży w kilku polskich miastach.

Wybrane oferty sprzedaży loftów zamieszczone w serwisie Otodom.pl, luty 2018.

Loft to marzenie wielu osób. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nie są to lokale dla wszystkich. Brak wydzielonych pomieszczeń, minimalistyczny, często surowy styl to z pewnością nie warunki w jakich komfortowo mieszkałoby się kilkuosobowej rodzinie.

Dodatkowo wysoki poziom cen sprawia, że są to nieruchomości dla dość wąskiego grona klientów. Ale dzięki temu, że nie są produktem masowym, lofty nadal są uosobieniem luksusu i wyjątkowości.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Emmerson
Dowiedz się więcej na temat: lofty | poddasze | mieszkania zakładowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »