Mieszkania o 13 proc. droższe. GUS podał dane za ostatni kwartał 2023 r. i cały miniony rok

W IV kwartale 2023 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r., mieszkania podrożały w Polsce średnio o 13 proc. - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. GUS informuje, że tylko w ostatnim kwartale minionego roku, w porównaniu do III kwartału, ceny mieszkań wzrosły średnio o 4,8 proc. Za nowe lokale trzeba było płacić o 6,3 proc. więcej. Wzrost cen na rynku wtórnym był niemal o połowę mniejszy, wyniósł 3,3 proc.

Od października do grudnia 2023 r. nowe mieszkania podrożały w Polsce średnio o 6,3 proc. W trzecim kwartale wzrost wyniósł 4 proc. (kwartał do kwartału), a w całym 2023 r. - 14,3 proc. Dla porównania, na przełomie 2022 i 2023 r. ceny utrzymywały się niemal na tym samym poziomie. Oczekiwano nawet, że spadną o 0,1 proc. 

Rynek wtórny drożeje wolniej

W ostatnim kwartale 2023 r. ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły średnio o 3,3 proc. kwartał do kwartału. To niemal tyle samo co dwa kwartały wcześniej. Wtedy mieszkania z drugiej ręki podrożały średnio o 3,2 proc. Zaś w skali całego minionego roku ich wzrost wyniósł 11,6 proc. 

Reklama

Analizując ceny mieszkań we wszystkich województwach - średnia rynku pierwotnego i wtórnego - największy wzrost Główny Urząd Statystyczny zanotował w woj. małopolskim. Tam w ostatnim kwartale minionego roku mieszkania podrożały o 7,9 proc., o 0,9 pp. więcej niż kwartał wcześniej. W woj. podlaskim ceny wzrosły o 7 proc., w podkarpackim 6,7, a w opolskim 6,1 proc. Na Mazowszu trzeba było płacić o 4,9 proc. więcej.  

Najmniejszy wzrost wynoszący 2,3 proc. odnotowano w województwie lubelskim i podobny na Pomorzu - o 2,4 proc. Z tendencji wzrostowej wyłamało się województwo zachodniopomorskie. Tam, w ostatnim kwartale 2023 r., w porównaniu do trzeciego kwartału minionego roku, ceny mieszkań spadły o 0,4 proc. 

Popyt napędza kredyt

Analitycy zwracają uwagę, że wzrost cen mieszkań przyspiesza, zwłaszcza na rynku pierwotnym. Twierdzą, że popyt jest napędzany Bezpiecznym Kredytem 2 proc. Do 21 grudnia 2023 r. zawarto prawie 56 tys. umów kredytowych - informowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. 

Eksperci przypominają, że w Polsce jest prawie 15,8 milionów mieszkań - rekordowo dużo, ale wciąż za mało. Ich zdaniem, na poprawę trzeba czekać do 2025 roku. Przypominają, że w porównaniu do IV kwartału 2015 r., cena mieszkań w Polsce niemal się podwoiła.  

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »