Mieszkania w Polsce jednymi z najbardziej przeludnionych w Europie
Ponad 60 proc. polskich rodzin mieszka w za małych mieszkaniach. Wskaźniki przeludnienia plasują Polskę na 28. pozycji wśród 30 krajów europejskich. Najlepiej pod tym względem jest na Cyprze, gdzie problem ten dotyczy zaledwie jednej rodziny na 100.
Zgodnie z europejskimi standardami zarówno małżeństwo bez dzieci jak i single powinni mieć do dyspozycji mieszkania dwupokojowe. Gdy tylko pojawi się potomstwo mieszkanie trzeba zamienić na trzypokojowe, natomiast gdy rodzina składa się z małżeństwa i trójki dzieci, to taka rodzina wymagałaby nawet pięciopokojowej nieruchomości. Takie warunki mieszkaniowe są często w Polsce utopią, a jak to wygląda w innych państwach europejskich? Dane o przeludnieniu mieszkań publikuje Eurostat. Statystyki te są dla Polski niestety mało pochlebne.
W krajach Unii Europejskiej wskaźnik przeludnienia mieszkań jest mocno zróżnicowany w zależności od tego czy rodzina posiada dzieci czy nie. Przeciętnie w całej Unii mniej niż co dziesiąte bezdzietne gospodarstwo domowe dotyka problem przeludnienia nieruchomości. Gdy jednak pojawiają się dzieci, przeludnienie dotyka już co czwarte gospodarstwo domowe. Z tej ogólnej zależności wymykają się jedynie trzy kraje - Cypr, Holandia i Finlandia. W ich przypadkach należy jednak zauważyć, że wskaźniki przeludnienia są bardzo niskie. W przypadku Finlandii, gdzie wspomniana różnica jest największa, tylko 7 proc. bezdzietnych gospodarstw domowych dotyka problem przeludnienia nieruchomości. W przypadku rodzin z dziećmi ten odsetek spada do 4,5 proc.
Nawet pięciokrotnie gorsza sytuacja mieszkaniowa ma miejsce w przypadku nowych członków wspólnoty. Średnio w 12 nowoprzyjętych krajach 28,1 proc. bezdzietnych gospodarstw domowych dotyka problem przeludnienia nieruchomości, a w przypadku rodzin wskaźnik ten wzrasta ponad dwukrotnie do 60,9 proc. Natomiast dla krajów "starej unii" wskaźniki te wynoszą odpowiednio 5,8 proc. oraz 14,4 proc.
Na tym tle rodzime warunki mieszkaniowe plasują się w ogonie Europy. W grupie bezdzietnych gospodarstw domowych zajmujemy 28. pozycję spośród 30 badanych krajów. Warunki mieszkaniowe rodzin są nieco lepsze. W tym zakresie Polska zajmuje bowiem 25. miejsce w Europie. Warto także zauważyć, że w tej grupie wynik rodzimej mieszkaniówki jest blisko 60 razy gorszy niż na Cyprze, ponieważ nad Wisłą aż 60,5 proc. rodzin dotyka przeludnienie nieruchomości. W przypadku bezdzietnych gospodarstw domowych problem ten dotyczy 30,8 proc.
Gorsze niż rodzime warunki mieszkaniowe dla rodzin można odnaleźć jedynie w pięciu krajach europejskich. W trzech z nich przeludnienie mieszkań dotyczy ponad siedmiu na 10 gospodarstw domowych. Jest tak w Rumunii, na Węgrzech i Łotwie. Wskaźnik przeludnienia w grupie gospodarstw domowych posiadających dzieci wynosi odpowiednio 71,8 proc., 71,4 proc. oraz 70,8 proc.
W czołówce warunków mieszkaniowych Europy plasują się Cypr i Holandia. Problem przeludnienia nieruchomości zajmowanych dotyczy zaledwie jednej rodziny z dziećmi na 100. Rozważając natomiast bezdzietne gospodarstwa domowe należy zwrócić uwag na Cypr, Maltę, Irlandię, Belgię, Hiszpanię i Wielką Brytanię. W krajach tych problem przeludnienia nie przekracza 1 rodziny na 50.
Bartosz Turek
analityk rynku nieruchomości
Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Przejrzyj oferty w serwisie Nieruchomości INTERIA.PL