Mieszkanie plus ma wreszcie ruszyć

Program Mieszkanie plus ma wreszcie ruszyć z kopyta. Pomóc ma w tym nowelizacja ustawy, nad którą dziś zacznie prace Sejm. Dziś jest pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o krajowym zasobie nieruchomości. To ważna ustawa, która stworzy bank ziemi pod program Mieszkanie plus.

Ustawa ma odblokować Mieszkanie plus

Ona sprawi, że zapowiedź wybudowania 100 tys., mieszkań będzie miała pokrycie w rzeczywistości. Po przyjęciu zmian, które dziś zaproponujemy posłom będziemy mogli z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że jesteśmy przygotowani na to by w tym roku rozpocząć realizację programu - powiedział w piątek Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Konferencja prasowa na której padła ta zapowiedź została zorganizowana na 4,5 hektarowej działce na warszawskim Bródnie u zbiegu ul. Św. Wincentego i Gilarskiej, gdzie w ramach rządowego programu powstanie osiedle na około 700 mieszkań. Jak powiedział wiceminister dopytywany o terminy, w pozytywnym scenariuszu mieszkania na tej akurat działce powinny być gotowe za 3 lata.

Reklama

- To jedna z działek znajdujących się w krajowym zasobie nieruchomości. Dzięki nowelizacji ustawy takich terenów jak ten będzie około 115, na ponad 63 tys. mieszkań - powiedział Artur Soboń.

Do tego mają dojść projekty już realizowane przez PFR Nieruchomości, które zaowocują liczbą ponad 50 tys. mieszkań.

Jak dodał Artur Soboń, procedowane są już projekty przez PFR Nieruchomości na ponad 58 tys. mieszkań, w tym projekty na około 28 tys. są już na zaawansowanym etapie, czyli po decyzjach inwestycyjnych (mają już uruchomione finansowanie).

Cały ogólnopolski rządowy program Mieszkanie Plus zakłada wybudowanie ponad 100 tys. mieszkań.

W samej Warszawie w ramach programu ma powstać ponad 15 tys. mieszkań. Realizację planów ma ułatwić także zmiana ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz zagospodarowaniu własności rolnej skarbu państwa, co pozwoli na wykorzystanie gruntów z tych zasobów.

- Chcemy do połowy roku uzyskać ostateczne decyzje inwestycyjne na połowę programu, czyli budowę 50 tys. mieszkań, a po nowelizacji ustawy przejść do procedowania tych gruntów - mówi Soboń. Według zapowiedzi mieszkania będą powstawać na działkach dobrze skomunikowanych, w planie zagospodarowania przeznaczonych pod budowę wielorodzinną, które mają blisko dostęp do szpitala czy komunikacji miejskiej i szkół.

Jak dodał, po pierwszych doświadczeniach wpłynęły zgłoszenia dotyczące 500 tys. działek, z czego tylko 500, czyli zaledwie 1 proc. to są działki, które nadawały się do realizacji programu.

- Chcemy też, żeby była możliwość tworzenia spółek celowych pod budowę osiedli w ramach programu we współpracy z PFR Nieruchomości- powiedział Soboń.

Jak podkreśla wiceminister, szacunki wskazują, że biorąc pod uwagę koszt realizacji projektów w ramach programu oraz projektów komercyjnych realizowanych przez inwestorów prywatnych, czynsz jaki będzie płacił najemca za mieszkania w ramach programu rządowego będzie o 24 proc. niższy w porównaniu do kupowanych na rynku komercyjnym mieszkań (przy użyciu kredytu hipotecznego), a jeśli ktoś spełnia kryteria do dopłat ze strony państwa to będzie on o 38 proc. tańszy.

krześ

.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mieszkania socjalne | Mieszkanie+
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »