Reklama

Mieszkanie to nie tylko cztery ściany

Wybierając między kilkoma podobnymi ofertami, kupujący największą wagę przykładają do możliwości korzystania z piwnicy i wydzielonego przedpokoju. Wielu nabywcom zależy na tym, żeby w budynku była winda, a do lokalu przypisane miejsce postojowe. Ponad połowa kupujących nie chce mieszkania zlokalizowanego na parterze albo na najwyższym piętrze.

Liczba pokoi, cena, powierzchnia i lokalizacja mieszkania to cztery fundamentalne wymagania stawiane przez nabywców. Wobec dużej podaży lokali na rynku nabywcy zaczynają też zwracać uwagę na dodatkowe aspekty, takie jak możliwość korzystania z piwnicy, z miejsca postojowego i z windy, czy takie, jak układ funkcjonalny mieszkania.

Sprawdziliśmy , jak duża część kupujących zwraca uwagę na poszczególne z tych wymagań.

Najważniejsze są piwnica i przedpokój

Spośród badanych kategorii, nabywcy największą wagę przykładają do możliwości korzystania z piwnicy lub komórki lokatorskiej. Wiązać to należy z faktem, że kupowane przez Polaków mieszkania są relatywnie niewielkie. Powoduje to, że kupującym zależy na posiadaniu dodatkowej powierzchni do przechowywania rzeczy - tańszej niż powierzchnia mieszkania.

Reklama

Warto zauważyć, że na przykład w Hiszpanii, w Belgii czy w Irlandii trzyosobowa rodzina ma do dyspozycji nieruchomość mieszkalną, mającą co najmniej pięć pokoi. Dla porównania: w Polsce jest to o połowę mniej. Dlatego niemal 74 proc. kupujących chciałoby mieć piwnicę lub komórkę lokatorską.

Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Przejrzyj oferty w serwisie Nieruchomości INTERIA.PL

Jedynie o 1 punkt procentowy niżej uplasował się wydzielony funkcjonalnie przedpokój. Jest to pomieszczenie, które występuje praktycznie w każdym lokalu z cegły lub wielkiej płyty.

Jedynie w najnowszych projektach zanika klasyczna metoda wyodrębniania niezależnego przedpokoju na rzecz niewielkiego hallu, którego głównym zadaniem jest pomieszczenie szafy wnękowej.

Często długi i wąski przedpokój może być uznany za mankament lokalu. - Zdarza się więc, że deweloperzy, sprzedając mieszkania z nieatrakcyjnymi korytarzami, nie każą sobie za nie płacić. Przykładem takiego dewelopera jest Mega Invest z Gdyni - mówi Krzysztof Mosa, doradca Home Broker z Gdyni.

Warto mieć windę i miejsce postojowe

Kolejnym elementem, na jaki zwracają uwagę kupujący, jest wyposażenie budynku w windę. Zgodnie z prawem, powinna być ona zainstalowana we wszystkich nowych blokach przynajmniej czteropiętrowych.

Potrzeba posiadania windy jest oczywiście tym większa, im wyższy jest budynek. Ponadto wydaje się ona koniecznością, kiedy w podziemiach bloku znajduje się garaż.

Winda wyprzedza swoją popularnością miejsce postojowe przypisane do lokalu. Jest to czynnik, na który zwraca uwagę przeciętnie 63 proc. kupujących.

Tak duży odsetek odpowiedzi można łączyć z faktem, że szczególnie w centrum parkowanie samochodu staje się coraz trudniejsze. Co ciekawe: spośród osób, którym zależy na posiadaniu przypisanego miejsca postojowego, aż 59 proc. zależy na tym, aby był to garaż podziemny. Dzięki temu nie jest konieczne odśnieżanie samochodu zimą, ułatwia to także transportowanie zakupów windą wprost na piętro.

Oddzielna kuchnia na szarym końcu

Spośród pięciu badanych kryteriów na ostatnim miejscu uplasowała się wydzielona funkcjonalnie kuchnia. 57 proc. nabywców chciałoby mieć właśnie tak zaplanowany lokal.

Jeszcze kilka lat temu odsetek ten byłby mniejszy, ale w wyniku zmieniającej się mody dochodzi na tym tle do zmian. Teraz wielu kupujących stara się kupić takie mieszkanie, w którym kuchnia jest oddzielna lub przynajmniej jej oddzielenie nie nastręczy nadmiernych problemów. Taki układ funkcjonalny jest pożądany przez osoby o wrażliwym powonieniu, które często korzystają z kuchni.

Parter i ostatnie piętro na cenzurowanym

Jak wynika z doświadczenia doradców Home Broker, usytuowane na skrajnych piętrach mieszkania są relatywnie mało popularne. Nieznacznie chętniej przeciętny kupujący przystałby na lokal na najwyższym piętrze. Takie usytuowanie dopuszczałoby 26 proc. nabywców, podczas gdy na parterze mogłoby zamieszkać 22 proc. kupujących.

Mieszkańcy ostatnich pięter narażeni są na wyższe temperatury latem, ale tę niedogodność rekompensować może korzystniejszy widok z okna.

Głównym problemem w przypadku parterów jest natomiast mniejsze bezpieczeństwo. Niedogodność tę rekompensować może niższa cena lokalu, a często także możliwość korzystania z przydomowego ogródka.

Należy jednak podkreślić, że większość - bo aż 52 proc. kupujących - nie rozważyłaby zakupu mieszkania, gdyby było ono zlokalizowane na parterze lub najwyższym piętrze.

Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »