Minister Buda o zakończeniu Mieszkania Plus: Zaproponujemy atrakcyjne, ale racjonalne warunki wykupu
W najbliższych dniach ma być przedstawiona oferta wykupu na własność mieszkań z programu Mieszkanie Plus. Warunki będą atrakcyjne, ale "racjonalne" - zapowiada minister Waldemar Buda.
Minister rozwoju Waldemar Buda w środę zapowiedział, że sprząta po programie Mieszkanie Plus i tym, którzy są najemcami lokali w ramach tego programu, zostanie zaoferowana możliwość wykupu na preferencyjnych warunkach.
Tak jak Interia pisała wczoraj, oferta wykupu na własność została już wcześniej zapowiadana przez PFR Nieruchomości, ale po środowej deklaracji ministra pojawiły się pytania, czy będą to warunki przygotowywane przez PFR, czy rząd będzie chciał z budżetu zwiększyć dopłaty, by w ten sposób zakończyć nieudany program Mieszkanie Plus. Zapytaliśmy, czy będzie to oferta specjalna z dodatkową dopłatą od państwa.
- Wspólnie z PFR przygotowujemy ostateczną ofertę wykupu tych mieszkań. Mogę zapewnić, że będzie atrakcyjna i wszyscy zainteresowani znajdą swoją drogę. Będzie możliwość zakupu mieszkania od razu, dojścia do własności po latach, ale też pozostania na najmie, jeśli ktoś nie chce wykupywać na własność. To z pewnością będzie atrakcyjna, ale racjonalna oferta. Wchodzimy tu z interwencją państwa i ja osobiście wziąłem się za tę sprawę. Ale "za darmo" nie będziemy rozdawali - mówi Interii Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.
Na pytanie, czy nie ma obaw, że wkurzone mogą być osoby, które się nie dostały do programu, bo były kolejki i na jedno mieszkanie było kilku chętnych, minister Buda odpowiada, że nie ma takich obaw. Zapowiada, że oferta zostanie przedstawiona w najbliższych dniach. - Być może będzie to przyszły tydzień, być może kolejny - zadeklarował minister rozwoju.
Z naszych informacji wynika, że dziś będzie kolejne spotkanie w sprawie ustalenia warunków, jakie mają być zaoferowane najemcom.
- Jestem przekonany, że już dzisiejsze stawki najmu i dojścia do własności z uwzględnieniem rządowych dopłat są bardzo atrakcyjne. Inwestycje funduszu Mieszkań dla Rozwoju przyczyniły się do zwiększenia przystępnych cenowo mieszkań w Polsce. Propozycje zwiększenia atrakcyjności opcji wykupu przez rząd przyjmujemy oczywiście pozytywnie. Na pewno będziemy chcieli kontynuować jako PFR inwestycje w obszarze mieszkań na wynajem, choć pewnie już w innej, komercyjnej formule, żeby zwiększać ich dostępność dla osób zainteresowanych najmem - mówi Interii Paweł Borys, prezes PFR.
Najemcy wykupujący mieszkania na preferencyjnych warunkach mieliby podwójną korzyść, bo mogliby skorzystać jednocześnie z dopłat do rat w ramach tzw. "Kredytu 2 proc." (jeśli byłoby to ich pierwsze mieszkanie i spełniają pozostałe warunki), który ma wystartować od lipca.
Obecnie w Funduszu Mieszkań dla Rozwoju jest 3468 wybudowanych mieszkań i 1571 w budowie. Z puli wybudowanych - 2857 zostanie objętych opcją dojścia do własności. Łącznie w ramach tego funduszu znajduje się na różnych etapach procesu inwestycyjnego 14,5 tysiąca mieszkań.
Jak zapowiedział w środę prezes PFR, fundusz zrealizuje do końca trwający program inwestycyjny na 15 tys. mieszkań w ramach pilotażu części komercyjnej Mieszkania Plus i na tym zakończy ten pilotaż, o którym mówi uchwała Rady Ministrów.
W lutym PFR Nieruchomości obniżył lokatorom koszty najmu, zamrażając czynsze, i zapowiedział, że przygotowuje się do zaoferowania warunków wykupu. PFR oprócz FMdR ma też Fundusz Mieszkań na Wynajem, w ramach którego oferuje mieszkania na wynajem na komercyjnych zasadach.
Monika Krześniak-Sajewicz