Mocny trzeci kwartał w inwestycjach. W nieruchomości ulokowano kapitał o wartości 1,53 mld euro

W trzecim kwartale br. w nieruchomości komercyjne w Polsce zainwestowano 1,53 mld euro, a od początku roku 3,53 mld euro - wynika z najnowszych danych CBRE. To wynik o 13 proc. niższy w porównaniu rok do roku, ale w samym trzecim kwartale 2021 odnotowano 41 proc. wzrost. Umacnia się zwłaszcza pozycja sektora logistycznego, który jest największą składową wolumenu inwestycyjnego. Rośnie też liczba transakcji w najmie instytucjonalnym. Głównym źródłem kapitału na polskim rynku pozostaje Europa, która stanowi 58 proc. całkowitego wolumenu. Rodzimy kapitał to 2 proc.

- Pandemia nie zatrzymała naszego rynku nieruchomości komercyjnych. Nieco niższy poziom aktywności inwestycyjnej w pierwszych trzech kwartałach jest pokłosiem pandemii i przedłużających się procesów na rynku z jej powodu oraz zmiany najbardziej pożądanych aktywów z biur na logistykę, której po prostu brakuje. Jest zdecydowanie więcej inwestorów poszukujących magazynów niż dostępnych produktów w tym sektorze. Inwestorzy, zarówno rodzimi, jak i zagraniczni przyglądają się również rozwojowi sytuacji na scenie politycznej, ale na dziś nie wpływa ona na zachowania graczy - komentuje Przemysław Felicki, dyrektor w dziale rynków kapitałowych w CBRE.

Reklama

Mocny trzeci kwartał

W pierwszych trzech kwartałach 2021 roku wartość obrotu na rynku nieruchomości komercyjnych wyniosła 3,53 mld euro. Na ten wynik składały się 104 transakcje. Najmocniejszy okazał się trzeci kwartał - wolumen inwestycyjny wyniósł aż 1,53 mld euro, podczas gdy w poprzednich kwartałach było to 0,77 mld euro w drugim kwartale i 1,23 mld euro w pierwszym kwartale.

Z raportu CBRE wynika, że umacnia się pozycja sektora logistycznego jako największego komponentu wolumenu inwestycyjnego. Od początku 2021 roku transakcje logistyczne stanowiły 47 proc. wszystkich transakcji, podczas gdy sektor biurowy odpowiadał za 35 proc., a handlowy za 13 proc. Warto podkreślić, że w trzecim i pierwszym kwartale odnotowano transakcje w sektorze hotelowym, który w zeszłym roku znacznie ucierpiał ze względu na pandemię.

- Widzimy też umacniającą się rolę sektora najmu instytucjonalnego. Na tym rynku było wiele transakcji. Zresztą cały rynek był ciekawy. Do inwestycji, z ostatnich 3 miesięcy, w przekroju wszystkich sektorów, o których warto wspomnieć należą m.in. kolejna faza biurowa Warszawskich Browarów, centrum logistyczne A2 Warsaw Park czy portfel handlowy wynajęty do Auchan w sześciu miastach Polski - mówi Przemysław Felicki.

W nieruchomości w Polsce inwestują głównie Europejczycy

Głównym źródłem kapitału na polskim rynku inwestycyjnym niezmiennie pozostaje Europa, która stanowi 58 proc. całkowitego wolumenu. Na drugim miejscu z 20 proc. znajduje się kapitał pochodzący z Ameryki Północnej, 7 proc. z Azji, a 3 proc. z Afryki. Rodzimy kapitał to 2 proc ogólnego wolumenu inwestycyjnego.

Oprac. WSz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nieruchomości komercyjne | logistyka | biura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »