Najwyższe czynsze za biura - w centrum stolicy
W najdroższych biurach w Polsce położonych w centrum Warszawy stawki wyjściowe wynoszą 24-27 euro za m kw. miesięcznie, ale po negocjacjach udaje się podpisać umowy za 20-25 euro z m kw. miesięcznie - podaje firma doradcza Cushman & Wakefield.
Z kolei w popularnych lokalizacjach poza centrum (Służewiec Przemysłowy, bliska Wola, rejon Alei Jerozolimskich) średnie stawki wyjściowe oscylują wokół 14,5-16,5 euro za m kw. miesięcznie, zaś średnie stawki transakcyjne między 13 a 15 euro za m kw. miesięcznie.
- Podobnie jak w Warszawie, czynsze transakcyjne w pozostałych kluczowych ośrodkach biznesowych kraju są średnio o kilka-kilkanaście procent niższe od stawek wyjściowych - powiedział Mikołaj Kowalski-Barysznikow z działu powierzchni biurowych Cushman & Wakefield.
Dodał, że standardowy czas trwania umowy najmu to 5 lat, jednak podpisywane są również kontrakty 3-, 7- i 10-letnie.
Według danych firmy doradczej CBRE czynsze za m kw. miesięcznie wynoszą: w Krakowie i Poznaniu 14-16 euro, w Szczecinie 12-16 euro, we Wrocławiu 14-15 euro, w Trójmieście 13-15 euro, w Łodzi 12-14 euro, a w Lublinie - 11-13 euro.
Najwyższy wskaźnik powierzchni niewynajętej ma Łódź (około 16 proc.), najniższy - Wrocław (4 proc.) i Szczecin(3 proc.).
Joanna Mroczek z CBRE podkreśla, że międzynarodowe korporacje, szczególnie działające w sektorze tzw. centrów usług, bardzo chętnie decydują się na najem powierzchni biurowej w regionach. Jest to spowodowane przede wszystkim faktem, iż tego typu przedsiębiorstwa potrzebują dużych powierzchni biurowych, często ponad 5 tys. m kw.
- Wynajem tak dużej powierzchni wiąże się z wysokim kosztem, więc lokalizacja poza relatywnie drogą stolicą wydaje się bardzo dobrym sposobem na oszczędności w tym zakresie - powiedziała PAP Mroczek.
Dodała, że poza mniejszymi stawkami czynszu najemcy mogą tam liczyć także na niższe koszty pracy, oszczędności z takiej lokalizacji są więc niejako podwójne.
- W 2012 roku spodziewana jest stabilizacja wyjściowych stawek czynszowych na poziomie zbliżonym do obecnego - powiedział Kowalski-Barysznikow.