Reklama

Nawet 12 m kw. więcej dla rodziny z Krakowa

O 57 tys. zł więcej niż na początku roku może obecnie pożyczyć w złotych trzyosobowa rodzina. Maksymalna możliwa do pożyczenia kwota kredytu i niższe ceny mieszkań pozwalają na zakup coraz większych lokali.

Od początku roku na rynku kredytów hipotecznych w Polsce głośno mówiono o nadchodzących zmianach, które przyniosą ze sobą rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego. Część rekomendacji T weszła już w życie, ale nie miało to wpływu na akcję kredytową. Tymczasem proponowane przed nadzór zmiany w rekomendacji SII dotyczące ograniczeń ekspozycji portfela kredytów hipotecznych, przyniosą wyraźne spowolnienie akcji kredytowej w walutach obcych. To następnie może być impulsem do nasilenia się konkurencji wśród ofert kredytów w złotych.

Większa zdolność dzięki niższemu oprocentowaniu

Reklama

Od początku roku stale polepsza się sytuacja kredytobiorców w rozumieniu dostępności kredytów hipotecznych. Zapoczątkowane jeszcze w grudniu 2009 promocje związane z czasowymi obniżkami marż i brakiem prowizji są przedłużane lub utrzymywane na promocyjnych dotąd poziomach. W związku z tym, a także utrzymywaniem się niskich stóp procentowych widoczny jest wyraźny trend luzowania polityki kredytowej banków.

Od stycznia 2010 r. mediana marż kredytów hipotecznych zmalała o 0,8 p.p. i wynosi obecnie 1,7 proc. To poziomy wysokie w porównaniu do okresu sprzed 2009 r., kiedy środkowa wartość wynosiła mniej niż 1 proc. Biorąc jednak pod uwagę oprocentowanie, w skład którego wchodzi także stopa WIBOR, mamy obecnie najtańsze kredyty w złotych od połowy 2007 r.

Koszt kredytu bezpośrednio przekłada się na maksymalną możliwą do uzyskania kwotę. W PLN przypadku 3 osobowej rodziny o dochodach 5 tys. zł netto kwota jaką mogą uzyskać jest o 57 tys. zł wyższa niż w styczniu. Biorąc pod uwagę niewielki spadek cen nieruchomości, przekłada się to na możliwość zakupu coraz większych mieszkań. Znacznie, bo niemal 12 m kw. więcej może kupić rodzina w Krakowie, co jest pochodną obniżki średniej ceny metra kwadratowego, wynikające w dużej części z rosnącej podaży nowych projektów deweloperskich.

Natomiast najmniejszy wzrost miał miejsce w Warszawie (5,5 m kw.), na co ma wpływ wysoki poziom cen w stolicy.

Kredyty w euro tańsze ale i coraz bardziej popularne

Lepiej wygląda też sytuacja na rynku kredytów w euro. Wzrost zainteresowania finansowania w tej walucie stale rośnie od I kwartału 2009 i obecnie stanowią one już 23 proc. nowo udzielanych kredytów. Zajęły tym samym miejsce kredytów we frankach, których udział spadł do 4,4 proc. w II kw. 2010 r. z 78 proc. w III kw. 2008 r.

Od początku roku zdolność kredytowa modelowej rodziny wzrosła o ok. 25 tys. zł. Przekłada się to na możliwość zakupu większego mieszkania, od nieco ponad 2 m kw. więcej w Warszawie do 6 m kw. we Wrocławiu.

Jerzy Węglarz

Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Przejrzyj oferty w serwisie Nieruchomości INTERIA.PL

Dowiedz się więcej na temat: Kraków | rodziny | ceny mieszkań | rodzina | ceny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »