Niepodległość Szkocji może zaszkodzić tamtejszemu rynkowi nieruchomości

Ceny nieruchomości w Szkocji wzrosły o 3,9 proc. (r/r). Jest to największy wzrost od pięciu lat - wynika z indeksu cen firmy LSL/Acadata Scotland House. W efekcie przeciętny dom kosztował w styczniu 160,2 tys. funtów.

Ceny nieruchomości w Szkocji wzrosły o 3,9 proc. (r/r). Jest to największy wzrost od pięciu lat - wynika z indeksu cen firmy LSL/Acadata Scotland House. W efekcie przeciętny dom kosztował w styczniu 160,2 tys. funtów.

Rynek nieruchomości zbiera owoce ożywienia gospodarczego w kraju. Ceny rosną bowiem już 5 miesiąc z rzędu. Dzięki niskim stopom procentowym utrzymywanym przez Bank Anglii zwiększyły się znacznie możliwości zakupowe przeciętnego Szkota. Przekłada się to na wzrost popytu, szczególnie ze strony osób nabywających mieszkanie po raz pierwszy oraz inwestorów kupujących nieruchomość pod wynajem. W konsekwencji, przy niskiej podaży na szkockim rynku, ceny domów i mieszkań rosną, osiągając poziom nienotowany od czasów sprzed recesji.

Referendum dotyczące oderwania Szkocji od Wielkiej Brytanii, które odbędzie się we wrześniu tego roku, może jednak zmienić ten trend. Niepodległość pociągnie bowiem za sobą istotne zmiany ekonomiczne. Największe koszty mogą wiązać się z wprowadzeniem nowej waluty, jak również reformą systemu bankowego.

Reklama

I chociaż ciężko ocenić jaki będzie końcowy skutek powstania niepodległej Szkocji, to na pewno okres przejściowy może spowodować chwilowe spowolnienie w gospodarce, a przede wszystkim mniejsze wydatki na inwestycje.

Według analityków Savills luksusowe nieruchomości w Szkocji cieszą się dużym zainteresowaniem, głównie ze względu na walory przyrodnicze tego regionu świata. W związku z tym nie spodziewają się oni spadku popytu po ogłoszeniu niepodległości. Z drugiej jednak strony jeśli do ogłoszenia niepodległości rzeczywiście by doszło, wymagać to będzie stworzenia systemu monetarnego i bankowego. Może to spowodować wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych, a co za tym idzie spadek popytu i obniżenie cen.

Skutki referendum mogą się także negatywnie odbić na rynku nieruchomości biurowych w Edynburgu, gdzie spora część biur wynajmowana jest przez firmy z sektora finansowego. Odłączenie się Szkocji od Wielkiej Brytanii spowodować może przeniesienie siedzib tych firm.

Lion's House
Dowiedz się więcej na temat: Szkocja | ceny nieruchomości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »