Nieruchomości: Czas na dokonanie wpisu do CEEB
W lipcu zeszłego roku ruszyła Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Przepisy przewidują 12-miesięczny termin na złożenie deklaracji do CEEB dla budynków już istniejących (licząc od 1 lipca 2021 r.) oraz 14-dniowy dla nowo powstałych. Zatem niektórym podmiotom zostało już niewiele czasu na dokonanie zgłoszenia źródła ciepła i spalania paliw. W deklaracji należy wskazać rodzaj paliw stałych wykorzystywanych w zgłaszanych źródłach ciepła.
Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy
CEEB to system informacji o źródłach ogrzewania budynków w Polsce. W ewidencji gromadzone są dane dotyczące domów mieszkalnych, lokali usługowych oraz budynków publicznych.
- miejska sieć ciepłownicza, ciepło systemowe, lokalna sieć ciepłownicza,
- kocioł na paliwo stałe z ręcznym podawaniem paliwa/zasypowy,
- kocioł na paliwo stałe z automatycznym podawaniem paliwa/z podajnikiem,
- kominek, koza, ogrzewacz powietrza na paliwo stałe,
- piec kaflowy na paliwo stałe,
- trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa,
- kocioł gazowy, bojler gazowy, podgrzewacz gazowy przepływowy, kominek gazowy,
- kocioł olejowy,
- pompa ciepła,
- ogrzewanie elektryczne, bojler elektryczny,
- kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania.
W deklaracji należy również wskazać rodzaj paliw stałych wykorzystywanych w zgłaszanych źródłach ciepła.
Deklarację z informacją o zainstalowanym źródle ciepła i spalania paliw do 1 MW ma obowiązek złożyć każdy właściciel lub zarządca budynku. W przypadku mieszkania, którego ogrzewanie jest zasilane przez wspólne źródło ciepła, np. z miejskiej czy lokalnej sieci ciepłowniczej, to zarządca dokonuje zgłoszenia. Natomiast jeżeli w lokalu znajduje się indywidualne źródło ciepła, np. kominek, bojler elektryczny czy koza, to taką deklarację samodzielnie musi złożyć właściciel.
Zgodnie z wyjaśnieniami Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, zamieszczonymi na jego stronie internetowej www.gunb.gov.pl, w przypadku budynków czy lokali, w których występuje współwłasność nieruchomości, dochodzi do tzw. odpowiedzialności solidarnej.
Tym samym w przypadku złożenia deklaracji tylko przez jednego ze współwłaścicieli należy uznać spełnienie tego obowiązku odnoszącego się przecież do budynku. Brak jest również podstaw do karania tego współwłaściciela, który deklaracji nie złożył dla tego budynku.
W zależności od rodzaju budynku, w którym zamontowane jest źródło ciepła i spalania paliw, do CEEB złożyć można dwa rodzaje deklaracji.
Deklaracja A- właściwa jest dla zgłoszenia źródła lub źródeł ciepła i spalania paliw zlokalizowanych w budynkach mieszkalnych. Dotyczy ona budynków jednorodzinnych - w tym w zabudowie bliźniaczej i szeregowej, budynków wielorodzinnych oraz budynków zbiorowego zamieszkania. Z tym że jako budynek zbiorowego zamieszkania traktuje się tutaj budynek przeznaczony do okresowego pobytu ludzi, w szczególności jest to hotel, motel, pensjonat, dom wypoczynkowy, dom wycieczkowy, schronisko czy dom studencki. Za pomocą tego formularza zgłoszenia dokona również podmiot zarządzający budynkiem przeznaczonym do stałego pobytu ludzi, np. domem dziecka.
Natomiast deklaracja B - jest właściwa dla zgłoszenia źródeł ciepła i spalania paliw znajdujących się w budynkach niemieszkalnych. Zatem ten formularz należy wypełnić w przypadku m.in. budynków biurowych, piekarni, wędzarni, budynków i lokali gastronomicznych, budynków i lokali handlowo-usługowych, garaży, kotłowni, ciepłowni i elektrociepłowni, budynków i lokali przemysłowych, zbiorników czy silosów. Jest on również właściwy dla zgłoszenia budynków oraz lokali magazynowych, szklarni, tuneli foliowych, budynków gospodarstw rolnych oraz obiektów budowlanych wpisanych do rejestru zabytków i objętych indywidualną ochroną konserwatorską oraz dla pozostałych budynków i lokali niemieszkalnych.
Deklarację można złożyć on-line za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CEEB poprzez zalogowanie się na stronie zone.gunb.gov.pl. Można to zrobić w szczególności z wykorzystaniem profilu zaufanego. Celem uwierzytelnienia składanego dokumentu można też skorzystać z dowodu osobistego z warstwą elektroniczną lub posłużyć się podpisem kwalifikowanym.
Wypełniony druk można też złożyć w formie papierowej, wówczas należy go złożyć osobiście bądź wysłać listem do urzędu gminy (właściwego ze względu na lokalizację budynku). Natomiast nie można wysyłać deklaracji pocztą elektroniczną.
W przypadku niezłożenia w ustawowym terminie deklaracji zgłoszeniowej mogą zostać nałożone sankcje karne. Zgodnie z art. 27h ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków za brak złożenia deklaracji grozi grzywna wymierzana na zasadach ogólnych Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2021 r. poz. 2008 ze zm.).
Jednakże jeżeli właściciel bądź zarządca nieruchomości sam zorientuje się, że nie złożył deklaracji (zanim zrobi to organ), może uniknąć kary, przesyłając wymagane informacje do urzędu w ramach tzw. czynnego żalu.
Co istotne, brak jest sankcji za błędne zgłoszenie danych. GUNB wskazuje, że prawidłowość wprowadzonych danych będzie weryfikowana np. przez kominiarza przeprowadzającego przegląd komina, który potwierdzi to, co zostało wskazane w deklaracji, uzupełni o dodatkowe dane bądź dokona modyfikacji już tych istniejących.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 21.11.2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2022 r. poz. 438)
autor: Kinga Romas
Gazeta Podatkowa nr 41 (1916)
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami