Nieruchomości: Jasno i naturalnie, czyli styl skandynawski w praktyce
Jak wyglądają mieszkania w stylu skandynawskim? W jaki sposób możemy je stworzyć? Oto garść praktycznych wskazówek, a efekt końcowy zależeć będzie od nas i doboru dodatków.
Prawie sto lat temu narodził się we wnętrzarstwie tak zwany styl skandynawski. Ciekawe jednakże nie oparł się on upływowi czasu i triumfy święci także dziś, co przejawia się w jego ogromnej popularności i zapotrzebowaniu na skandynawskie aranżacje.
- Te, zgodnie z założeniami twórców, powinny bazować na dwóch podstawowych czynnikach kreujących ów styl: jednym z nich będzie zastosowanie wszechobecnej bieli nadającej wnętrzom jasności, przestronności i chłodu, drugim zaś wykorzystanie naturalnych materiałów, które mają stanowić bezpośrednie nawiązanie do natury - mówi Anna Sadowska z urzadzamypodklucz.pl. - Będzie to zatem drewno (najpopularniejszymi są brzoza, buk i drzewo tekowe), surowa cegła czy skóra zwierzęca - dodaje Sadowska.
Podstawę dopełniają umiejętnie dobrane sprzęty - styl skandynawski garściami czerpie z funkcjonalnego minimalizmu, zatem na próżno szukać tutaj nadmiaru. Wszystkie przedmioty i meble, które zostały dobrane do wnętrz w tym stylu, powinny być użytkowe, a przy tym proste w swojej formie. Na skutek łączenia takich elementów powstają wnętrza niezwykle stonowane. - Chyba pierwszym odczuciem przy podziwianiu takich aranżacji jest zwykle spokój. Mimo to, nie sposób odmówić im także charakteru i pazura - zauważa Anna Sadowska.
Jeśli zależy nam na nadaniu czterem kątom charakteru Skandynawii, przede wszystkim powinniśmy postawić na jasność i biel. Dopuszczalne są także odcienie beżu, jednak to biały kolor powinien grać pierwsze skrzypce. To dobry kolor, bo dobrze wyglądają z nim zarówno jasne, jak i ciemne podłogi. Dla stworzenia odpowiedniego nastroju kluczowe jest światło dzienne - nie należy więc za bardzo zaciemniać okien, warto tak zaaranżować pomieszczenie, by do środka wpadało jak najwięcej światła.
Biel jest w stylu skandynawskim dominująca, ale ostateczny charakter naszemu wnętrzu nadają zwykle w wybranych przez nas kolorach. Jeśli chcemy osiągnąć nieco ziemisty efekt, możemy dodać odcienie szarości. Z kolei użycie takich barw jak czerwień, pomarańcz i zieleń sprawi, że wnętrze będzie nawiązywało do natury przez kolorystykę Ziemi.
Styl skandynawski umożliwia nawiązania do innych rozwiązań, np. do popularnych w niektórych kręgach loftów. Wystarczy wykorzystać do aranżacji surową cegłę. Styl skandynawski lubi również wykorzystanie ręcznie wykonanych mebli oraz uzupełnienie dodatkami w różnych kolorach. Można go śmiało uzupełniać i rozwijać wg własnych pomysłów, wszystko to na bazie podstawowych założeń.
Duża popularność akcentów czy całych aranżacji w stylu skandynawskim wynika z kilku czynników.
- Jedną z przyczyn popularności jest jego uniwersalność. Pasuje on bowiem do każdego wnętrza bez względu na jego metraż. Warto jednak pamiętać, by przy aranżacjach w domach, wcielenie stylu skandynawskiego było skojarzone z architekturą samego budynku, co pozwoli na uniknięcie sprzeczności estetycznej - wyjaśnia Anna Sadowska z urzadzamypodklucz.pl.
Za popularnością tego rodzaju rozwiązań stoi też bez wątpienia ich dostępność - szeroka oferta producentów materiałów wykończeniowych i sklepów meblowych daje duże możliwości wyboru w różnych cenach. Ponadto ów styl pozwala na szereg inspiracji - każdy może znaleźć w nim to, co lubi i preferuje w wystroju wnętrz i wzbogacić o swoje własne elementy bez ryzyka, że powstanie coś nieestetycznego i pozbawionego gustu.
Marcin Krasoń, Home Broker, Anna Sadowska, urzadzamypodklucz.pl