Reklama

Nieruchomości: Kawalerki wracają do łask?

W bieżącym roku doszło do nieznacznych wzrostów udziału kawalerek w ofercie deweloperów na najbardziej rozwiniętych rynkach miejskich w naszym kraju. Czy to początek powrotu kawalerek do łask?

Stałą tendencją obserwowaną w ostatnich kilku latach jest projektowanie coraz mniejszych mieszkań deweloperskich. Mówi się o dążeniu deweloperów do kompresowania mieszkań, a dzięki niższej cenie całkowitej więcej osób może sobie pozwolić na zakup lokalu.

Reklama

Dotychczas kompresowanie mieszkań odbywało się z jak najmniejszą stratą na funkcjonalności. Prawdziwym hitem okazały się być tzw. mieszkania kompaktowe tj. 2- lub 3-pokojowe lokale o możliwie najmniejszej powierzchni. Rosnący rynkowy udział mniej funkcjonalnych kawalerek to zapoczątkowanie nowego trendu.

W I półroczu br. największy wzrost udziału lokali 1-pokojowych w gronie pięciu porównywanych miast zanotowano we Wrocławiu oraz Krakowie. W tych dwóch miastach udział ten jest zarazem największy. Już co ósme mieszkanie w ofercie deweloperów jest kawalerką.

Co ciekawe udział kawalerek w ofercie nie jest pochodną cen. W najdroższym porównywanym mieście - Warszawie - deweloperzy relatywnie najrzadziej decydują się na projektowanie mieszkań 1-pokojowych. Być może jest to konsekwencja zdecydowanie największych zdolności nabywczych mieszkańców stolicy.

Warto podkreślić, że mieszkania składające się z jednego pokoju stanowią z reguły większy odsetek wszystkich lokali deweloperskich w miastach, będących dużymi ośrodkami akademickimi. To właśnie młode osoby po ukończeniu nauki zazwyczaj decydują się na zakup takiego lokalu, a poza tym dobrze zlokalizowana kawalerka to doskonały produkt inwestycyjny z przeznaczeniem na rynek najmu.

Emmerson S.A.

Dowiedz się więcej na temat: nieruchomości | kawalerka | laska | deweloper

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »