Nieruchomości. Koniec z zakupem mieszkania w stolicy

Warszawa przestaje pełnić wiodącą rolę w trwającej hossie mieszkaniowej? Wysokie ceny i brak nowych terenów pod budowę kierują zainteresowanie deweloperów i kupujących do innych miast. Polacy coraz częściej szukają nieruchomości pod inwestycje poza Warszawą.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Jak się okazuje, zmieniają się trendy i oczekiwania względem zakupionych mieszkań. - Już od dłuższego czasu obserwujemy pewne zmiany i nowe kierunki, w których podąża rynek. Dzisiaj dużo większą popularnością cieszą się ekskluzywne nieruchomości. Na dodatkowe udogodnienia typu premium liczą również biznesmeni, którzy niejednokrotnie pracują w wynajętych lokalach. - komentuje - komentuje Maksym Barbash z Aura Development.

Reklama

Sytuacja na rynku nieruchomości zmienia się nieustannie. Po trudnym i niepewnym 2020 roku przyszedł czas zmian na lepsze. Okazuje się, że Polacy coraz częściej decydują się na zakup mieszkania, które nie jest zlokalizowane w stolicy, a branża budowlana nie może narzekać na brak zleceń.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że na przełomie stycznia i października 2021 roku, oddano do użytku 184395 mieszkań. Ich łączna powierzchnia wyniosła 19,3 mln m2. To aż o 10,3 proc. więcej niż przed rokiem. Jeśli chodzi o średnią powierzchnię użytkową jednego mieszkania, w tym roku jest to 92,8 metra kwadratowego, wobec 88,7 m2 w roku 2020. Polacy szukają coraz większych mieszkań i jak się okazuje - w coraz lepszym standardzie.

Boom mieszkaniowy potwierdzają dane NBP

Narodowy Bank Polski zaprezentował wyniki ankiety dotyczące sytuacji kredytów hipotecznych. Okazuje się, że w IV kwartale 2021 roku popyt na kredyty mieszkaniowe nie osłabł. W zasadzie jest wręcz odwrotnie. Prognozy dotyczące rynku nieruchomości oraz poprawa sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych działają stymulująco. Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup własnego mieszkania. Niskie stopy procentowe, szalejąca inflacja i chęć zabezpieczenia kapitału, były głównymi przyczynami wzrostu popytu na kredyty mieszkaniowe.

Czy wielki popyt na mieszkania spowodowany jest ucieczką inwestorów przed inflacją? Wiele na to wskazuje, choć nie brakuje posiadających gotówkę Polaków, którzy chcą poprawić swoją sytuację mieszkaniową nabywając bardziej luksusowe lokale. 

Analiza NBP potwierdziła bardzo duży wzrost przedsprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym. Niesłabnący popyt na mieszkania sprzyjał deweloperom i przełożył się bezpośrednio na wzrost zysków. Wielu z nich doświadczyło sytuacji, w której popyt przerósł podaż. Pewną zmianę trendów można zaobserwować również w kontekście wyboru nieruchomości. Jeszcze do niedawna większość kupujących decydowała się na mieszkanie w centrum, które jest przede wszystkim dobrze skomunikowane. Dzisiaj wybieramy domy z ogrodem, z dala od zgiełku miasta - zwracają uwagę eksperci.

Efekt pandemii: Chcemy mieszkać wygodniej

To efekt pandemii, która doprowadziła do zamknięcia ludzi w czterech ścianach. Na mieszkania w centrum też jest duży popyt, ale tutaj skłaniamy się raczej ku dużym i przestronnym apartamentowcom z balkonem czy tarasem.

Coraz mniej chętnie podchodzimy do inwestycji w województwie mazowieckim i w samej stolicy. Jak mówi cytowany wcześniej Maksym Barbash, "Warszawa ma się dobrze, ale coraz więcej mieszkań powstaje w innych dużych miastach". Dużą popularnością cieszy się teraz Kraków czy Łódź. To miejsca, które są dobrze skomunikowane. Oferują łatwą dostępność do szeregu usług. Mieszkańcy mają w zasięgu pieszym uczelnie, teatry, kina czy galerie handlowe. Jakie nieruchomości cieszą się największym zainteresowaniem?

Podsumowując: Warszawa nie jest już głównym celem mieszkaniowym Polaków. Inne miasta mają równie dużo do zaoferowania. Nie bez znaczenia jest także cena mieszkania za metr kwadratowy. W stolicy nieruchomości są najdroższe. Tymczasem w pozostałych dużych miastach można kupić własne lokum wykończone w równie wysokim standardzie, ale na dużo atrakcyjniejszych warunkach.  

Zobacz także:

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: domy | mieszkanie | deweloper
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »