Nieruchomości. Liczba budowanych mieszkań spadła o jedną trzecią

Od stycznia do kwietnia oddano do użytku 75 563 mieszkania, najwięcej na Mazowszu. Ich przeciętna powierzchnia użytkowa wynosi 97,1 m kw. W tym czasie liczba budowanych mieszkań spadła o jedną trzecią i wydano mniej pozwoleń na budowę - informuje w opublikowanym raporcie Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Deweloperzy przekazali do eksploatacji 40,7 tys. mieszkań – o 0,5 proc. więcej niż przed rokiem - wynika z raportu GUS “Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń - kwiecień 2023 r.”. O 6,6 proc. więcej – 33,7 tys. - oddali do użytku inwestorzy indywidualni. Obie te formy budownictwa stanowią zdecydowaną większość - 98,4 proc. - ogółu nowo oddanych lokum. 

Zaledwie trzy mieszkania zakładowe

Pozostałe to budownictwo spółdzielcze, komunalne, społeczne, czynszowe i zakładowe. W sumie z ich zasobów powstało 1,2 tys. powierzchni mieszkaniowych, o 100 mniej niż przed rokiem. Wszystkie mają razem 7,3 mln m kw. - o 2,5 proc. mniej niż przed rokiem. A przeciętna powierzchnia użytkowa jednego mieszkania wyniosła 97,1 m kw.

Reklama

Najwięcej, 40,6 tys. mieszkań, wybudowano z przeznaczeniem na sprzedaż bądź wynajem. Indywidualnych lokum powstało 33,7 tys., a 490 - czynszowych - informuje GUS. Pozostałe to mieszkania spółdzielcze, komunalne i zakładowe. Tych ostatnich, w pierwszych czterech miesiącach roku, powstało zaledwie 3, o 11 razy mniej niż w 2022 r. 

Mniej pozwoleń na budowę

O ponad jedną trzecią (32 proc.) w porównaniu do 2022 r. spadła liczba pozwoleń i zgłoszeń budowy. Od stycznia do kwietnia wydano ich 72,1 tys. Zdecydowaną większośc z nich - 48,5 tys. - otrzymali deweloperzy. To o jedną trzecią mniej (31,6 proc.) niż przed rokiem. Inwestorom indywidualnym przyznano 21,6 tys., o 34,6 proc. mniej. W pozostałych formach budownictwa odnotowano 2 tys. mieszkań. Prawie tyle samo, co w czterech pierwszych miesiącach 2022 roku. 

Od stycznia do kwietnia rozpoczęto budowę 53,1 tys. mieszkań - o 27,7 proc. mniej niż w 2022 r. Ponad połowa - 30,4 tys. konstrukcji - należy do deweloperów. To prawie o jedną trzecią mniej niż rok wcześniej. Inwestorzy indywidualni zaczęli budowę 21,4 tys. przestrzeni mieszkalnych - o 27,8 proc. mniej niż w 2022 r. W pozostałych formach budownictwa rozpoczęto konstrukcję 1,3 tys. mieszkań (tysiąc w roku poprzednim).

Prym wiedzie woj. mazowieckie

W pierwszych czterech miesiącach roku najwięcej mieszkań oddano do użytku w województwie mazowieckim - łącznie 14,5 tys. Tam też najczęściej rozpoczynano budowę, wydawano pozwolenia lub dokonywano zgłoszeń z projektem budowlanym. Na drugim miejscu jest województwo wielkopolskie a na trzecim - małopolskie. Najmniej mieszkań ukończono w województwach: opolskim, lubuskim i warmińsko - mazurskim. 

ew

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: GUS | mieszkalnictwo | mieszkanie | woj. mazowieckie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »