Reklama

Nieruchomości upamiętnione przez znane postacie droższe o 20 proc.

W kamienicy, w której mieszkał znany kompozytor, malarz, pisarz czy przywódca, cena metra kwadratowego może być nawet o 20 proc. wyższa niż w sąsiednich domach - wynika z doświadczeń doradców Home Broker. Kupujący są jednak gotowi zapłacić więcej, gdyż mieszkanie w tym samym budynku co Szymanowski, Wyspiański, Ordonówna czy Piłsudski to wyjątkowy prestiż. Inna sprawa, że są to zwykle nieruchomości położone w bardzo drogich lokalizacjach.

Z okazji obchodzonej dziś uroczyście 200. rocznicy urodzin Fryderyka Szopena, (istnieją dwie wersje daty urodzin kompozytora - 22 lutego oraz 1 marca 1810 roku) Home Broker sprawdził, jak wpływa na wartość nieruchomości to, że urodził się w niej, mieszkał czy tworzył wielki Polak. Takie budynki posiadają zwykle tablice upamiętniające znane postacie.

Rodzina Szopenów mieszkała m.in. przy Krakowskim Przedmieściu 5 w Warszawie, w dawnym Pałacu Czapskich. Obecnie budynek należy do Akademii Sztuk Pięknych. We Wrocławiu przy ul. Grodzkiej stoi natomiast kamienica, w której mieszkał Józef Elsner, znany pedagog, nauczyciel wielkiego kompozytora.

Reklama

W Krakowie przy ul. Krupniczej 26, w domu swoich dziadków, urodził się Stanisław Wyspiański. Później mieszkał przy Placu Mariackim 9, gdzie pisał "Wesele". W Łodzi, przy ul. Wschodniej 50 znajduje się z kolei kamienica związana z Władysławem Reymontem. Mieszkając w niej zbierał materiały do "Chłopów". W Warszawie przy ul. Dąbrowickiej 25 na Saskiej Kępie można znaleźć pamiątkową tablicę w kształcie zeszytu z piórem, z fragmentem wiersza, upamiętniającą miejsce zamieszkania Agnieszki Osieckiej.

Z kolei w stolicy polskich Tatr, u zbiegu Krupówek i ul. Piłsudskiego mieszkały Helena Modrzejewska i Hanka Ordonówna. Najwięcej tablic, upamiętniających wielkich polskich artystów można chyba znaleźć przy Nowym Świecie w Warszawie. Pod numerem 47 mieszkał Karol Szymanowski, pod numerem 60 Leopold Staff, a pod numerem 27 ostatnie lata życie spędził Julian Tuwim. W Łodzi przy ul. Wschodniej 19 mieszkał i pracował Józef Piłsudski.

Wielka postać i zabytkowa architektura podbijają cenę

Z doświadczeń doradców Home Broker wynika, że historyczna przeszłość domu czy kamienicy, jest w stanie podnieść wartość mieszkań o kilka do nawet 20 proc. w stosunku do innych lokali w okolicy. Wyższa cena to jednak nie tylko efekt powiązania danego budynku ze znaną postacią, ale także bardzo dobrej lokalizacji (zwykle są to kamienice położone w ścisłym centrum) czy też zabytkowej i unikalnej architektury. - Cena nieruchomości stanowiącej zabytek architektoniczny może być nawet o 7 - 10 proc. wyższa niż średnia rynkowa w okolicy - mówi Rafał Koźbiał, doradca Home Broker z Warszawy. Według Katarzyny Filas, cena metra kwadratowego w kamienicy, w której mieszkała znana postać, niekoniecznie historyczna, może być wyższa o 10-20 proc. Mniej więcej o tyle drożej w stosunku do ceny metra kwadratowego w okolicy, został wystawiony na sprzedaż lokal w Krowodrzy, w którym mieszkał Roman Polański. Mieszkanie znajduje się w kamienicy z lat 20., cena za metr to 10 tys. zł.

Budynek pod nadzorem konserwatora

Zakup nieruchomości związanej ze znaną postacią historyczną może mieć też pewien minus. - Takie nieruchomości są zazwyczaj wpisane do rejestru zabytków, co powoduje konieczność uzyskania zgody konserwatora zabytków na dokonanie zmian aranżacji, które mają wpływ na ogólny wygląd nieruchomości - wyjaśnia Rafał Koźbiał. Dlatego, jego zdaniem, nieruchomości upamiętnione przez znane postacie kupują koneserzy, którzy cenią sobie prestiż związany z aspektami historycznymi.

Waldemar Bagieński, doradca Home Broker z Warszawy, wspomina sprzedaż dwóch mieszkań w kamienicy z 1936 roku położonej na rogu Puławskiej i Madalińskiego. Dom został zbudowany przez Juliusza Żurawskiego, dla króla warszawskiej czekolady - Jana Wedla. Kamienica ma wyjątkową architekturę, jest po remoncie. W narożniku domu znajduje się metalowa rzeźba lwicy, a w holu ścianę zdobi kompozycja Zofii Stryjeńskiej z górskimi zbójnikami. - Cena za metr kwadratowy o ok. 10 proc. przewyższała cenę w budownictwie o podobnym standardzie. Nie było możliwości negocjacji - mówi Waldemar Bagieński. Mieszkania kupili artyści, którzy docenili walory budynku.

Placówka Home Broker w kamienicy upamiętnionej przez Rubinsteina

Warto przy tym podkreślić, że nowa placówka Home Broker w Łodzi, przy ul. Piotrkowskiej 78 znajduje się w kamienicy, w której mieszkał pianista Artur Rubinstein. Przed budynkiem znajduje się rzeźba z brązu autorstwa Marcela Szytenchelma, przedstawiająca artystę przy fortepianie, odsłonięta we wrześniu 2000 roku.

Nie znaleźliśmy w ofercie żadnego mieszkania związanego z Fryderykiem Szopenem, którego urodziny świętuje dziś cała Polska. Na "pocieszenie" postanowiliśmy podać przykład nowej inwestycji deweloperskiej zlokalizowanej przy? ulicy Szopena we Wrocławiu. Powstał tam prestiżowy, kameralny kompleks niskich apartamentów z 30 lokalami, z których 70 proc. zostało już sprzedanych.

Katarzyna Siwek, wsp. BT

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »