Nieruchomości: Za co płacimy, kupując mieszkanie od dewelopera?
Oferta mieszkaniowa na rynku jest bardzo różnorodna. Mieszkanie dwupokojowe może mieć odmienny metraż, a będzie spełniało dokładnie taką samą funkcję i to za nią finalnie płaci kupujący. Według danych serwisu tabelaofert.pl ceny nieruchomości od tego samego dewelopera, w tej samej inwestycji, z taką samą funkcjonalnością, mogą różnić się między sobą nawet o 2 tysiące złotych za metr kwadratowy. Z czego to wynika i jak obecnie wygląda sytuacja na rynku nieruchomości?
Z danych serwisu tabelaofert.pl wynika, że metraże dla tych samych ofert są odmienne, co pokazuje powyższa tabela. W Warszawie mieszkania dwupokojowe i trzypokojowe różnią się między sobą o blisko 50 m kw., czteropokojowe - o 60 m kw., a pięciopokojowe - o ponad 80 m kw.
- Zakup nieruchomości ma spełniać potrzebę mieszkaniową konkretnej osoby i jej rodziny. Przy zakupie klienci skupiają się na liczbie pokoi, układzie funkcjonalnym i cenie. Zarówno małe, jak i duże mieszkanie, z taką samą liczbą pokoi, będą spełniały tę samą rolę. Oferta jest bardzo zróżnicowana ze względu na zapotrzebowanie nabywców i oczywiście ich możliwości finansowe. Z naszych danych wynika jednak, że mniejsze metraże w każdym typie mieszkania cieszą się większym powodzeniem - zauważa Maciej Dymkowski, prezes zarządzający serwisem tabelaofert.pl.
Metr budowy danej inwestycji kosztuje tyle samo, a końcowa cena za metr kwadratowy może być inna. Wynika to z tego, że finalnie wartość ma funkcja i pomieszczenia, a nie metraż. Jak pokazuje poniższa tabela, mieszkania w tych samych inwestycjach, spełniające tę samą rolę, ale o mniejszych metrażach, są tańsze, biorąc pod uwagę cenę za całe mieszkanie, ale za to metr kwadratowy może być droższy o ponad dwa tysiące.
Z danych serwisu tabelaofert.pl wynika, że nieruchomość dwupokojowa w segmencie popularnym w tej samej inwestycji, z mniejszym metrażem będzie kosztowała o 1,9 tys. zł więcej za metr kwadratowy, ale za to cena końcowa będzie dużo bardziej korzystna dla kupującego niż większego mieszkania. Podobnie sytuacja wygląda, gdy porównamy mieszkania trzypokojowe o różnych powierzchniach od tego samego dewelopera. Przy mniejszej nabywca zapłaci o 2,2 tys. zł za metr kwadratowy więcej, ale cena końcowa jest dla niego dużo bardziej atrakcyjna niż większego, a faktycznie płaci mniej za mieszkanie spełniające tą samą rolę. Z punktu widzenia dewelopera również małe nieruchomości wypadają korzystniej, bo cena sprzedaży metra kwadratowego jest dla niego wyższa.
Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy
Najwyższa w XXI wieku inflacja, kolejne podwyżki stóp procentowych, a co za tym idzie spadek zdolności kredytowej oraz tocząca się wojna w Ukrainie przyhamowały nieco sprzedaż na rynku pierwotnym. Czy istnieje rozwiązanie dla deweloperów, które nie dopuści do krachu na rynku mimo trudnych warunków ekonomicznych?
- Deweloperzy już na etapie projektowania powinni dostosować swoje oferty do panujących dziś warunków. Wyraźnie widać, że mniejsze powierzchnie są obecnie w możliwościach finansowych Polaków. Ten, kogo stać dziś na zakup mieszkania za gotówkę lub na kredyt, nie zdecyduje się raczej na nieruchomość z dwoma pokojami na dużym metrażu, a raczej większa szansa, że kupi to mniejsze - podkreśla Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca redNet 24, firmy specjalizującej się w sprzedaży mieszkań deweloperskich.