Notariusze z nowymi uprawnieniami. Szykuje się duża zmiana dla rynku nieruchomości

Projekt poszerzający uprawnienia notariuszy o wpis do księgi wieczystej jest na ostatniej prostej i jeszcze w sierpniu może być przyjęty przez Radę Ministrów. Przy okazji modyfikacji systemu teleinformatycznego mogą zostać dodane funkcjonalności, które skokowo poprawiłyby jakość danych statystycznych rynku mieszkaniowego. - Zleciłem w ministerstwie analizę pod tym kątem - mówi Interii Biznes Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

Dziś w Interia Biznes napisaliśmy, że statystyka mieszkaniowa w Polsce to zacofany twór, bo dane o sprzedaży i cenach są mocno opóźnione i niepełne. Tymczasem to kluczowe nie tylko dla fachowców, ale dla milionów Polaków, którzy chcą sprzedać czy kupić mieszkanie.

Cytowani przez nas eksperci zaproponowali, by notariusze po każdym akcie notarialnym w swoim systemie wpisywali podstawowe dane o każdej transakcji i przesyłali do systemu, z którego przekazywane byłby do oficjalnych baz danych. Można byłoby to zrobić przy okazji planowanej ustawy, która wkrótce ma zostać przyjęta przez rząd, poszerzającej uprawnienia notariuszy o wpisy do ksiąg wieczystych i dającej im dostęp do systemu teleinformatycznego.

Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości odnosząc się do tego pomysłu przyznaje, że warto go wprowadzić. 

- Zleciłem w ministerstwie analizę i sprawdzenie jak te funkcjonalności dopisać do nowego systemu informatycznego, który i tak przygotowujemy. To dobry pomysł i warto iść w tym kierunku, bo dane i statystyki rynku mieszkaniowego są opóźnione, a wiedza jest istotnym komponentem także dla konsumentów. Zgadzam się, że podniosłoby to bezpieczeństwo obrotu, bo zdarza się, że ludzie mniej zorientowani w sytuacji na rynku padają ofiarą oszustów. Jestem za tym, żeby dopisać funkcjonalności, które poprawiłyby jakość statystyk dotyczących rynku mieszkaniowego i tak jak wspomniałem, będziemy sprawdzać tę możliwość - mówi Interii wiceminister sprawiedliwości.

Reklama

Poszerzenie funkcjonalności mogłoby zostać wprowadzone wraz z ustawą, której projekt przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości, który ma na celu między innymi skrócenie czasu oczekiwania na wpis do księgi wieczystej.

Notariusze z nowymi uprawnieniami. "Rewolucyjna zmiana"

Zgodnie z projektem notariusze uzyskaliby prawo wpisów w księgach wieczystych własności nieruchomości związanych z ustanowieniem odrębnej własności oraz wpisaniem hipoteki. Chodzi przede wszystkim o zakładanie nowych ksiąg wieczystych, gdy zbywcą jest przedsiębiorca. Warunkiem wdrożenia proponowanych zmian jest powierzenie notariuszom uprawnień umożliwiających im podłączenie się do systemu teleinformatycznego jako użytkownikom.

- To jest system kompleksowy, który pozwoli klientom niemal od ręki otrzymać wpis hipoteki do ksiąg wieczystej i to ma być zmiana rewolucyjna w tym zakresie. Przygotowujemy wykonanie systemu teleinformatycznego, więc w jednym pakiecie można też ująć dodatkowe zmiany techniczne - mówi Marcin Warchoł.

Jak dodaje projekt jest po konsultacjach i jest szansa, że jutro będzie już po Stałym Komitecie Rady Ministrów.

- To oznaczałoby, że będziemy mieć już gotowy projekt na Radę Ministrów i jeśli nie będzie uwag, to jeszcze w sierpniu rząd mógłby go przyjąć. Zakładam, że trafiłby do Sejmu na wrześniowe posiedzenie - dodaje Marcin Warchoł.

Pierwszy wpis przez notariusza za rok

Jak tłumaczy, ustawa ma wejść w życie rok po jej uchwaleniu, bo takie jest założone vacatio legis. - Chciałbym, żeby we wrześniu przyszłego roku był dokonany pierwszy wpis przez notariusza. Zaznaczam jednak, że to nie będzie od razu oznaczało automatycznego zeskanowania wszystkich ksiąg wieczystych, bo na to trzeba lat. System będziemy rozbudowywać, ale to jest pierwszy krok - mówi wiceminister sprawiedliwości.

Jak dodaje, obecnie umowy deweloperskie są zestandaryzowane i w 99 proc. kończą się dokonaniem wpisu do księgi wieczystej, więc w zdecydowanej większości przypadków nie potrzeba angażowania sądów. - Dlatego chcemy dać te uprawnienia notariuszom. W ten sposób przełamiemy monopol sądów na wpisywanie hipotek do ksiąg, co przyspieszy znacznie tę procedurę i będzie można dostać wpis niemal od ręki, wprowadzony zostanie system elektroniczny i otworzy to drogę do modernizacji całego systemu, więc także drogę do poprawy i jakości statystyk rynku mieszkaniowego. To jest zmiana epokowa -  mówi Marcin Warchoł.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rynek nieruchomości | rynek mieszkaniowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »