Nowa ustawa mieszkaniowa skróci czas oczekiwania na tanie mieszkania komunalne czy socjalne

Za sprawą zmian wprowadzonych do ustawy mieszkaniowej samorządy, towarzystwa budownictwa społecznego i spółki gminne otrzymają większe wsparcie na budowę mieszkań czynszowych.

Najważniejsze zmiany, jakie wprowadza nowa ustawa mieszkaniowa, dotyczą znacznego zwiększenia kwot dofinansowania dla gmin z Funduszu Dopłat.

Wsparcie budownictwa na wynajem z obecnych 20 proc. wzrośnie do nawet 35 proc. kosztów inwestycji. Dla powstających budynków komunalnych wsparcie z obecnych 35-45 proc. wzrośnie do nawet 80 proc.

Dzięki pieniądzom na wkład własny gminy będą mogły rozpoczynać inwestycje szybciej. Nie będą już musiały przeznaczać środków z własnych budżetów i oczekiwać na ich zwrot.

Dostaną również pieniądze na remont pustostanów nienadających się do zamieszkania przez zły stan techniczny (dofinansowanie do 80 proc. kosztów modernizacji takich budynków).

Reklama

W programie wsparcia społecznego budownictwa czynszowego nowa ustawa mieszkaniowa przewiduje możliwość dojścia z czasem do własności przez najemców nowych mieszkań budowanych przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS-y). Takiego rozwiązania dotychczas nie było.

Możliwość łączenia finansowania z różnych programów otwiera przed gminami szybszą ścieżkę do remontów budynków komunalnych.

Przykładowo za sprawą dofinansowania z Funduszu Dopłat i wsparcia z Funduszu Termomodernizacji i Remontów będzie można otrzymać pieniądze na remont mieszkań i docieplenie budynku komunalnego.

- Te wszystkie zmiany zawarte w pakiecie mieszkaniowym spowodują, że Polacy będą krócej czekać na mieszkania, czy to w zasobach pozostających w towarzystwach budownictwa społecznego, czy też w zasobach gminnych - powiedział Michał Baj, dyrektor zarządzający Pionem Programów Mieszkaniowych w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Zaproponowana nowelizacja z poprawkami Senatu została zaakceptowana przez Sejm i obecnie czeka już tylko na podpis prezydenta i publikację.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Dane GUS o lokalach socjalnych

W 2019 r. na najem lokali z mieszkaniowego zasobu gmin oczekiwało 150 579 gospodarstw domowych.

Większość oczekujących, tj. 130 066 gospodarstw domowych odnotowano w miastach, a na obszarach wiejskich 20 513 gospodarstw. Na obszarach miejskich, najwięcej bo aż 32 143 gospodarstw oczekiwało na najem w województwie śląskim, w dolnośląskim - 13 556, a w mazowieckim - 12 216 gospodarstw domowych.

Na wsi natomiast najwięcej gospodarstw domowych oczekiwało na najem w województwie dolnośląskim - 2 790, pomorskim - 2 535 i wielkopolskim - 2 204. Z ogólnej liczby 81 214 gospodarstw domowych oczekujących na najem socjalny lokali z mieszkaniowego zasobu gmin 47 644 gospodarstw oczekiwało na najem w ramach realizacji wyroków eksmisyjnych.

W 2019 r. najwięcej gospodarstw domowych oczekiwało na najem socjalny lokalu z mieszkaniowego zasobu gmin w województwie śląskim - 16 628, dolnośląskim - 8 908 oraz w województwie pomorskim - 8 613.

Liczba gospodarstw domowych oczekujących na najem socjalny lokalu była najniższa w województwach: podlaskim - 902, podkarpackim - 1 365 i małopolskim - 1 749.

W tym samym okresie w miastach na najem socjalny lokalu oczekiwało 74 110 gospodarstw domowych, podczas gdy 7 104 na terenach wiejskich.

Najwięcej oczekujących gospodarstw odnotowano w miastach województw śląskiego - 16 312, dolnośląskiego - 8 115 oraz łódzkiego - 7 816, a najmniejsze w województwie podlaskim - 859.  Na obszarach wiejskich natomiast największe zapotrzebowanie wśród gospodarstw domowych odnotowano w województwach: mazowieckim - 877, pomorskim - 837 oraz dolnośląskim - 793, najmniejsze natomiast w województwie podlaskim - 43.

dane GUS:

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

***

Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!

Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdź »  

W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś!  Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy Internautów biorących udział w grze! Kliknij link GRAM o duże pieniądze już teraz! 



PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »