Odnawianie drewnianych drzwi i okien
Okna i drzwi zewnętrzne pełnią w domu szczególną funkcję. Mają być wytrzymałe, żeby zapewnić domownikom bezpieczeństwo. Muszą być na tyle trwałe, by nie wpuszczać do domu zimna i wilgoci. Jak również, powinny być ładne - w końcu będziemy na nie patrzeć przez wiele lat. Te wszystkie warunki z powodzeniem spełni drewniana stolarka otworowa.
Producenci drewnianych okien i drzwi zewnętrznych zazwyczaj zapewniają systemy z kilkuletnią ochroną. I słusznie. Są to przecież elementy szczególnie narażone na niekorzystne działanie zmiennych temperatur, wilgoci czy promieniowania UV. A czynniki te sprawiają, że drewno prędzej czy później będzie wymagało odświeżenia - mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.
Pobierz darmowy: PIT 2012
Naturalne jest więc to, że wraz z upływem lat na ramach okien i drzwiach, pojawią się zadrapania, rysy czy otarcia. Za pomocą odpowiednich środków, możemy je jednak łatwo odnowić.
Krok 1 - pozbywamy się resztek starej powłoki
By naszym drzwiom zewnętrznym i oknom przywrócić dawny, piękny wygląd najpierw dokładnie je oczyśćmy i oszlifujmy papierem ściernym. Przed rozpoczęciem malowania dobrze jest także łagodnie wymieszać preparat w celu zapewnienia jednorodnej konsystencji.
Krok 2 - zabezpieczamy przed biokorozją
Pierwszą warstwę produktów zabezpieczających, jaką nanosimy na nasze drzwi i okna powinny stanowić impregnaty techniczne, które chronią drewno przed grzybami pleśniowymi, domowymi i owadami. Są one szczególnie pożądane przy elementach z miękkiego drewna (popularna w naszym kraju sosna), ale profilaktycznie warto zastosować je też do tych twardszych gatunków krajowych i egzotycznych. Impregnaty stosujemy jako bazę gruntującą pod oleje, lakiery, lakierobejce, lazury i emalie.
Krok 3 - dekorujemy i chronimy
Po zabezpieczeniu drewnianych drzwi zewnętrznych i okien impregnatem technicznym, możemy przystąpić do ich dekoracji środkiem ochronno-dekoracyjnym. Wybór produktów jest szeroki i wiele zależy od efektu estetycznego, jaki chcemy osiągnąć:
A. Dobrym rozwiązaniem może okazać się lakierobejca, która jest prosta w nakładaniu, nadaje drewnu kolor i chroni je przed szarzeniem pod wpływem słońca. Jest on tolerancyjny, ponieważ nie wymaga bardzo dobrze oszlifowanego drewna.
B. Na drzwiach i oknach doskonale zaprezentuje się lakier, który idealnie zabezpiecza wszystkie gatunki drewna. Tworzy twardą powłokę, odporną na ścieranie i zarysowania, jednak należy pamiętać, że nie wnika on w drewno, dlatego jest bardziej podatny na pęknięcia i łuszczenie się. W efekcie lakierowana powierzchnia zużywa się szybciej, a jej odnowienie będzie wymagało za kilka lat dokładnego wyszlifowania drewna przed położeniem nowej powłoki.
C. Kolejnym preparatem, służącym do zabezpieczania drewna, jest olej. Wnika on w drewno, chroniąc je przed czynnikami atmosferycznymi. Daje ładny efekt estetyczny, ponieważ podkreśla naturalny rysunek drewna. Nie tworzy powłoki, w związku z czym nie łuszczy się i nie pęka w najbardziej skrajnych temperaturach. Najlepiej sprawdza się na twardych gatunkach drewna krajowego: dąb, jesion, akacja oraz na drewnie egzotycznym.
Drzwi i okna zewnętrzne to wizytówka naszego domu. Nie pozwólmy, by straszyły swoim wyglądem naszych sąsiadów i gości. Odnowienie ich będzie łatwe, jeśli zastosujemy się do zaleceń producenta. Dzięki temu będziemy mogli znów cieszyć się naturalnym pięknem drewna - mówi Andrzej Wójcik.