Ograniczenia w nabywaniu dużej liczby mieszkań. Projekt ustawy przekazano do KPRM

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy mający ograniczyć spekulacyjne zakupy dużej liczby mieszkań. Osoba, która ma już pięć mieszkań, zapłaci przy transakcji wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych.

Resort rozwoju poinformował, że minister Waldemar Buda skierował do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów projekt ustawy o ograniczeniach w nabywaniu lokali mieszkalnych.

Odpowiedź na hurtowe zakupy mieszkań

- Projekt stanowi odpowiedź na problem tzw. hurtowych zakupów lokali mieszkalnych, które mogą ograniczać dostęp do nabywania lokali służących zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych przez osoby fizyczne - powiedział minister Buda.

Resort poinformował, że osoba (w tym współwłaściciel) posiadająca co najmniej pięć lokali mieszkalnych, z których co najmniej jeden kupiła w okresie ostatnich 12 miesięcy lub chcąca kupić więcej niż pięć lokali, nie będzie mogła nabyć więcej niż jeden lokal raz na rok. 

Reklama

Ograniczenia nie będą dotyczyć dziedziczenia, darowizn, wyroku sądu czy egzekucji zobowiązania. Nie obejmą także nabywania lokali przez gminy i inne podmioty w celu wynajmowania w ramach najmu społecznego, ani nabywania w wyniku stosowania tzw. odwróconej hipoteki czy renty dożywotniej.

Ile wyniesie podatek?

Dodatkowo - jak wskazano - nabycie mieszkań przez osobę posiadającą pięć lokali mieszkalnych, objęte zostanie wyższym podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wyższa stawka stosowana będzie zarówno przy nabyciu na rynku wtórnym, jak i pierwotnym, gdzie dotychczas nie była stosowana. Zgodnie z obecnym kształtem projektu, podatek ten wyniesie 6 proc.

- W obecnym kształcie, projekt nie ogranicza też możliwości przeniesienia własności lokali mieszkalnych w ramach inwestycji, której realizację nabywca zakontraktował jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. Ustawy nie będzie się także stosować do nabywania domów jednorodzinnych - dodał minister Buda.

Projekt zakłada, że minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa będzie mógł też w wyjątkowych przypadkach zwolnić transakcję z warunków ustawy, jeżeli uzasadnia to ekonomiczna sytuacja właściciela zajmującego się budową lub obrotem mieszkaniami.

Napisano, że projekt zostanie teraz rozpatrzony przez Zespół do spraw Programowania Prac Rządu, a następnie (w przypadku pozytywnej rekomendacji) skierowany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów.

Zobacz także:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: mieszkanie | wynajem mieszkania | domy | najem nieruchomości | podatki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »