Pellet to aktualnie coraz popularniejszy opał - zobacz, jakie są jego ceny

Ogrzewanie pelletem może przynieść wiele korzyści. Nowoczesne kotły spalające biomasę są już dostępne w przystępnych przedziałach cenowych. Jednak podczas dokonywania wyboru pieca warto wziąć także pod uwagę koszty opału. Poniżej sprawdzimy aktualne ceny pelletu w Polsce. Podpowiemy, ile kosztuje biomasa o różnej jakości. Wyróżnimy rodzaje pelletu oraz opiszemy, czym jest wartość opałowa.

Ogólna charakterystyka pelletu

Pellet opałowy jest rodzajem paliwa stałego uzyskanego w wyniku sprasowania. W ofertach sprzedaży znajdziemy pellet drzewny (np. sosnowy), który cieszy się największą popularnością. W Polsce znajdziemy także pellet zbożowy, słonecznikowy czy pellet opałowy z trawy.

Biomasa posiada postać granulek o wielkości od kilku do kilkunastu milimetrów. Warto zwrócić uwagę na fakt, że podczas prasowania zmniejsza się poziom wilgoci opału. Dzięki temu pellet (np. sosnowy) posiada bardzo niewielki współczynnik wilgoci, co zwiększa jego wartość opałową. Biomasa wymaga odpowiednich warunków przechowywania. Dzięki niewielkiej wilgotności ulega szybkiemu zapłonowi i posiada dużą wydajność grzewczą.

Reklama

Ogrzewanie pelletem może przypominać ogrzewanie kotłami na ekogroszek. Do wyboru mamy piece w pełni zautomatyzowane, a także kotły z podajnikiem i sterownikami dwustanowymi. Kupno pelletu powinno być podyktowane wymaganiami kotła. Dlatego w dalszej części opiszemy klasy i przeznaczenie biomasy. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o kotłach na pellet.

Ogrzewanie pelletem wymaga zastosowania odpowiedniego rodzaju opału. Dobrej jakości biomasa musi posiadać niewielki odrzut i charakteryzować się wysoką efektywnością spalania. Gorszej jakości pellet opałowy może zablokować podajnik ślimakowy w nowszego typu piecach. Aby temu zapobiec, warto zapoznać się z klasami opału.

Ekopellet klasy I - jest to najlepszej jakości pellet drzewny powstający z pni oraz pozostałości drzewnych, które nie były poddawane obróbce chemicznej. Tego rodzaju biomasa spełnia europejską normę EN Plus A1. Kupno pelletu pierwszej klasy zapewnia najlepsze parametry. Granulacja opalu wynosi od 5 do 7 mm. Biomasa posiada niski współczynnik wilgoci, który nie może przekraczać wartości 10 proc. Ekopellet klasy 1. wytwarza też najmniejszy odrzut, dzięki czemu będzie rozwiązaniem przeznaczonym do w pełni zautomatyzowanych kotłów. Co prawda ceny pelletu za tonę będą nieco wyższe w porównaniu z biomasą gorszej klasy. Jednak najwyższa będzie wartość opałowa.

Ekopellet klasy II - dostępna w Polsce biomasa klasy II posiada niską temperaturę topnienia, utrzymującą się w granicach 1100 stopni C. Pellet drzewny jest produkowany z kory i odpadów drzewnych, które nie były poddawane obróbce chemicznej. Jego wartość opałowa może być nieco niższa w porównaniu z paliwem klasy I. Niższa będzie też cena za tonę opału. Ze względu na swoją specyfikę pellet drzewny klasy II sprawdzi się w przypadku opalania w niewielkich kotłach z podajnikiem automatycznym.

Ekopellet klasy B - powstaje z odpadów drewnianych i produktów ubocznych. Ceny pelletu klasy B będą najbardziej atrakcyjne. Jednak wartość opałowa okazuje się najniższa. Ogrzewanie pelletem klasy B wiąże się z możliwością powstawania większej ilości odrzutu. Dostępna w Polsce biomasa nie ma też dokładnie określonej granulacji i nie nadaje się do zwykłych pieców automatycznych. Ogrzewanie pelletem klasy B możemy zastosować w przemyśle lub przy kotłach zasypowych (przeznaczonych również do spalania węgla kamiennego).

Ceny i wartość opałowa

Cena za tonę pelletu zależy od kilku czynników. Najważniejszym z nich będzie opisana powyżej klasa opału.

Cena za pellet drzewny (np. pellet sosnowy) klasy II będzie dość zróżnicowana. Tona pelletu może kosztować od 650 zł w górę. Uśredniona cena za tonę waha się granicach 700-750 zł. Tona pelletu II klasy może też wynosić ok. 800 zl. Z reguły są to produkty o nieco większej wartości energetycznej.

Kupno pelletu klasy I może być nieco wyższym wydatkiem. Dostępna w Polsce biomasa klasy I może kosztować od 800 zł w górę. Tona pelletu o najlepszej jakości będzie nieco droższa. Cena za tonę (np. za pellet sosnowy) może osiągać kwotę 1100 zł.

Najtańsza w zakupie będzie tona pelletu bezklasowego lub produktów klasy B. Ceny pelletu bezklasowego rozpoczynają się od kwoty 500 zł.

Powyżej wskazaliśmy ile kosztuje tona pelletu. Jak już wspomnieliśmy, kupno pelletu o najwyższej klasie wiąże się z uzyskaniem najwyższej wartości opałowej. Możemy przyjąć, że wartość opałowa pelletu wynosi:

- pellet klasy I - wartość opałowa wynosi ok. 19 MJ/kg. Tona pelletu kosztuje ok. 800 - 1100 zł;

- pellet klasy II - wartość opałowa wynosi ok. 17 MJ/kg. Tona pelletu kosztuje ok. 700 - 800 zł;

- pellet klasy B - wartość opałowa wynosi ok. 13 MJ/kg. Tona pelletu kosztuje ok. 500 - 650 zł.

Warto przy tym podkreślić, iż wartość grzewcza biomasy jest nieco niższa niż wartość węgla kamiennego. Dla porównania przedstawimy trzy klasy energetyczności węgla kamiennego:

- wartość energetyczna węgla kamiennego niższej klasy - 22 do 24 MJ/kg;

- wartość energetyczna węgla kamiennego średniej klasy - 25 do 27 MJ/kg;

- wartość energetyczna węgla kamiennego wysokiej klasy - 28 do 30 MJ/kg.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: opał | biomasa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »