Pierwsza w Polsce pasywna hala sportowa już otwarta
Otwarto zieloną halę sportową wzniesioną w technologii budownictwa pasywnego. W konstrukcji hali uniwersytetu rolniczego imienia Hugona Kołłątaja w Krakowie kluczową rolę pełnią systemy elewacyjne firmy Aluprof.
Zielona hala sportowa to jeden z najbardziej energooszczędnych obiektów tego typu w Europie. Dzięki zastosowanym technologiom, do ogrzania tego liczącego 1,8 tys. m? kompleksu wystarczy 15 kWh/m2 rocznie, czyli 1,5 m? gazu na m?. Dla porównania, w tradycyjnym budownictwie potrzeba aż 12 - 15 m? tego surowca. Szacuje się, że wykorzystane nowoczesne rozwiązania architektoniczne pozwolą na oszczędności rzędu nawet 50 tys. złotych rocznie.
W budynkach pasywnych bardzo ważnym czynnikiem jest minimalizacja strat energii. Dlatego konstruktorzy ocieplili każdy element budynku, począwszy od fundamentów izolowanych powłokowo
i termicznie, aż po elewację budynku, na której zamontowano system Aluprof MB - 86SI o wysokiej szczelności. System ten można również wyposażyć w aerożel, który pozwala osiągnąć znakomite parametry termoizolacyjne. Materiał ten charakteryzuje się najniższym współczynnikiem przewodzenia ciepła wśród ciał stałych, co pozwala ograniczyć starty energii do minimum. Aerożel składa się
w niemal 90% z powietrza i jest niewiele od niego cięższy, co otwiera nowe możliwości konstrukcyjne. MB - 86SI to pierwsze w Polsce rozwiązanie wykorzystujące tę substancję.
W hali sportowej zainstalowano także inne technologie energooszczędne m.in. wentylację
z odzyskiem ciepła. Jedna ze ścian hali będzie porośnięta pnączami, dach natomiast pokryje trawa, która pozwoli obniżyć temperaturę wnętrza latem, a także przedłuży żywotność poszycia.
Budynek jest doskonałym przykładem budownictwa pasywnego - właśnie ten kierunek niesie duży potencjał obniżenia kosztów eksploatacyjnych. Nie tylko w obiektach użyteczności publicznej, ale także w mieszkaniach i domach jednorodzinnych - uważa Zbigniew Poraj, Dyrektor Sprzedaży Obiektowej, Aluprof S.A. Na znaczeniu zyskują rozwiązania estetyczne a jednocześnie ekologiczne
i ekonomiczne. Dziś, dzięki nowoczesnym technologiom produkcji możemy dostarczać materiały spełniające obydwa te kryteria - dodaje.
Sprawdź najnowsze informacje z rynku budowlanego w serwisie Budownictwo INTERIA.PL
Systemy aluminiowe Aluprof należą do najnowocześniejszych w Europie, zastosowane w nich materiały cechują doskonałe właściwości izolacyjne. Firma dba również o nowoczesne wzornictwo, tak by umożliwiały one wznoszenie obiektów zgodnie z obowiązującymi trendami architektonicznymi.
Projekt obiektu powstał w pracowni Architektura Pasywna z Krakowa.
Sprawdź: PROGRAM PIT 2012
Aluprof S.A. należy do Grupy Kapitałowej Kęty S.A.
Firma jest jednym z czołowych producentów systemów aluminiowych w Europie. Spółka posiada swoje oddziały w Czechach, Niemczech, Rumunii, Wielkiej Brytanii, a także na Ukrainie i Węgrzech. Główna siedziba Aluprof S.A. znajduje się w Bielsku-Białej, gdzie zlokalizowane są także linie produkcyjne oraz centrum logistyczne. W oddziale w Opolu, wytwarzane są skrzynki roletowe. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych firmy wynosi blisko 70 000 m?.
opr KM