Reklama

Podatek VAT a sprzedaż gruntu w trybie przetargu

Czy sprzedaż zabudowanej nieruchomości gruntowej w trybie przetargu podlegać będzie opodatkowaniu VAT?

Kwestia właściwego opodatkowania sprzedaży zabudowanej nieruchomości gruntowej w trybie przetargu od wielu lat budzi wątpliwości podatników. Warto przy rozpatrywaniu tej kwestii sięgnąć do interpretacji wydanej z ramienia Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 listopada 2017 roku. O wydanie takiej opinii wystąpiła gmina, która miała wątpliwości, czy sprzedaż należącej do niej nieruchomości zabudowanej nieużywanymi obiektami magazynowymi będzie podlegać obowiązkowi podatkowemu VAT.

Reklama

Sprawa dotyczyła sprzedaży gruntu z trzeba budynkami magazynowymi - wszystkie obiekty znajdowały się w złym stanie technicznym, były nieużywane od lat, a sama gmina nigdy nie poniosła żadnych kosztów na poczet ich renowacji. Gmina zajęła stanowisko zgodnie z którym nie będzie zobligowana do odprowadzenia podatku VAT ze względu na art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Zgodnie bowiem z przepisami przywołanej ustawy taka transakcja korzystać będzie ze zwolnienia przedmiotowego VAT, ponieważ przedmiotowa dostawa nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia i obecnie nie jest oddana do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Idąc dalej w przytoczonej sprawie nie przysługiwało właścicielowi nieruchomości, czyli gminie, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Nie zostały też poniesione żadne wydatki w związku z ewentualnym ulepszeniem budynków, w stosunku do których zaistniałoby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - wyjaśnia Bartosz Antos z portalu www.dzialkanadmorzem.pl.

W odpowiedzi na zapytanie gminy wydana została interpretacja, zgodnie z którą sprzedaż nieruchomości gruntowej zabudowanej w trybie przetargu będzie obligatoryjnie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Co jednak ciekawe dostawa ta korzystać będzie jednocześnie ze zwolnienia od podatku - informuje Bartosz Antos. Zwrócono tu uwagę na fakt, że podatnicy nie powinni uznawać za tożsame pojęć "nie podlegający opodatkowaniu" oraz "zwolnione od podatku", choć w tym konkretnym przypadku efekt jest ten sam - czyli nie ma konieczności wykazania podatku VAT należnego z tytułu przedmiotowej dostawy. W innych przypadkach bowiem różnica między czynnościami zwolnionymi od opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz tymi poza zakresem VAT może nie doprowadzić do takiego samego rozwiązania sprawy i przysporzyć tym samym podatnikom wiele problemów.

Bartosz Antos

wiceprezes Saveinvest

Dowiedz się więcej na temat: sprzedaż ziemi rolnej

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »