Polacy marzą o domach z ogródkiem w ładnej okolicy

Chęć realizacji marzenia jest głównym powodem, dla którego Polacy budują dom – wynika z "Raportu o budowie domów" Oferteo.pl. 25 proc. inwestorów decydowało się na budowę, żeby zwiększyć powierzchnię mieszkalną. Prawie 60 proc. osób, wybierając miejsce zamieszkania, kierowało się walorami okolicy. Szczególne znaczenie dla Polaków miała bliska lokalizacja terenów zielonych.

Budujemy dom, aby zrealizować marzenie

W 2021 roku ponad połowa ankietowanych zdecydowała się na budowę domu, ponieważ chciała zrealizować marzenie - wynika z badania Oferteo.pl, największego Polskiego serwisu łączącego poszukujących usług budowlanych z ich wykonawcami. Od wielu lat jest to główny powód, dla którego Polacy inwestują we własne cztery ściany. Co czwarty respondent przyznał, że kierowała nim przede wszystkim chęć zwiększenia powierzchni mieszkalnej. Dla 24 proc. motywacją do budowy domu było dysponowanie działką budowlaną. Wśród pozostałych aspektów często wymieniano chęć posiadania ogrodu (23 proc.), przekonanie, że bardziej opłaca się budować dom niż kupować mieszkanie (23 proc.) oraz potrzebę przeprowadzki z miasta na wieś (22 proc.).

Reklama

- Dane pochodzące z raportu Oferteo.pl wskazują na różnorodność motywacji i potrzeb osób decydujących się na budowę domu w 2021 roku. Przekładają się one bezpośrednio na podejmowane decyzje w trakcie planowania inwestycji. W tym procesie warto skorzystać z dostępnych narzędzi internetowych, które pozwolą na łatwe porównanie ofert wykonawców i ułatwią oszacowanie budżetu - komentuje Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

Lepiej nam się żyje na wsi

Według raportu, o budowie domów w 2021 roku 56 proc. prywatnych inwestorów zdecydowało się na dom na wsi. Jest to wynik o 5 punktów procentowych wyższy niż w 2020 roku. Co czwarty respondent wybrał inwestycję w niedużym mieście (do 50 tys. mieszkańców). Podobnie jak w roku 2020 niewielki procent osób budował dom w dużych miastach powyżej 500 tys. mieszkańców. W 2021 roku było to 7 proc., a w 2020 - 5 proc.

W ubiegłym roku najwięcej nieruchomości powstało w województwach mazowieckim (17 proc.), śląskim (13 proc.) i dolnośląskim (9 proc.). Najmniej nowych domów powstało w województwie lubuskim (2 proc.) oraz opolskim (1 proc.).

Wybieramy zieloną okolicę

Ponad 50 proc. respondentów biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet SWPS zadeklarowało, że bardziej niż przed pandemią doceniło tereny zielone w pobliżu miejsca zamieszkania [1].

Podobne opinie płyną od uczestników badania Oferteo. Na pytanie, co zadecydowało o wyborze działki, prawie 60 proc. ankietowanych przyznało, że była to okolica.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

Z kolei co czwarty ankietowany przez Oferteo nie miał wpływu na wybór okolicy, ponieważ działka, na której stawiał dom, pochodziła z darowizny. 27 proc. budujących, wybierając działkę, kierowało się ceną. Istotne dla Polaków okazały się także odległości od miejsca pracy (17 proc.) oraz od miejsca zamieszkania najbliższej rodziny (17 proc.).

Metodologia badania

Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2022 roku metodą CAWI na próbie 416 osób, które w 2021 roku budowały dom.

[1] https://blog.otodom.pl/raport_szczesliwe_cztery_sciany.pdf

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nieruchomości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »