Reklama

Pompy ciepła idealne do ogrzewania domu i wody. Polacy chętnie zastępują nimi tradycyjne piece

Pompy ciepła są niemal dwa razy częściej instalowane w starszych domach niż w tych nowo wybudowanych – wynika z raportu Oferteo.pl. Polacy najczęściej wykorzystują je zarówno do ogrzewania budynków, jak i wody.

Ekologiczna energia w domach Polaków

Do inwestycji w odnawialne źródła energii Polaków skłaniają nie tylko państwowe dopłaty i troska o środowisko, ale również perspektywa sporych oszczędności i uniezależnienia się od zmiennych cen paliw. W ostatnich latach coraz chętniej decydujemy się na instalację ekologicznych rozwiązań w swoich domach. Stare piece na paliwa stałe zastępujemy pompami ciepła lub panelami fotowoltaicznymi.

Oferteo.pl, największy polski serwis łączący poszukujących usług związanych z OZE z ich dostawcami, przeprowadził badanie wśród osób, które w 2020 roku były zainteresowane montażem pompy ciepła na własny użytek. Wynika z niego, że funkcją, jaką najczęściej pełnią ona w domach, jest ogrzewanie budynku oraz podgrzewanie wody. Do tych dwóch celów wykorzystuje ją aż 84 proc. użytkowników. Popularnym rozwiązaniem, z którego korzysta 16 proc. badanych, jest również chłodzenie. Stosunkowo niewielu ankietowanych deklarowało wykorzystanie pompy ciepła tylko do ogrzewania budynku (8 proc.) lub wyłącznie do podgrzewania wody (3 proc.).

Reklama

Jeśli chodzi o rodzaj urządzenia, to Polacy zdecydowanie najchętniej wybierają powietrzne pompy ciepła (78 proc. przypadków). Na drugim miejscu, z wynikiem 17 proc., znalazły się pompy gruntowe, a na trzecim - wodne, które wybrało 5 proc. badanych.

Pompy ciepła nie tylko w nowych domach

Co ciekawe, pompy ciepła to rozwiązanie najczęściej stosowane w domach 6-letnich lub starszych. To one stanowiły aż 58 proc. wszystkich instalacji w 2020 roku. Wynikać to może z licznych możliwości dofinansowania oferowanych przez państwo. Dopłaty mają na celu zachęcenie właścicieli domów do wymiany starego, nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe i zastąpienie go właśnie pompą ciepła. Do takich inicjatyw należy na przykład popularny program Czyste Powietrze.

Właściciele nowych domów stanowili natomiast jedną trzecią wszystkich decydujących się na tego typu inwestycję w 2020 roku.

Pod względem powierzchni rozkład przedstawia się następująco: 48 proc. stanowiły domy o powierzchni do 150m2, 35 proc. - nieruchomości od 151 do 200 m2, a 14 proc. - między 201 a 300 m2. Najmniejszy odsetek (3 proc.) dotyczył budynków większych niż 300 m2.

Domy ogrzewane w ten sposób są zamieszkiwane najczęściej przez 3-4 osoby (61 proc. badanych) lub 5-6 osób (18 proc.).

Wielozadaniowi wykonawcy poszukiwani

Z badania dość jednoznacznie wynika, że w kwestii ekologicznego ogrzewania Polacy poszukują kompleksowej usługi. Aż w 91 proc. przypadków zlecenie otrzymywały firmy, które oferowały jednocześnie sprzedaż i montaż sprzętu. 7 proc. ankietowanych poszukiwało tylko urządzeń, a wyłącznie montażem lub samą wyceną zainteresowanych było po 1 proc. inwestorów.

- Co piąty zleceniodawca biorący udział w badaniu zaznaczył, że potrzebuje porady eksperta przy wyborze odpowiedniego urządzenia do swojego domu. Taka potrzeba jest jak najbardziej zrozumiała, a specjaliści świadomi są jej istnienia. Większość firm oferuje klientowi kompleksową usługę, w skład której wchodzą konsultacje, doradztwo w kwestiach dofinansowania, dobór sprzętu, montaż, a nawet kilkuletnia gwarancja na sprzęt - zauważa Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. Po wyborze odpowiedniego, zaufanego wykonawcy możemy zatem być pewni, że nie będziemy pozostawieni sami sobie na żadnym z etapów przedsięwzięcia.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »