Pracuję w Warszawie, mieszkam w Łodzi

Warszawa jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się regionów w Polsce. Jest to miasto, które od dłuższego czasu cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony zagranicznych inwestorów. Na koniec 2014 r. stopa bezrobocia w Warszawie wyniosła 4,3 proc.

Warszawa jest również największym miastem pod względem liczby ludności - zamieszkuje ją ponad 1,7 mln ludzi. Jest to jedno z niewielu polskich miast, w których liczba ludności na przestrzeni ostatnich lat nie uległa zmniejszeniu. Na wzrost liczby ludności Warszawy największy wpływ ma dodatnie saldo migracji.

Na uwagę zasługuje również fakt, że wiele osób studiuje w Warszawie lub codziennie dojeżdża tu do pracy, w związku z czym liczba osób na co dzień żyjących w Warszawie jest większa. Oprócz mieszkańców mniejszych miejscowości okalających stolicę pewną grupę dojeżdżających do pracy stanowią osoby z dużych miast, takich jak Łódź i Radom.

Reklama

Łódź jest trzecim co do wielkości polskim miastem - mieszka tu ponad 700 tys. osób. Bezrobocie w Łodzi jest zdecydowanie wyższe niż w innych dużych ośrodkach miejskich. Na koniec 2014 r. stopa bezrobocia wyniosła tu prawie 11 proc. Duże bezrobocie w Łodzi powoduje, że wielu ludzi decyduje się na pracę w Warszawie. Do codziennych dojazdów do pracy z Łodzi do Warszawy skłaniają nie tylko wyższe zarobki (w Warszawie), ale również niższe ceny mieszkań (w Łodzi), zarówno jeśli chodzi o wynajem, jak i sprzedaż.

Według danych dostępnych na portalu otoDom.pl, średnie ceny wynajmu w Łodzi są dwukrotnie niższe niż w Warszawie. Najpopularniejsze mieszkania 2-pokojowe są tańsze w Łodzi o ponad 1300 zł/miesiąc w porównaniu z Warszawą. Warto zwrócić uwagę, że za kwotę ok. 1900-2000 zł można wynająć w Warszawie kawalerkę, a w Łodzi 3-pokojowe mieszkanie.

Duże różnice cenowe widoczne są również w przypadku ofert sprzedaży. Na rynku pierwotnym w Łodzi 1 m kw. mieszkania kosztuje średnio około 2800 zł mniej niż w Warszawie, co oznacza możliwość kupna zdecydowanie większego mieszkania. Jeszcze większe różnice widoczne są w przypadku rynku wtórnego, na którym mieszkania są tańsze o około 4800 zł/m kw.

Codzienny dojazd z Łodzi do Warszawy pociągiem zajmuje około 1,5 godziny w jedną stroną. Osoby pracujące poza ścisłym centrum muszą dodatkowo dojechać z dworca kolejowego do miejsca pracy, co dodatkowo zwiększa ich czas dojazdu do pracy.

Warto również podkreślić, że często mieszkańcy Warszawy, zwłaszcza ci mieszkający na peryferyjnych obszarach miasta, także potrzebują na dojazd do centrum około godziny czasu lub w przypadku korków nawet więcej.

W związku z tym mieszkańcy Łodzi codziennie dojeżdżający do pracy w Warszawie, zwłaszcza jeśli pracują w pobliżu dworca, nie są w dużo gorszej sytuacji, a dodatkowo mogą sobie pozwolić na wynajęcie lub zakup wygodniejszego, większego mieszkania.

Aleksandra Kubicka, serwis otoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Emmerson
Dowiedz się więcej na temat: Łódź | Warszawa | nieruchomości | Mieszkanie+
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »