Prezydent podpisał wyrok na polskie rodziny?
Zapowiadane zmiany w programie "Rodzina na swoim" są już faktem. Prezydent podpisał wczoraj nowelizację ustawy normującej program "Rodzina na swoim". Tym samym w dwa tygodnie od publikacji wejdą w życie zmiany stosowane wobec dofinansowanych kredytów hipotecznych.
Za dwa tygodnie obowiązywać będą nowe zasady. Limity cen używanych mieszkań spadną o 43 proc., wprowadzony zostanie limit wieku kredytobiorców, ale też do programu zostaną włączeni single.
Jakie zmiany nas czekają? Nowelizacja zakłada ograniczenie limitów cen kwalifikujących do dofinansowania o 42,9 proc. dla nieruchomości na rynku wtórnym i 28,6 proc. w przypadku rynku pierwotnego. Efekt będzie bardzo wyraźny. Obecnie 66 proc. mieszkań o powierzchni do 75 m kw. można kupić z rządową dopłatą, po zmianach będzie to zaledwie 10 proc. - pokazują szacunki Home Broker dokonane przy obecnym poziomie cen na 13 największych rynkach. Znalezienie odpowiedniej nieruchomości w takich miastach jak: Białystok, Gdynia, Kraków, Lublin, Poznań, Szczecin czy Wrocław będzie trudne, o ile w ogóle możliwe.Kolejnym ograniczeniem jest wprowadzenie limitu wieku. Po wejściu w życie ustawy maksymalny wiek kredytobiorcy wynosić będzie 35 lat. Wyłączone spod tego wymogu będą osoby samotnie wychowujące dzieci. Ponadto warunek zostanie uznany za spełniony, gdy przynajmniej jeden ze współmałżonków spełniać będzie ustawowe wymaganie wiekowe.
Nie wszystkie zmiany będą jednak ograniczały program. Po wejściu w życie nowelizacji z "Rodziny na swoim" skorzystają także osoby samotne - tzw. "single". Jest to jednak nieduże pocieszenie, biorąc pod uwagę znaczący spadek dostępności mieszkań, wynikający ze spadków limitów cen kwalifikujących do wsparcia.
Ponadto single będą mogli kupić lokal o maksymalnej powierzchni 50 m kw., a nie 75 m kw. jak obecni beneficjenci. Zgodnie z danymi Home Broker oznacza to możliwość wyboru z blisko trzykrotnie mniej licznej grupy lokali. Pozostaje jeszcze jeden warunek - singiel skorzysta z dopłaty tylko wtedy, gdy wcześniej nie miał żadnej nieruchomości mieszkalnej.
Część kupujących może jeszcze chcieć skorzystać z dopłat na obowiązujących zasadach, co dziwić nie powinno. W Warszawie można bowiem teraz kupić mieszkanie o wartości do 736 tys. zł. Przez 8 lat otrzymywania dopłat można dostać z budżetu państwa nawet 119 tys. zł. Wbrew pozorom dwa tygodnie mogą jeszcze na cały ten proces wystarczyć.
Datą decydującą o warunkach na jakich udzielana zostanie dopłata jest dzień złożenia wniosku kredytowego. Musi do tego dojść przed dniem wejścia w życie ustawy, aby stosowane były dzisiejsze zasady dofinansowania. Przed złożeniem wniosku kredytowego należy znaleźć nieruchomość i podpisać umowę przedwstępną sprzedaży.
Jeśli na przeszkodzie do budżetowych pieniędzy stoi brak zawartego związku małżeńskiego, z pomocną dłonią wychodzą banki. Pozwalają one na złożenie wniosku kredytowego bez aktu ślubu, a jest on wymagany dopiero przy podpisaniu umowy kredytowej. Może to dać nawet dodatkowe trzy miesiące.
Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości Home Broker